OK

OK Cancel

Thank you

Close

Pielęgnacja skóry wrażliwej - jak radzić sobie z podrażnieniami?

  • favoris

Skóra wrażliwa, skłonna do podrażnień i zaczerwienień, jest jednym z trudniejszych w pielęgnacji typów skóry. A to przede wszystkim dlatego, że może ją podrażnić praktycznie wszystko - poczynając od nieodpowiednio dobranych kosmetyków, a kończąc na twardej wodzie z kranu. Jak zatem radzić sobie z codzienną pielęgnacją skóry podrażnionej i nadwrażliwej? Podpowiadamy, co robić, by uchronić się przed podrażnieniami!

Skóra wrażliwa - charakterystyka

Delikatna, cienka, skłonna do przesuszania i podrażnień - to właśnie typowe cechy wrażliwej skóry twarzy, której bardzo często towarzyszy także nieprzyjemne uczucie pieczenia oraz zaczerwienienie twarzy. Objawy te pojawiają się najczęściej w wyniku kontaktu skóry ze szkodliwymi dla niej czynnikami zewnętrznymi, np. wysuszającym mydłem, twardą i ciepłą wodą, słońcem i solarium, drażniącymi składnikami w kosmetykach, mroźnym lub suchym powietrzem czy nawet klimatyzacją. Powyższe czynniki sprawiają, że jej bardzo cienki płaszcz hydrolipidowy ulega dodatkowemu osłabieniu, przez co nie jest ona w stanie dostatecznie chronić się przed światem zewnętrznym.

Wrażliwość czy alergia? Jak rozpoznać skórę wrażliwą?

Skóra nadwrażliwa bardzo często mylona jest ze skórą alergiczną. Choć ich objawy są bardzo podobne, to różni je od siebie przede wszystkim czas reakcji na niekorzystne działanie wybranych składników kosmetycznych czy czynników zewnętrznych. Jeżeli po nałożeniu świeżo zakupionego kremu poczujemy, że nasza skóra zaczyna piec i czerwienić się, to znak, że mamy do czynienia ze skórą nadwrażliwą. To rodzaj skóry, który bardzo gwałtownie reaguje na zmiany temperatury, a przy zastosowaniu kosmetyków, których nie toleruje, od razu zaczyna piec i swędzieć. Alergia może natomiast pojawić się po kilkunastu godzinach, a nawet po kilku dniach od nałożenia wybranego kosmetyku.

Skóra wrażliwa - pielęgnacja i kosmetyki?

Przy codziennej pielęgnacji skóry wrażliwej powinniśmy postępować przede wszystkim bardzo ostrożnie, analizując dokładnie skład kosmetyków przed ich zakupem. Jeżeli chcemy ograniczyć do minimum nadwrażliwość skóry, wybierajmy kosmetyki specjalnie dostosowane do potrzeb skóry wrażliwej - to znaczy kosmetyki hipoalergiczne z apteki, np. serum do twarzy Aqualia Thermal Vichy. Dermokosmetyki, pozbawione sztucznych, wysuszających i drażniących składników, pozwolą nam skutecznie wzmacniać strukturę skóry i ochronić ją przed działaniem czynników zewnętrznych.

Krem do skóry wrażliwej i kosmetyki do demakijażu

Bardzo dużo uwagi należy poświęcić na dobór właściwych kosmetyków do oczyszczania twarzy, które w tym przypadku powinny skutecznie usuwać zanieczyszczenia i nadmiar sebum, ale jednocześnie będą pozbawione alkoholu, mydła, kwasów owocowych i innych składników, które działają na skórę drażniąco i wysuszająco.
Należy też stosować specjalne preparaty przeznaczone do demakijażu oczu wrażliwych - naskórek w tym miejscu jest wyjątkowo cienki, delikatny i podatny na podrażnienia.
Przy skórze wrażliwej należy całkowicie zrezygnować z wykonywania peelingu na twarzy - złuszczanie może tylko dodatkowo osłabić płaszcz hydrolipidowy skóry.
Do codziennej pielęgnacji twarzy wybierzmy krem z wysokimi filtrami UV - skórę podrażnioną należy bardzo dobrze chronić przed działaniem szkodliwych promieni słonecznych. Tym samym należy też unikać intensywnego i długotrwałego opalania się na słońcu lub w solarium.
Stosowany na co dzień krem do twarzy powinien być też bogaty w lipidy, które będą w stanie odbudować i wzmocnić warstwę ochronną skóry.

Pamiętajmy, że nadwrażliwość to cecha, która może towarzyszyć nie tylko skórze suchej, ale też mieszanej czy tłustej, dlatego wybierajmy kosmetyki do pielęgnacji twarzy, które będą spełniały wszystkie potrzeby naszego typu skóry.

Najczęściej czytane

Jak stosować kwas kojowy?

Pielęgnacja twarzy

Jak stosować kwas kojowy?

Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

Przeczytaj artykuł

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Pielęgnacja twarzy

Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak go poprawnie wykonać!

Przeczytaj artykuł

Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

Pielęgnacja twarzy

Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

W ostatnich latach na półkach aptek i drogerii ważne miejsce zaczęły zajmować kremy z retinolem. Są to preparaty stymulujące proces odnowy komórkowej, a więc stworzone, aby przeciwdziałać starzeniu się skóry. Jednak kiedy tak naprawdę kosmetyki z retinolem powinny znaleźć się w naszej łazience? I czym w zasadzie jest ten cudowny retinol?

Przeczytaj artykuł

Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

Pielęgnacja twarzy

Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

Przebarwienia na twarzy to problem, który może pojawić się u każdej z nas, bowiem przyczyn jego powstawania jest naprawdę wiele. Najczęściej jednak mamy do czynienia z przebarwieniami po trądziku lub słońcu, a także plamami wywołanymi problemami hormonalnymi. A jak możemy się pozbyć przebarwień?

Przeczytaj artykuł

go to top