OK

OK Cancel

Thank you

Close

Polisacharydy - właściwości, budowa, zastosowanie w kosmetyce

Polisacharydy to cukry złożone, które ze względu na swoje właściwości fizykochemiczne z powodzeniem wykorzystywane są w przemyśle kosmetycznym. Zastosowanie polisacharydów w kosmetyce obejmuje ogromną gamę produktów - zarówno tych do pielęgnacji, jak i do makijażu. W zasadzie znaczna większość kosmetyków zawiera w swoim składzie cukier.

Czym są polisacharydy? Ogólna budowa i właściwości

Polisacharydy - właściwości, budowa, zastosowanie w kosmetyce

Polisacharydy, jako cukry złożone, zalicza się do węglowodanów. Jednak oprócz tego jednocześnie należą do polimerów naturalnych, czyli organicznych związków chemicznych, stanowiących jeden z podstawowych materiałów budulcowych organizmów żywych. Zasadniczo polisacharydami są te substancje, które powstają z połączenia przynajmniej dwóch cząsteczek cukrów prostych z wiązaniami glikozydowymi. Jednak jest to grupa bardzo niejednorodna, a poszczególnych jej reprezentantów różni nie tylko struktura, ale także miejsce występowania.
Polisacharydy można zatem podzielić na te złożone z co najmniej dwóch monosacharydów (disacharydy, trisacharydy, tetrasacharydy, itd.) oraz na wielocukry właściwe, do których zalicza się m.in.:
* skrobię, celulozę - pozyskiwaną z roślin,
* glikogen - stanowiący budulec mięśni szkieletowych i wątroby u zwierząt,
* chitynę - pozyskiwaną z pancerzy skorupiaków oraz niektórych odmian grzybów,
* kwas hialuronowy - znajdujący się w ludzkich tkankach,
* dekstran - występujący w bakteriach i drożdżach,
* alginian, karageninę - obecne w budowie glonów, wodorostów.

Właściwości polisacharydów uzależnione są od tego, w jaki sposób przebiega proces hydrolizy, czyli rozpad wiązań glikozydowych. W jego efekcie polimery naturalne mogą układać się w typ:
* alfa, jak np. skrobia, która jest łatwo rozpuszczalna w wodzie
* beta, jak np. chityna, która nie rozpuszcza się w wodzie i posiada bardzo odporną strukturę.

Jakie jest zastosowanie polisacharydów w kosmetyce? Kilka przykładów

Polisacharydy - właściwości, budowa, zastosowanie w kosmetyce

* Skrobia jest jednym z najpowszechniej stosowanych cukrów w kosmetyce. A to głównie za sprawą jej dwóch cech - możliwości tworzenia koloidalnej zawiesiny, będącej podstawą w produkcji pasty czy różnego rodzaju żelu, a także zdolności do pochłaniania wilgoci, istotnej dla formuły pudrów, zasypek i antyperspirantów.
* Celuloza również wykorzystywana jest w produkcji past do zębów, pudrów oraz maseczek. Ponadto tzw. celuloza mikrokrystaliczna, będąc bardzo efektywnych czynnikiem wiążącym, pozwala na uzyskanie gęstej konsystencji emulsji.
* Jednym z zastosowań alg w kosmetyce jest utrzymywanie substancji żelowych. Ponadto polisacharydy pochodzące z brunatnic wspomagają syntezę kolagenu, przez co stanowią składnik kremów przeciwzmarszczkowych i preparatów typu Anti Ageing.
* Kwas hialuronowy to kolejny, bardzo dobrze znany, element składu kosmetyków przeciwstarzeniowych, który dba o odpowiednie nawilżenie, jędrność i gęstość skóry. Wygładza drobne zmarszczki, jednak oprócz pełnienia funkcji zastępczego kolagenu, działa również kojąco i łagodząco, bowiem neutralizuje podrażnienia, uczulenia, alergie, a także wspomaga odporność skóry na szkodliwość czynników egzogennych.
* Guma arabska, inne źródło wielocukrów, to stały składnik tuszów do rzęs, który wspomaga utrzymywanie się na włoskach barwnika.
Oprócz powyższych, polisacharydy mają swój udział w tworzeniu: kremów do rąk, balsamów do ciała, mydeł i innych syndetów, preparatów nawilżających i wygładzających skórę, pudrów, fluidów, podkładów, posypek, cieni, i wielu, wielu innych.

Ponieważ polisacharydy w kosmetyce stanowią łatwo dostępny, tani i odnawialny surowiec, producenci bardzo chętnie wykorzystują je do tworzenia rozmaitych kosmetyków do codziennej pielęgnacji twarzy i ciała, produktów leczniczych, a także kosmetyków do makijażu. Ponadto dzięki wielokierunkowej zadaniowości, bezpieczeństwu stosowania oraz mnogości możliwości, jakie daje dzisiejsza kosmetologia (także farmacja i medycyna) bez polisacharydów po prostu nie może się obejść.

Najczęściej czytane

Dieta koktajlowa - to łatwe i skuteczne!

Life Style

Dieta koktajlowa - to łatwe i skuteczne!

Dieta koktajlowa jest zdecydowanym potwierdzeniem tego, że dieta odchudzająca nie musi być nudna, męcząca i całkowicie pozbawiona smaku. Na czym polega dieta koktajlowa i ile można na niej schudnąć? Podpowiadamy, kiedy w szczególności warto się na nią zdecydować!

Przeczytaj artykuł

Bańka chińska - co warto wiedzieć zanim udasz się na masaż?

Life Style

Bańka chińska - co warto wiedzieć zanim udasz się na masaż?

Zabieg wykonywany przy użyciu bańki chińskiej to popularny i skuteczny sposób na cellulit, rozstępy czy zmniejszenie objętości brzucha, a przy tym przyjemny i relaksujący rodzaj masażu. Czy jednak jest on przeznaczony dla wszystkich? Na czym dokładnie polega masaż bańką chińską? Zobacz, co powinnaś wiedzieć, zanim udasz się na ten zabieg!

Przeczytaj artykuł

Czym jest ekstrakt?

Life Style

Czym jest ekstrakt?

Ekstrakt, czyli inaczej wyciąg, powstaje w efekcie procesu ekstrakcji polegającego na wyodrębnieniu danego składnika bądź mieszaniny za pomocą dyfuzji. Ekstrakty mogą pochodzić z różnych źródeł. Wyodrębnia się ekstrakty roślinne, ziołowe, owocowe, warzywne, a nawet drożdżowe. Zastosowanie wyciągów jest bardzo szerokie. Proces ekstrakcji wykorzystuje wiele gałęzi przemysłu: medyczną, farmaceutyczną, kosmetyczną, spożywczą, itp.

Przeczytaj artykuł

Kolagen naturalny czy kolagen nienaturalny?

Life Style

Kolagen naturalny czy kolagen nienaturalny?

Kolagen naturalny w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularny. Głośno o nim w prasie, a na forach internetowych od zachwytów i sprzeciwów aż wrze. Czym jest właściwie ten osławiony kolagen naturalny i jakie jest jego rzeczywiste zastosowanie?

Przeczytaj artykuł

Jak stosować błonnik witalny?

Life Style

Jak stosować błonnik witalny?

Błonnik witalny to naturalny suplement diety, który posiada bardzo korzystny wpływ na różne funkcje naszego organizmu. Przeciwdziała wielu groźnym chorobom i doskonale wspomaga odchudzanie. Podpowiadamy, kiedy szczególnie warto sięgnąć po błonnik witalny i jak go stosować!

Przeczytaj artykuł

go to top