OK

OK Cancel

Thank you

Close

Prawda czy fałsz? Mity na temat skóry wrażliwej

 • favoris

Przejmujesz się swoją wrażliwą skórą, ale nie wiesz, od czego zacząć? Nie martw się. Będziemy Cię ubezpieczać!

Aby pomóc Ci postawić pierwsze kroki w Twojej walce o zdrową skórę, przyjrzymy się pewnym częstym błędom w pielęgnacji skóry wrażliwej, abyś mogła oddzielić informacje prawdziwe od fałszywych.

CZĘSTE PYTANIA NA TEMAT SKÓRY WRAŻLIWEJ

Prawda czy fałsz? Mity na temat skóry wrażliwej

● Regularne stosowanie kosmetyków powoduje powstawanie wrażliwej skóry.

FAŁSZ: Chociaż stosowanie produktów do makijażu i pielęgnacji skóry, które nie są odpowiednie do danej skóry, na pewno może pogorszyć istniejące problemy, nie wykazano, aby regularne stosowanie kosmetyków powodowało reakcje skórne lub im sprzyjało. Produkty do makijażu lub pielęgnacji skóry, które są niskiej jakości lub zawierają składniki nieodpowiednie do skóry wrażliwej, mogą podrażniać delikatną skórę od pierwszego użycia, ale badania wykazały, że nie ma związku między częstym stosowaniem kosmetyków w ogóle a wrażliwą skórą [1]. Innymi słowy, możesz do woli stosować róże, bronzery czy konturować twarz. Po prostu przeczytaj etykietę, zanim użyjesz danego produktu.

[1] * C.M. Willis i in. Sensitive skin: an epidemiological study. Brit. Journ. of Dermatol. 145: 258-263 (2001).

● Skóra wrażliwa może się zmienić z czasem.

PRAWDA: Skóra jest największym organem naszego ciała. Nic dziwnego zatem, że w trakcie naszego życia może podlegać znacznym zmianom. Proces starzenia się jest jedną z najbardziej widocznych oznak zmian zachodzących w naszej skórze z upływem czasu, ale to nie wszystkie zmiany, jakie mogą postępować wraz z wiekiem: poziom hormonów, stres, a nawet miejsce zamieszkania mogą wpływać na wrażliwość skóry. Badania pokazały, że ponad połowa kobiet w wieku 20–29 lat cierpi na wrażliwość skóry. Dla porównania problem ten dotyczy niecałych 30% kobiet w wieku 70–79 lat [1]. Kobiety mające wrażliwą skórę zauważają również, że wrażliwość skóry wrasta w niektórych momentach cyklu menstruacyjnego.

[1] * O. de Lacharrière i in. Sensitive skin – a neurological perspective (plakat).

● Sucha skóra jest bardziej podatna na nadwrażliwość.

(PÓŁ)PRAWDA: Chociaż bardzo sucha skóra jest szczególnie podatna na nadwrażliwość, a większość kobiet z suchą lub bardzo suchą skórą obserwuje jej zwiększoną wrażliwość, problemy związane z delikatną lub wrażliwą skórą mogą dotyczyć wszystkich rodzajów skóry. Tak naprawdę problem wrażliwej skóry nie ogranicza się do konkretnego rodzaju skóry, lecz jest wynikiem braku równowagi fizjologicznej, a nie ma to nic wspólnego z tym, jak tłusta lub sucha jest nasza skóra!

● Skóra wrażliwa i alergia skórna: czy to nie to samo?

FAŁSZ: Nic dziwnego, że produkty zawierające składniki hipoalergiczne zazwyczaj są tworzone z myślą o skórze wrażliwej, dzięki czemu są dobrym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy boją się nabawić ewentualnych reakcji zapalnych lub alergicznych w wyniku zabiegów pielęgnujących skórę. Hipoalergiczna formuła produktu Aqualia Extrasensitive nie zawiera składników, które mają tendencję do podrażniania bardzo wrażliwej skóry takich jak alkohohol czybarwniki. Niektóre składniki aktywne prowokują jednak reakcje alergiczne zarówno na skórze wrażliwej, jak i normalnej. Sprawdź etykietę produktu i jeżeli uważasz, że jeden (lub więcej) ze składników może powodować reakcję skóry, rozważ przeprowadzenie testu na alergię skórną.

Rekomendowane produkty

 • Extrasensitive
 • Aqualia Thermal Nawilżający balsam pod oczy
 • Najczęściej czytane

  Jak stosować kwas kojowy?

  Pielęgnacja twarzy

  Jak stosować kwas kojowy?

  Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

  Przeczytaj artykuł

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Woda termalna

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

  Przeczytaj artykuł

  Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

  Pielęgnacja twarzy

  Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

  Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak go poprawnie wykonać!

  Przeczytaj artykuł

  Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

  Pielęgnacja twarzy

  Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

  W ostatnich latach na półkach aptek i drogerii ważne miejsce zaczęły zajmować kremy z retinolem. Są to preparaty stymulujące proces odnowy komórkowej, a więc stworzone, aby przeciwdziałać starzeniu się skóry. Jednak kiedy tak naprawdę kosmetyki z retinolem powinny znaleźć się w naszej łazience? I czym w zasadzie jest ten cudowny retinol?

  Przeczytaj artykuł

  Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

  Pielęgnacja twarzy

  Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

  Przebarwienia na twarzy to problem, który może pojawić się u każdej z nas, bowiem przyczyn jego powstawania jest naprawdę wiele. Najczęściej jednak mamy do czynienia z przebarwieniami po trądziku lub słońcu, a także plamami wywołanymi problemami hormonalnymi. A jak możemy się pozbyć przebarwień?

  Przeczytaj artykuł

  go to top