OK

OK Cancel

Thank you

Close

Problem nie tylko alergików: podrażniona skóra twarzy. Jak radzić sobie z uciążliwymi objawami?

 • favoris

Ludzka skóra jest bardzo delikatna i wymaga specjalnego traktowania. Używanie niewłaściwych kosmetyków to nie jedyna przyczyna występowania podrażnień. Nie bez znaczenia jest działanie szkodliwych czynników, takich jak zanieczyszczenia powietrza, substancje chemiczne zawarte w kosmetykach czy środkach do prania ubrań. Co zrobić, kiedy zauważymy u siebie podrażnioną skórę twarzy? Jak sobie radzić z tym problemem? Poznaj najlepsze sposoby walki z pieczeniem twarzy i stanem zapalnym skóry.

Podrażniona skóra twarzy - objawy

Stan swojej skóry warto mieć zawsze pod kontrolą. Na jakie sygnały powinniśmy zwrócić uwagę i co może nas zaniepokoić? Nie wszystkie dolegliwości muszą świadczyć o poważnych problemach, takich jak choroby skóry. Które z nich powinny skłonić nas do wizyty u lekarza, a z którymi jesteśmy w stanie poradzić sobie sami? Najczęstszym problemem związanym ze skórą jest jej miejscowe podrażnienie. Czym się objawia i jak je rozpoznać?
Oto najpopularniejsze sygnały:

*zaczerwienienie w wybranych miejscach
szorstkość skóry, jej nadmierne przesuszenie
pokrzywka
*charakterystyczny rumień wywołany pękaniem naczynek
*pieczenie twarzy, uczucie “ściągania” skóry

Czy tylko alergicy mają podrażnioną skórę twarzy?

Przyczyn podrażnień może być wiele. Może to być oczywiście reakcja alergiczna, na przykład na konkretny produkt spożywczy czy składnik kosmetyku. Jednakże, nie tylko osoby uczulone doznają podrażnień skóry. Mogą być one wynikiem stosowania nieodpowiedniego preparatu, np. kremu do twarzy. Delikatnej skórze nie sprzyjają takie czynniki, jak wiatr, mróz czy słońce. Wystawienie twarzy na światło słoneczne bez odpowiedniego zabezpieczenia w postaci kremu z filtrem UV, również może wywołać podrażnienie. Nie bez znaczenia jest oczyszczanie twarzy - używanie agresywnych środków myjących może naruszyć warstwę hydrolipidową skóry, co skutkuje większą podatnością na uszkodzenia. Problem podrażnień może dotknąć każdego, dlatego warto obserwować skórę na bieżąco i natychmiast reagować na niepokojące objawy. Jeśli mamy do czynienia z zaczerwienieniem, świądem czy szorstkością - wystarczy dobrać odpowiednie dermokosmetyki, aby poprawić stan skóry i wzmocnić ją od środka. Jeśli jednak dolegliwości utrzymują się dłużej lub pojawiają się objawy w postaci pęcherzy czy ran - należy jak najszybciej udać się do dermatologa.

Jak pielęgnować podrażnioną skórę twarzy?

Warto zacząć od wyeliminowania szkodliwych czynników. Zmiana kosmetyków czy proszku do prania naprawdę może spowodować poprawę stanu naszej skóry. Co jednak, jeśli wyeliminujemy przyczyny, a podrażnienie nie zniknie? Jak pomóc skórze się zregenerować, ukoić ją i wyleczyć stan zapalny skóry? Czy istnieją skuteczne sposoby, dzięki którym pieczenie twarzy będzie tylko przykrym wspomnieniem? Oto najważniejsze zasady pielęgnacji skóry podrażnionej i wrażliwej:

*delikatne oczyszczanie - przyjrzyj się uważnie swojemu kosmetykowi, czy po umyciu skóra nie jest sucha i ściągnięta? Postaw na preparaty, które oczyszczą skórę bez naruszania jej płaszcza ochronnego
*zrezygnuj z perfumowanych kosmetyków zawierających mnóstwo sztucznych składników - postaw na produkty o krótkim składzie, hipoalergiczne, z naturalnymi ekstraktami
*dbaj o odpowiednie nawilżenie skóry - codziennie stosuj odpowiedni krem (warto wybrać taki, który pomoże uzupełnić niedobory ceramidów)
*zachowaj umiar - zamiast przeciążać skórę zbyt dużą ilością kosmetyków, lepiej postaw na jeden produkt, który ukoi ją i złagodzi podrażnienia (np. Wodę Termalną z Vichy)

Mając wrażliwą skórę, musimy pamiętać o powyższych zasadach przez cały czas. Tylko prawidłowa pielęgnacja może zapobiec powstawaniu podrażnień i przesuszaniu skóry. Warto wypracować sobie swój własny sposób idealnego pielęgnowania skóry, aby na bieżąco zapewniać skórze odpowiedni poziom nawilżenia i dbać o jej regenerację. Dobrze odżywiona skóra, z odpowiednim poziomem nawodnienia, sama będzie sobie radzić z wpływem niekorzystnych czynników zewnętrznych. Dlatego zadbajmy o nią już dziś!

Rekomendowane produkty

 • Woda Termalna Vichy
 • Najczęściej czytane

  Jak szybko pozbyć się pryszcza?

  Pielęgnacja twarzy

  Jak szybko pozbyć się pryszcza?


  Pryszcze mają to do siebie, że pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie. Ślub, rozmowa kwalifikacyjna, wakacyjny wyjazd nie mogą się odbyć z nieestetyczną czerwoną krostką na twarzy. Dlatego też wiele z nas od razu po szybkiej identyfikacji problemu przechodzi do jego eliminacji, czyli wyciskania. Ale uwaga! Ten sposób na pryszcze nie należy do najlepszych! Dowiedz się, dlaczego i sprawdź, jak szybko pozbyć się pryszcza, bez uszczerbku dla skóry!

  Przeczytaj artykuł

  Łuszcząca się skóra na twarzy – czym może być spowodowana?

  Pielęgnacja twarzy

  Łuszcząca się skóra na twarzy – czym może być spowodowana?

  Łuszcząca się skóra na twarzy to bardzo uporczywy problem, który może mieć różne podłoże. Łuszcząca się skóra to dolegliwość typowa dla skóry suchej i szorstkiej, jednak niekiedy przypadłość ta może mieć związek z poważniejszymi chorobami skóry. Podpowiadamy zatem, z czego może wynikać łuszczenie się skóry z twarzy i jak z nim walczyć!

  Przeczytaj artykuł

  Jak stosować kwas kojowy?

  Pielęgnacja twarzy

  Jak stosować kwas kojowy?

  Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

  Przeczytaj artykuł

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Woda termalna

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

  Przeczytaj artykuł

  go to top