OK

OK Cancel

Thank you

Close

Skąd się biorą czerwone kropki na ciele? Czym są?

  • favoris

Plamy i przebarwienia na skórze przypominające czerwone kropki mogą wskazywać na różnego rodzaju schorzenia skóry, defekty lub przejściowe uczulenia. Dowiedz się, czym są czerwone kropki na ciele i jakie są przyczyny ich obecności!

Czerwone kropki na ciele. Przyczyny plam na skórze

Skąd się biorą czerwone kropki na ciele? Czym są?

Jedną z najczęstszych przyczyn czerwonych plam na ciele jest nic innego, jak uczulenie. Wówczas widoczne kropki stanowią reakcję obronną skóry na antygen, czyli ciało obce, które miało styczność ze skórą. Czynnikiem, wywołującym te przebarwienia, może być zastosowanie nowego produktu lub kosmetyku, posiadającego substancję zwaną alergenem. Czerwone kropki mogą pojawić się nie tylko w miejscu użycia danego uczulającego produktu, ale też rozprzestrzenić się po całym ciele. Dodatkowo mogą one powodować świąd.

Innym, równie częstym powodem czerwonych kropek na ciele, jest niewłaściwa depilacja skóry. Zmiany te pojawiają się wówczas wyłącznie w depilowanych miejscach - na nogach, pod pachami, w miejscach intymnym oraz na rękach, jeśli i te są depilowane. Kropki te wskazują na podrażnienia skóry, które powstały na skutek nieodpowiedniej depilacji. Przed przystąpieniem do depilacji należy zwrócić uwagę  na ostrze maszynki. Powinno być odpowiednie, aby przy jednym “pociągnięciu” wyeliminować niechciane owłosienie. Drugą, równie ważną kwestią, jest sposób zastosowania maszynki - należy golić się pod włos, ale jednocześnie pamiętać o dobrym nawilżeniu depilowanej skóry i zmiękczeniu owłosienia. W tym celu wystarczy zastosować piankę do golenia lub inny tego rodzaju preparat. Czerwone kropki, które pojawiają się po niewłaściwej depilacji, sprawiają, że skóra jest obolała, piecze i swędzi. Nie wolno również zapominać o odpowiedniej pielęgnacji skóry po depilacji


Czerwone plamy na ciele, poza wysypką po depilacji i uczuleniem na skórze, mogą również wskazywać na pęknięcia naczynek krwionośnych. Wówczas jednak czerwone znamiona na skórze nie przypominają kropek, ale przyjmują kształt tzw. niewielkich pajączków. Zmiana ta nie jest bolesna, stanowi jedynie defekt kosmetyczny. Można go wyeliminować, dbając o prawidłową troskę względem skóry i naczyń włosowatych.

Jedną z przyczyn czerwonych kropek na ciele są również różnego rodzaju schorzenia i choroby skóry. Mimo że przebarwienia pojawiające się z tego powodu są najpoważniejsze, to również bardzo często bagatelizowane. Wynika to przede wszystkim stąd, że wiele osób traktuje je jako uczulenie na skórze czy wysypkę na ciele. Niestety, ukąszenia niektórych owadów, a także choroby w swoich objawach mogą być zbliżone właśnie do zwykłej alergii czy podrażnień po goleniu. Należy wziąć to pod uwagę i umiejętnie ocenić, ponieważ wówczas należy przyjąć konkretny tok leczenia.

Jak pozbyć się czerwonych plam na ciele?

W celu skutecznego i bezpiecznego usunięcia czerwonych kropek na ciele konieczne jest zdefiniowanie przyczyny, odpowiedzialnej za ich pojawienie się. Nieco inne postępowanie należy przyjąć w przypadku wysypki, uczulenia, a jeszcze inne podczas podrażnień po depilacji czy chorób skóry. Mimo że czerwone plamy bardzo często wyglądają nieszkodliwie i nie wpływają na dyskomfort w postaci świądu czy pieczenia, to mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia skóry. Z tego względu nie należy bagatelizować przebarwień skóry, a w razie wątpliwości skontaktować się z lekarzem, aby ocenić stan skóry i podjąć skuteczne oraz bezpieczne działanie eliminujące czerwone kropki. Czasem wystarczy regularnie nawilżać skórę, opanować zasady prawidłowej depilacji lub odstawić kosmetyk, który zawiera alergeny. Są również takie przypadki, podczas których nie obędzie się bez lekarstw i specjalistycznych kremów na przebarwienia skóry czy maści. Pamiętaj zatem, aby każdą niepokojącą zmianę na skórze konfrontować ze specjalistą, zajmującym się zdrowiem skóry. Wówczas będziesz mieć pewność, że prawidłowo dbasz o skórę, a potencjalne zagrożenie zostanie wyeliminowanie w odpowiednim czasie.

go to top