OK

OK Cancel

Thank you

Close

Skóra odwodniona - cechy i ogólna charakterystyka

 • favoris

Odwodniona skóra twarzy to problem, który może pojawić się u każdej z nas - bez względu na wiek czy posiadany rodzaj skóry. Wiele z nas myli skórę odwodnioną ze skórą suchą, jednak prawda jest taka, że problem ten może równie dobrze dotyczyć posiadaczek skóry mieszanej czy tłustej. Jakie cechy posiada skóra odwodniona? I w jaki sposób radzić sobie z jej objawami?

Skóra odwodniona - cechy i objawy odwodnienia skóry

Skóra odwodniona - cechy i ogólna charakterystyka

Główne cechy skóry odwodnionej to:
* cienka i mało elastyczna struktura,
* skłonności do przesuszania lub przetłuszczania się skóry,
* nadwrażliwość i skłonność do zaczerwienień,
* częste uczucie ściągnięcia, pieczenia i ogólnego dyskomfortu,
* większa skłonność do powstawania zmarszczek,
* poszarzały, zmęczony i pozbawiony witalności koloryt skóry.

Warto zaznaczyć, że skóra odwodniona nie jest oddzielnym typem skóry, lecz przypadłością, która może dotknąć każdego z nas. Wpływać mogą na to różnorodne czynniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne np. nieodpowiednia pielęgnacja czy problemy hormonalne.

Przyczyny odwodnienia skóry

Skóra odwodniona - cechy i ogólna charakterystyka

Skóra odwodniona - krem podstawą pielęgnacji

Skóra odwodniona - cechy i ogólna charakterystyka

Podstawą w codziennej pielęgnacji skóry odwodnionej jest regularne i dogłębne nawilżanie naskórka, a także wzmacnianie jego warstwy hydrolipidowej. Odpowiednio dobrany krem do odwodnionej skóry twarzy powinien wesprzeć naturalne mechanizmy utrzymania wody w skórze. Najlepiej w tym przypadku sprawdzą się dermokosmetyki z dodatkiem olejów roślinnych, lanoliny czy ciekłych wosków, które będą tworzyły na powierzchni skóry wyczuwalną warstwę ochronną, zapobiegającą migracji wody na zewnątrz. Przy skórze tłustej lub mieszanej warto natomiast szukać preparatów z dodatkiem protein np. z migdałów, oraz cukrów np. kwas hialuronowy, które są substancjami hydrofilnymi - tworzącymi wodny, lecz niewyczuwalny, film na powierzchni skóry. W przypadku odwodnionej skóry twarzy warto też sięgać po kosmetyki z dodatkiem ceramidów, pochodnych cholesterolu, fosfolipidów oraz kwasów tłuszczowych, które uzupełnią braki w cemencie międzykomórkowym, a tym samym wzmocnią strukturę skóry. Ponadto należy też zwrócić uwagę na odpowiednią zawartość gliceryny, aminokwasów czy pantenolu w składzie kremu - to substancje, które doskonale wychwytują i zatrzymują wodę w skórze.

Skóra odwodniona - pielęgnacja

Skóra odwodniona - cechy i ogólna charakterystyka

Poza doborem odpowiedniego kremu do odwodnionej skóry twarzy, warto też zadbać o dodatkową pielęgnację skóry, która pomoże odzyskać jej zdrowy wygląd. Bardzo pomocne może okazać się w tym przypadku regularne stosowanie nawilżającej i odżywczej maseczki do twarzy np. maska mineralna Vichy. Produkt tego typu dostarczy skórze cennych witamin i składników mineralnych, przywróci jej promienny koloryt i blask, a także zapewni dodatkową dawkę nawilżenia. Pamiętajmy też o prawidłowym doborze kosmetyków do oczyszczania twarzy - powinny być one pozbawione alkoholu, mydła, detergentów i kwasów owocowych, które mogą dodatkowo pogłębić skłonność skóry do utraty wody. Szczególnie narażona na odwodnienie jest cienka i delikatna skóra pod oczami, dlatego do wyboru preparatów do demakijażu oczu należy podchodzić wyjątkowo ostrożnie. W tym przypadku najlepiej sprawdzą się łagodne preparaty do oczyszczania z apteki, które będą w stanie stymulować skórę do przywrócenia jej naturalnych funkcji ochronnych i procesów nawodnienia.

Rekomendowane produkty

 • Nawilżająca Maska Mineralna
 • Najczęściej czytane

  Jak szybko pozbyć się pryszcza?

  Pielęgnacja twarzy

  Jak szybko pozbyć się pryszcza?


  Pryszcze mają to do siebie, że pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie. Ślub, rozmowa kwalifikacyjna, wakacyjny wyjazd nie mogą się odbyć z nieestetyczną czerwoną krostką na twarzy. Dlatego też wiele z nas od razu po szybkiej identyfikacji problemu przechodzi do jego eliminacji, czyli wyciskania. Ale uwaga! Ten sposób na pryszcze nie należy do najlepszych! Dowiedz się, dlaczego i sprawdź, jak szybko pozbyć się pryszcza, bez uszczerbku dla skóry!

  Przeczytaj artykuł

  Łuszcząca się skóra na twarzy – czym może być spowodowana?

  Pielęgnacja twarzy

  Łuszcząca się skóra na twarzy – czym może być spowodowana?

  Łuszcząca się skóra na twarzy to bardzo uporczywy problem, który może mieć różne podłoże. Łuszcząca się skóra to dolegliwość typowa dla skóry suchej i szorstkiej, jednak niekiedy przypadłość ta może mieć związek z poważniejszymi chorobami skóry. Podpowiadamy zatem, z czego może wynikać łuszczenie się skóry z twarzy i jak z nim walczyć!

  Przeczytaj artykuł

  Jak stosować kwas kojowy?

  Pielęgnacja twarzy

  Jak stosować kwas kojowy?

  Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

  Przeczytaj artykuł

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Woda termalna

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

  Przeczytaj artykuł

  go to top