OK

OK Cancel

Thank you

Close

Skuteczna pielęgnacja skóry u kobiet w okresie przekwitania

  • favoris

W utrzymaniu dobrego samopoczucia podczas klimakterium nie pomagają ani coraz bardziej widoczne zmarszczki, ani obwisła skóra. Jak powinna wyglądać jej właściwa pielęgnacja w tym trudnym okresie?

Fazy okresu przekwitania

Okres przekwitania wiąże się ze zmianami hormonalnymi. Trwa około 10 lat i można podzielić go na cztery fazy. Pierwsza, premenopauza, trwa kilka lat przed menopauzą właściwą i zaczyna się około 40. roku życia. Wraz z początkiem menopauzy w organizmie dochodzi przede wszystkim do podwyższenia poziomu gonadotropin przysadkowych (FSH). Kolejny etap, nazywany perimenopauzą, obejmuje okres kilku lat przed menopauzą i rok po niej. W  tym czasie mogą wystąpić tzw. objawy wypadowe, które wywołują silny dyskomfort. Należą do nich: uderzenia gorąca, nadmierna potliwość, suchość skóry, bezsenność, bóle głowy, kołatanie serca, zaburzenia koncentracji, rozchwianie emocjonalne oraz drażliwość. Kolejna faza, menopauza - inaczej ostatnia miesiączka, pojawia się zwykle około 45.-55. roku życia. Ostatni etap, postmenopauza, rozpoczyna się po menopauzie i obejmuje okres około 12 miesięcy. W tej fazie następuje obniżenie poziomu estrogenów i progesteronu w organizmie kobiety przy jednoczesnym wzroście poziomu FSH.

Wczesna menopauza – objawy

O przedwczesnej menopauzie mówi się wtedy, gdy zmiany w organizmie pojawiają się już przed 40. rokiem życia. Niestety, zjawisko to występuje coraz częściej wśród kobiet, a jego przyczyna może leżeć w  stosowaniu niektórych leków, życiu w długotrwałym stresie, paleniu papierosów czy czynnikach socjalnych (np. niedożywienie). Przedwczesna menopauza oznacza wcześniejsze spowolnienie i zahamowanie niektórych procesów zachodzących w organizmie, w tym zdolność skóry do regeneracji. Oznacza to, że im wcześniej pojawi się menopauza, tym wcześniej skóra zacznie się starzeć. Warto też pamiętać, że stosowanie właściwej pielęgnacji twarzy znacznie opóźnia procesy starzenia, wpływając nie tylko na wygląd, ale i dobre samopoczucie.

Okres przekwitania a uroda

Wraz z przekwitaniem zachodzi w organizmie szereg procesów. Zaburzenia hormonalne mają wpływ na cały organizm, a co za tym idzie – również na skórę. Podczas klimakterium dochodzi do dysfunkcji gruczołów wydzielenia wewnętrznego. Zmniejszona aktywność gruczołów łojowych sprawia, że skóra traci swoją naturalną barierę lipidową, co skutkuje odwodnieniem. Spadek poziomu estrogenów powoduje zanik włókien kolagenu i elastyny, a także kwasu hialuronowego, w wyniku czego traci ona sprężystość i nawilżenie. Powoduje to pojawianie się widocznych zmarszczek i bruzd, a także zmianę owalu twarzy. Skóra staje się cienka i przesuszona, podatna na podrażnienia. Dodatkowo zaburzenia mikrokrążenia oraz wydzielania melaniny wywołują bladość, rozszerzenie naczyń oraz przebarwienia. Skóra traci swój młodzieńczy wygląd.

Jak nawilżyć skórę twarzy?

Jedną z przyczyn starzenia się skóry jest utrata wody, dlatego warto do swojej pielęgnacji skóry twarzy w okresie przekwitania dołączyć stosowanie preparatów wykazujących silne działanie nawilżające i odbudowujące. Kluczowym czynnikiem warunkującym utrzymanie jej w dobrej kondycji  jest przemyślany wybór kosmetyków odpowiadających jej potrzebom, które gwarantują nawilżenie twarzy (np. serum odbudowujące  marki Vichy) oraz codzienna, kompleksowa pielęgnacja. Warto zadbać również o dietę bogatą w mikroelementy i naturalne antyoksydanty, a także aktywność fizyczną, która zapewnia nie tylko utrzymanie zgrabnej sylwetki, ale także dotlenienie komórek i lepsze ukrwienie skóry.

Serum odbudowujące NEOVADIOL Vichy

NEOVADIOL marki Vichy to serum obudowujące przeznaczone dla kobiet w okresie menopauzy. Za wysoką skuteczność preparatu odpowiada zaawansowana formuła łącząca działanie wielu składników aktywnych (Pro-Xylane, Hedion, Kwas hialuronowy, Hepes, Hydrovance). NEOVADIOL doskonale nawilża, odżywia, ujędrnia, wygładza i wyrównuje koloryt, niweluje problem szorstkiej skóry. Zapewnia jej młodszy i zdrowszy wygląd.

Rekomendowane produkty

  • NEOVADIOL Kompleks Uzupełniający Aktywne serum odbudowujące dla kobiet w okresie menopauzy
  • go to top