OK

OK Cancel

Thank you

Close

Skutki palenia papierosów - czyli zobacz jak papierosy niszczą Twoją skórę!

  • favoris

Skutki palenia papierosów nie dotyczą wyłącznie zdrowia organizmu. Negatywny wpływ tytoniu papierosowego można dostrzec szczególnie na skórze. Zobacz, jak palenie papierosów niszczy Twoją skórę i przekonaj się do skutecznego rzucenia palenia!

Skutki palenia papierosów

Negatywne i szkodliwe następstwa palenia papierosów zazwyczaj są postrzegane w kontekście zdrowia organizmu. Mówi się, że tytoń papierosowy niszczy serce, wywołuje choroby narządów wewnętrznych, zmniejsza wydolność organizmu i skraca życie, prowadząc do nowotworu płuc. To wszystko prawda, zapomina się jednak o znaczącym wpływie nałogu papierosowego na kondycję skóry. Większość ludzi zdaje sobie sprawę z tego, że zęby i paznokcie żółkną, a włosy stają się matowe, ale świadomość o tym, jak palenie wpływa na zdrowie skóry twarzy jest znikoma.

Palenie papierosów, a kondycja skóry

Przeprowadzono wiele badań, które jednoznacznie wskazują na skutki palenia papierosów względem zdrowia skóry twarzy i skóry w ogóle. Każde z nich bezsprzecznie potwierdza, że nikotyna znajdująca się w tytoniu papierosowym:

  • przyspiesza proces starzenia się skóry, powodując przy tym zmarszczki (tzw. zmarszczki palacza), wiotkość, utratę jędrności i elastyczności skóry;
  • obniża sprężystość skóry, a szczególnie wokół oczu i ust;
  • wpływa na zaburzenie kolorytu skóry, wskutek czego na twarzy pojawiają się przebarwienia i plamy, co jest związane z tym, że nikotyna zaburza proces natlenienia komórek skóry;
  • uszkadza tzw. włókna łączne, do których zalicza się kolagen i elastynę, odpowiedzialne za jędrność, sprężystość i elastyczność skóry. Kolagen i elastyna to rodzaj białka, stanowiącego rusztowanie skóry, w momencie gdy zostaje ono zaburzone, skóra staje się wiotka, obwisła i podatna na zmarszczki.

Czy skutki palenia są nieodwracalne?

Skutki nałogowego, wieloletniego palenia papierosów są zbliżone do skutków palenia przez okres około pięciu lat. Zagraniczne badania wykazują, że pierwsze konsekwencje zatruwania organizmu nikotyną są widoczne już po kilku latach, a po upływie pięciu powoli zaciera się granica między osobami palącymi kilkanaście lat. Wówczas wpływ tytoniu papierosowego jest porównywalny, co prawda im dłużej życie opiera się na tym nałogu, tym skóra każdą wyżej opisaną zmianę posiada w większej intensywności. Warto zaznaczyć jednak, że do tego stanu wchodzą również uszkodzenia wewnątrz organizmu, co ujawnia się na zewnątrz, czyli na skórze. Pojawia się tutaj bardzo ważne pytanie - Czy skutki palenia papierosów można zatrzymać, odwrócić, cofnąć? Odpowiedź nie jest zbyt optymistyczna. Jeśli nałóg towarzyszy życiu przez wiele lat, skóra nie ma szansy na pełną odbudowę i regenerację. Palenie papierosów wywołuje nieodwracalne skutki, zwłaszcza jeśli chodzi o zmarszczki czy wiotkość. Przebarwienia czy nierównomierny koloryt można zlikwidować, jednak jest to długotrwały proces. Warto o tym pamiętać albo przynajmniej mieć świadomość, sięgając po pierwszego, a później kolejnego papierosa.

Jak zadbać o skórę narażoną na działanie tytoniu papierosowego?

Szkodliwość palenia została dokładnie wyjaśniona i sprecyzowana. Nie ma wątpliwości na temat istnienia skutków palenia papierosów, a zwłaszcza ich negatywnego wpływu na kondycję skóry. Pozytywną wiadomością jest to, że pierwsze zmiany po rzuceniu palenia są dostrzegalne już po kilku tygodniach. Dla przyspieszenia tego procesu i pełnej troski o kondycję skóry zaleca się stosować specjalne kosmetyki i produkty pielęgnacyjne. Warto sięgać po dobrej jakości kremy nawilżające lub serum, które działają dogłębniej i intensywniej. Serum, które może okazać się pomocne podczas pielęgnacji skóry naznaczonej skutkami palenia papierosów jest Dynamiczne nawilżające serum dla skóry wrażliwej Aqualia Thermal Vichy. Największą zaletą tego dermokosmetyku jest jego uniwersalność, może go aplikować kobieta w każdym wieku i to bez względu na rodzaj i problematykę skóry.

Najczęściej czytane

Dieta koktajlowa - to łatwe i skuteczne!

Life Style

Dieta koktajlowa - to łatwe i skuteczne!

Dieta koktajlowa jest zdecydowanym potwierdzeniem tego, że dieta odchudzająca nie musi być nudna, męcząca i całkowicie pozbawiona smaku. Na czym polega dieta koktajlowa i ile można na niej schudnąć? Podpowiadamy, kiedy w szczególności warto się na nią zdecydować!

Przeczytaj artykuł

Bańka chińska - co warto wiedzieć zanim udasz się na masaż?

Life Style

Bańka chińska - co warto wiedzieć zanim udasz się na masaż?

Zabieg wykonywany przy użyciu bańki chińskiej to popularny i skuteczny sposób na cellulit, rozstępy czy zmniejszenie objętości brzucha, a przy tym przyjemny i relaksujący rodzaj masażu. Czy jednak jest on przeznaczony dla wszystkich? Na czym dokładnie polega masaż bańką chińską? Zobacz, co powinnaś wiedzieć, zanim udasz się na ten zabieg!

Przeczytaj artykuł

Kolagen naturalny czy kolagen nienaturalny?

Life Style

Kolagen naturalny czy kolagen nienaturalny?

Kolagen naturalny w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularny. Głośno o nim w prasie, a na forach internetowych od zachwytów i sprzeciwów aż wrze. Czym jest właściwie ten osławiony kolagen naturalny i jakie jest jego rzeczywiste zastosowanie?

Przeczytaj artykuł

Czym jest ekstrakt?

Life Style

Czym jest ekstrakt?

Ekstrakt, czyli inaczej wyciąg, powstaje w efekcie procesu ekstrakcji polegającego na wyodrębnieniu danego składnika bądź mieszaniny za pomocą dyfuzji. Ekstrakty mogą pochodzić z różnych źródeł. Wyodrębnia się ekstrakty roślinne, ziołowe, owocowe, warzywne, a nawet drożdżowe. Zastosowanie wyciągów jest bardzo szerokie. Proces ekstrakcji wykorzystuje wiele gałęzi przemysłu: medyczną, farmaceutyczną, kosmetyczną, spożywczą, itp.

Przeczytaj artykuł

Jak stosować błonnik witalny?

Life Style

Jak stosować błonnik witalny?

Błonnik witalny to naturalny suplement diety, który posiada bardzo korzystny wpływ na różne funkcje naszego organizmu. Przeciwdziała wielu groźnym chorobom i doskonale wspomaga odchudzanie. Podpowiadamy, kiedy szczególnie warto sięgnąć po błonnik witalny i jak go stosować!

Przeczytaj artykuł

go to top