OK

OK Cancel

Thank you

Close

Sposoby na swędzącą skórę głowy - przyczyny swędzenia skóry

  • favoris

Swędzenie skóry głowy jest dolegliwością, która może dotknąć każdego człowieka. Z pozoru jest ona dla nas całkowicie niegroźna, ale nierzadko kryją się za nią dużo poważniejsze schorzenia, które należy poddać leczeniu, by dokuczliwe swędzenie głowy w końcu ustało. Jakie są najczęstsze przyczyny swędzenia głowy? I czy są na to jakieś sprawdzone sposoby? Podpowiadamy, jak radzić sobie z tą uporczywą dolegliwością.

Swędząca skóra głowy - najpierw pozbądź się źródła problemu

Swędzenie skóry głowy to dość powszechny problem u ludzi, na który może mieć wpływ wiele różnych czynników. Swędząca skóra głowy bardzo często jest efektem zmiany stosowanych do tej pory kosmetyków lub po prostu nieodpowiednio dobranych preparatów do pielęgnacji i stylizacji włosów - w tym szamponów, odżywek, lakierów, pianek, żeli, gum i past do włosów, a także produktów do farbowania. Zazwyczaj w tej sytuacji wystarczy odstawienie produktów, które mają szkodliwy i drażniący wpływ na naszą skórę, by sytuacja powróciła do normy. Niestety, czasami swędzenie głowy może mieć dużo poważniejsze podłoże, które będzie wymagało od nas bardziej specjalistycznego leczenia.

Swędzenie głowy a choroby skóry

Swędzenie to jeden z częstych objawów, który towarzyszy różnym chorobom skóry głowy. Może być to efekt m.in. łojotokowego zapalenia skóry lub łuszczycy - choroby te poza uporczywym swędzeniem skóry charakteryzują się również zaczerwienieniem i znacznym złuszczaniem naskórka. Swędzenie skóry towarzyszy też takim chorobom, jak: wszawica, grzybica, atopowe zapalenie skóry czy zapalenie mieszków włosowych. Najczęściej jednak jest to dolegliwość, która pojawia się przy zwykłym, drobnym i przylegającym do skóry łupieżu.

Świąd - objaw charakterystyczny dla łupieżu tłustego

Z łupieżem tłustym mamy do czynienia wówczas, gdy skóra głowy poza silnym swędzeniem i zaczerwienieniem posiada również tendencje do nadmiernego przetłuszczania. Do skóry głowy mocno przylegają płatki w kolorze żółtym, które rzadko się od niej odklejają, ale mogą powodować świąd. Zdarza się też, że na powierzchni skóry głowy tworzą się bolesne strupy, których rozdrapywanie może sprawić, że zmiany zapalne się powiększą.

Dobry szampon na łupież tłusty

Przy leczeniu łupieżu tłustego bardzo ważny jest wybór odpowiedniego szamponu przeciwłupieżowego, który pomoże nam się go pozbyć wraz z dokuczliwym uczuciem swędzenia głowy. Powinien on posiadać składniki, które zmniejszą liczbę grzybów odpowiedzialnych za rozwój łupieżu oraz kwas salicylowy, który złuszczy naskórek i sprawi, że jego warstwa stanie się dużo cieńsza, a tym samym, że lecznicze substancje szamponu będą łatwiej przenikać w głąb skóry. Przykładem takiego szamponu jest Vichy Dercos do włosów normalnych i przetłuszczających się, który nie tylko zwalcza łupież tłusty  i szybko redukuje problem swędzenia skóry głowy, ale też zapobiega jego nawrotom.

Swędzenie i łupież powracają? Odwiedź specjalistę!

Pamiętajmy o tym, że łupież jest chorobą skóry o charakterze nawrotowym, dlatego problem ten może do nas powrócić w każdym momencie. Jeżeli zdarza się to dosyć często i żaden ze stosowanych przez nas szamponów nie jest w stanie przynieść dobrych rezultatów, warto zgłosić się z łupieżem do dermatologa, który może zadecydować o zastosowaniu innej metody leczenia.

Najczęściej czytane

Łupież u dziecka - czy można stosować szampony dla dorosłych?

Pielęgnacja włosów

Łupież u dziecka - czy można stosować szampony dla dorosłych?

Łupież to bardzo często występujące schorzenie skóry głowy, które wywołane jest działaniem grzyba drożdżopodobnego Pityrosoporum ovale żywiącego się wydzielającym przez ludzką skórę sebum. Z sypiącymi się z głowy białymi płatami zrogowaciałego naskórka zmaga się co trzeci dorosły, jednak ta przypadłość niestety nie omija najmłodszych. Łupież u dzieci to częsty problem, z którym dorośli muszą sobie poradzić!

Przeczytaj artykuł

go to top