OK

OK Cancel

Thank you

Close

Sprawdź, jaki masz rodzaj skóry! Rodzaje skóry i ich pielęgnacja

 • favoris

Najczęstszym problemem kobiet podczas zakupu kosmetyków do pielęgnacji twarzy, jest ich odpowiednie dopasowanie do indywidualnych potrzeb skóry.

Kluczem do sukcesu jest w tej sytuacji nie tylko dogłębna analiza składów wybranych preparatów, ale przede wszystkim znajomość swojego typu skóry - tylko w ten sposób będziemy w stanie dobrać odpowiedni preparat i zapewnić skórze odpowiednią pielęgnację oraz ochronę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych. Rozpoznaj swój typ skóry i rozpocznij prawidłową pielęgnację!

Skóra normalna - ideał wśród wszystkich rodzajów

Skóra normalna jest gładka, jednolita i posiada promienny koloryt. Zazwyczaj jest matowa i nie wykazuje skłonności do błyszczenia się, rozszerzonych porów i zmian trądzikowych. Nie jest jej też znane uczcie ściągnięcia i pieczenia w ciągu dnia czy po wykonaniu wieczornego demakijażu. Wszystkie te cechy sprawiają, że w świecie pielęgnacji skóra normalna jest uznawana za ideał - miła w dotyku, mało kłopotliwa i łatwa w pielęgnacji. Niestety, w rzeczywistości występuje ona bardzo rzadko. Jeśli jednak jesteśmy jej szczęśliwymi posiadaczkami, musimy codziennie pieczołowicie o nią dbać - zapewniać jej delikatne nawilżanie i ochronę przed działaniem niekorzystnych czynników zewnętrznych, by w wyniku niewłaściwej pielęgnacji nie przemieniła się w skórę tłustą, suchą lub mieszaną.

Skóra sucha - delikatna i wrażliwa

Struktura skóry suchej jest tak cienka i delikatna, że bardzo często widać przez nią naczynia krwionośne. Choć praktycznie zawsze jest matowa, a jej pory są zamknięte, to doskwiera jej zupełnie inny problem - w niektórych miejscach się łuszczy, jest chropowata i szorstka. Przemycie jej wodą sprawia, że natychmiastowo staje się ściągnięta i piecze, a ulgę w tym cierpieniu przynosi jej dopiero posmarowanie kremem. Jest to też taki typ skóry, który ze względu na ciągłe przesuszanie i łuszczenie posiada największe skłonności do szybkiego pojawiania się zmarszczek mimicznych.

Skóra sucha jest też bardzo często wrażliwa skóra, która bardzo gwałtownie reaguje podrażnieniem i zaczerwienieniem na działanie wszelkich niekorzystnych czynników zewnętrznych - twardej wody, słońca, mrozu, solarium, klimatyzacji czy zwykłego mydła. Dlatego też przy cerze suchej należy brać pod uwagę tylko takie kosmetyki do pielęgnacji, które będą ją dogłębnie nawilżać, chronić ją przed podrażnieniem i redukować ewentualne zaczerwienienia.

Cera tłusta - błyszcząca i skłonna do trądziku

Cera tłusta charakteryzuje się nie tylko największą skłonnością do przetłuszczania i błyszczenia się skóry, ale też (ze względu na wzmożoną pracę gruczołów łojowych) częstego pojawiania się zmian trądzikowych. W tym przypadku należy stosować produkty do pielęgnacji i oczyszczania, które uregulują pracę gruczołów łojowych, ale nie zanadto jej nie przesuszą. Zdecydowanie nie są polecane kosmetyki z dodatkiem alkoholu, który zamiast pomagać, tylko wzmaga problem przetłuszczania i trądziku. Trzeba dodać, że cera tłusta posiada zazwyczaj mało atrakcyjny ziemisty koloryt, dlatego do jej pielęgnacji warto również szukać kosmetyków o delikatnych właściwościach rozświetlających.

Cera mieszana - trochę sucha, trochę tłusta

Cera mieszana to zdecydowanie jeden z bardziej problematycznych typów cer, bowiem stanowi połączenie cery tłustej w strefie T (czoło, nos, broda) z cerą suchą lub normalną na pozostałej powierzchni twarzy. Widocznie błyszczy się i przetłuszcza na czole i nosie (i tam też pojawiają się na niej rozszerzone pory, zaskórniki i krostki), zaś na policzkach i w okolicy oczu jest przesuszona i ściągnięta. Można powiedzieć, że jest to wyjątkowy typ cery, który wymaga od nas dwufazowej pielęgnacji przy pomocy nawilżająco-matujących produktów

Wśród typów cer wyróżnia się jeszcze skórę trądzikową, naczynkową, dojrzałą czy alergiczną, jednak są to cechy, które wymienione wyżej cztery podstawowe typy cer mogą nabyć w wyniku działania różnych czynników np. procesu starzenia się, zmian hormonalnych w organizmie czy nieodpowiedniej pielęgnacji.

Rekomendowane produkty

 • Krem na dzień do skóry suchej VICHY NUTRILOGIE
 • Najczęściej czytane

  Jak szybko pozbyć się pryszcza?

  Pielęgnacja twarzy

  Jak szybko pozbyć się pryszcza?


  Pryszcze mają to do siebie, że pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie. Ślub, rozmowa kwalifikacyjna, wakacyjny wyjazd nie mogą się odbyć z nieestetyczną czerwoną krostką na twarzy. Dlatego też wiele z nas od razu po szybkiej identyfikacji problemu przechodzi do jego eliminacji, czyli wyciskania. Ale uwaga! Ten sposób na pryszcze nie należy do najlepszych! Dowiedz się, dlaczego i sprawdź, jak szybko pozbyć się pryszcza, bez uszczerbku dla skóry!

  Przeczytaj artykuł

  Łuszcząca się skóra na twarzy - czym może być spowodowane?

  Pielęgnacja twarzy

  Łuszcząca się skóra na twarzy - czym może być spowodowane?

  Łuszcząca się skóra na twarzy to bardzo uporczywy problem, który może mieć różne podłoże. Łuszcząca się skóra to dolegliwość typowa dla skóry suchej i szorstkiej, jednak niekiedy przypadłość ta może mieć związek z poważniejszymi chorobami skóry. Podpowiadamy zatem, z czego może wynikać łuszczenie się skóry z twarzy i jak z nim walczyć!

  Przeczytaj artykuł

  Jak stosować kwas kojowy?

  Pielęgnacja twarzy

  Jak stosować kwas kojowy?

  Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

  Przeczytaj artykuł

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Woda termalna

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

  Przeczytaj artykuł

  go to top