OK

OK Cancel

Thank you

Close

Strefa T na twarzy- jak zniwelować nadmiar sebum?

Bez względu na to, czy masz cerę tłustą, czy mieszaną, nos, czoło i broda to twój najbardziej problematyczny obszar twarzy. Błyszczy się bez względu na porę dnia, jest podatny na powstawanie zaskórników i wyprysków i nie wygląda zbyt estetycznie na zdjęciach.

Jeśli do tej pory nie zgłębiłaś tajników radzenia sobie z osławioną strefą T, możesz skorzystać z naszych wskazówek i w ten sposób poprawić wygląd cery, niwelując nadmiar sebum i uspokajając pracę gruczołów łojowych.

Czym jest strefa T?

Strefa T to pojęcie, które dotyczy przede wszystkim skóry mieszanej. W przypadku skóry tłustej mamy bowiem do czynienia ze skórą, która przetłuszcza się w każdym obszarze twarzy, trudno więc wyznaczać tam jakiekolwiek odrębne części. Strefa T obejmuje takie części twarzy jak: czoło, nos oraz broda. To one, w odróżnieniu od suchych policzków czy skroni, sprawiają ci tyle kłopotu z błyszczeniem, nadmierną pracą gruczołów łojowych i powstawaniem trądzikowych krostek.

Jak ograniczyć nadmiar sebum w strefie T?

Ponieważ strefa T to obszar skóry, który zachowuje się i funkcjonuje tak samo jak przy cerze tłustej, powinnaś pielęgnować ją identycznie, jak osoby z cerą przetłuszczającą się. W tym obszarze powinnaś więc nakładać kosmetyki, które działają w następującym zakresie:

  • Ograniczają nadmiar sebum,
  • Ograniczają rozwój drobnoustrojów (mają działanie bakteriostatyczne),
  • Ograniczają uwalnianie substancji drażniących (hamują proces utleniania lipidów sebum),
  • Łagodzą podrażnienia i stany zapalne,
  • Działają keratolitycznie (udrażniają gruczoły łojowe),
  • Mają działanie matujące.

Najlepiej, jeśli kosmetyk pełni te wszystkie funkcje naraz i pozwala nie tylko dobrze oczyścić skórę, ale również odpowiednio ją nawilżyć. W tym względzie niezastąpiony bywa dobry krem na noc np. Normaderm detoksykujący krem na noc przeciw niedoskonałościom, który pozwala na odetkanie ujścia gruczołów łojowych i tym samym sprawia, że skóra mieszana jest rano odświeżona i bardziej zmatowiona. Efektem działania kosmetyku Vichy Normaderm jest zmniejszone wydzielanie sebum w ciągu dnia oraz mniejsza widoczność niedoskonałości

Jednak sam krem do twarzy nie przyniesie spektakularnych efektów, jeśli w pielęgnacji newralgicznej strefy twarzy pominie się tak ważny etap, jak mycie jej odpowiednimi kosmetykami. Oczyszczanie twarzy pełni kluczową rolę w procesie doprowadzania cery tłustej lub mieszanej do stanu równowagi. Preparaty myjące mają na celu nie tylko usunięcie zanieczyszczeń z powierzchni naskórka, ale również przywrócenie odpowiedniego pH, czyli takiego, które oscyluje pomiędzy 4,5 a 6. Utrzymanie prawidłowego pH skóry jest niezwykle istotne, jeśli chce się ograniczyć powstawanie krostek, czy zaskórników, albowiem idealne jego parametry zapewniają odpowiednią ochronę przed bakteriami. W momencie, na przykład, kiedy sięgniesz po nieodpowiedni preparat do mycia twarzy, który jest zasadowy, zaburzysz równowagę pH i sprawisz, że twoja skóra stanie się dobrą pożywką dla drobnoustrojów. Patrz więc dokładnie na etykietę kosmetyku i sprawdzaj, czy nadaje się na pewno do pielęgnacji skóry tłustej.

Zwróć uwagę na skład

Ponadto zwróć uwagę, czy zawiera substancje antybakteryjne oraz pantenol, który ma działanie łagodzące . Prawidłowe pH zapewni ci również dobrze dobrany tonik, czyli taki, który przede wszystkim nie zawiera alkoholu. Alkohol wprawdzie odtłuszcza powierzchnię naskórka, ale przy okazji zmywa też wierzchnią warstwę lipidów, które stanowią barierę ochronną skóry. Na skutek takiego działania twoje np. tłuste czoło zaczyna produkować jeszcze więcej sebum, aby odbudować swoją warstwę ochronną. Zamiast więc poprawy wyglądu skóry, uzyskujesz jej pogorszenie. Nadmierne wydzielanie sebum możesz ograniczyć sięgając po dobry scrub, który pozwoli złuszczyć martwe komórki naskórka i usunąć nadmiar sebum, co sprawi, że skóra mieszana i strefa T zaczną polepszać swoją kondycję.

Zespół Vichy

go to top