OK

OK Cancel

Thank you

Close

Stres, przemęczenie - jaki jest wpływ na wygląd skóry

  • favoris

Przewlekły stres i zmęczenie odbijają się nie tylko na naszym zdrowiu psychicznym, ale też na wyglądzie skóry. Zauważyłaś nasiloną pracę gruczołów łojowych lub świąd skóry? To może być wynik stresu i zmęczenia organizmu!

Skutki długotrwałego stresu

Wygląd naszej skóry może zdradzić nie tylko nasz wiek czy sposób codziennej pielęgnacji, ale też to, czy dobrze sypiamy i czy w naszym życiu od dłuższego czasu gości stres oraz zmęczenie. Jak rozpoznać skutki nerwów i przemęczenia na własnej skórze? Przede wszystkim zauważając nasilenie zmian, problemów i niedoskonałości typowych dla swojego rodzaju skóry. Skóra sucha staje się jeszcze bardziej przesuszona i towarzyszy jej nasilony świąd. Przy skórze tłustej możemy zauważyć nadaktywność gruczołów łojowych w wyniku mechanizmu uwalniania hormonów kory nadnerczy. Osoby, które zmagają się na co dzień ze skórą wrażliwą, zauważą, że ich skóra silniej i gwałtowniej reaguje na działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych, a osoby, które mają do czynienia ze skórą trądzikową lub atopową, zaobserwują zaostrzenie się zmian zapalnych.

Objawy stresu i zmęczenia na skórze - jak to działa?

Stres to czynnik wpływający na obwodowy układ nerwowy, w którym znajdują się zakończenia włókien nerwowych obecnych w skórze. W sytuacji stresowej, gdy nasz mózg jest pobudzony, wysyła impulsy nerwowe z większą częstotliwością i szybkością niż w przypadku, gdy znajduje się w fazie uspokojenia. Przy przewlekłym stresie mózg nie jest zdolny do zregenerowania struktur wewnątrzkomórkowych, które są odpowiedzialne za wydzielanie neuroprzekaźników, a przez to całe przewodnictwo nerwowe zostaje zaburzone.

To wszystko powoduje, że uruchomione zostają niewłaściwe mechanizmy, które zwiększają naszą wrażliwość i prowokują nasilenie się zmian skórnych. Trzeba zaznaczyć, że w momencie, gdy jesteśmy zestresowani, możemy zaszkodzić swojej skórze również nieświadomie - często ją dotykając, drapiąc czy pocierając. W ten sposób wiele osób doprowadza do uszkodzenia płaszcza hydrolipidowego, dodatkowo wysuszając i podrażniając naskórek oraz zaostrzając zmiany zapalne. W wyniku stresu zaburzone zostaje też krążenie krwi, przez co komórki nie są w stanie swobodnie pozbyć się produktów przemiany materii oraz otrzymać odpowiedniej ilości substancji odżywczych, które są niesione naturalnie z krwią.

Przewlekły stres i przemęczenie organizmu - błędne koło

Stres i zmęczenie powodują spadek kondycji naszej skóry i zwiększają jej tendencje do niedoskonałości, a z kolei nasz nieatrakcyjny wygląd bardzo często potęguje kolejny stres, który znowu odbija się na naszej urodzie. To typowe błędne koło, z którego powinniśmy wyjść walcząc z problemem u jego źródła - to znaczy postarać się zmienić niekorzystny dla nas tryb życia i wprowadzić do niego odpowiednie proporcje pracy oraz odpoczynku, a także unikać sytuacji stresowych. Warto uświadomić sobie, że z przewlekłym stresem nie zawsze jesteśmy w stanie poradzić sobie sami - czasami potrzebna jest pomoc specjalisty (psychologa lub psychiatry), by przywrócić prawidłową równowagę psychiczną, a co za tym idzie zdrowy wygląd skóry.

Stres i przemęczenie - pielęgnacja skóry

Nie możemy jednak zapominać o prawidłowej pielęgnacji skóry, na której widoczne są objawy przemęczenia i przewlekłego stresu. Przy zaostrzeniu się zmian zapalnych na skórze (trądzik, AZS) najlepiej jednak skorzystać z rad i pomocy dermatologa, który pomoże nam dobrać odpowiedni dla nas zestaw dermokosmetyków. Przy skórze suchej powinniśmy natomiast zadbać o jej dogłębne nawilżenie i odżywienie, podczas gdy przy skórze tłustej postarać się jak najbardziej ograniczyć nadmierną pracę gruczołów łojowych.

Na rynku kosmetycznym możemy też znaleźć specjalne kosmetyki antystresowe, których zadaniem oczywiście nie jest obniżenie poziomu naszego stresu, ale przywrócenie skórze odpowiedniej równowagi. W składzie kosmetyków antystresowych można znaleźć przede wszystkim witaminę C, która pobudza syntezę kolagenu, a także rozjaśnia, wygładza i odświeża skórę, jak również makroelementy (magnez, wapń, cynk, mangan), które są niezbędne przy prawidłowym funkcjonowaniu każdej komórki. Dzięki takim składnikom pobudzone zostają energetyczne procesy metaboliczne, które poprawiają stan skóry przemęczonej i dotkniętej stresem skóry - skóra staje się dotleniona, odżywiona i po prostu zdrowsza.

Najczęściej czytane

Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

Pielęgnacja ciała

Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

Mikrodermabrazja to zabieg, na który kobiety bardzo często zgłaszają się do gabinetów kosmetycznych lub lekarskich. Nic w tym dziwnego - ten nieinwazyjny, mechaniczny mikropeeling jest w stanie wyraźnie poprawić wygląd naszej skóry i pozbawić jej niedoskonałości. Podpowiadamy, na czym on polega!

Przeczytaj artykuł

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Pielęgnacja ciała

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

Przeczytaj artykuł

Co dziwny zapach skóry mówi o Twoim zdrowiu?

Pielęgnacja ciała

Co dziwny zapach skóry mówi o Twoim zdrowiu?

Nieprzyjemny zapach skóry może dotyczyć również osób, które regularnie dbają o higienę. Najczęściej jest to jednym z objawów choroby takiej jak cukrzyca, niewydolność wątroby czy nawet schizofrenia. Nie należy bagatelizować tego problemu, a w razie konieczności zgłosić się do lekarza, bo może okazać się, że dziwny zapach skóry świadczy o poważnym schorzeniu.

Przeczytaj artykuł

Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

Pielęgnacja ciała

Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

Kwas azelainowy jest dikarboksylowym kwasem o wielokierunkowym działaniu, który posiada szerokie zastosowanie w kosmetyce: działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, wybielająco i złuszczająco. Dlatego bardzo często wykorzystuje się go przy leczeniu trądziku oraz przy usuwaniu przebarwień.

Przeczytaj artykuł

5 przyczyn intensywnego zapachu potu

Pielęgnacja ciała

5 przyczyn intensywnego zapachu potu

Wydzielanie przez skórę potu, który ma niezbyt przyjemny zapach to naturalne zjawisko. Problem pojawia się wówczas, gdy pot produkowany jest w nadmiarze i ma bardzo intensywny zapach. Poznaj 5 przyczyn brzydkiego zapachu potu oraz sposoby na nadmierną potliwość!

Przeczytaj artykuł

go to top