OK

OK Cancel

Thank you

Close

Swędzi Cię skóra? Sprawdź, co robić!

  • favoris

Swędzenie skóry to dość częsta i bardzo uciążliwa przypadłość. Jej przyczyn może być wiele - od poważnych chorób, aż do niewłaściwej pielęgnacji czy alergii. Najlepiej zaradzić temu jak najszybciej, świąd skóry prowadzi bowiem nie tylko do jej zaczerwienienia czy łuszczenia się, ale nawet do powstawania ran czy blizn, kiedy stanie się wyjątkowo intensywny. Dowiedz się, dlaczego swędzi Cię skóra i jak sobie z tym poradzić!

Dlaczego swędzi skóra - choroby

Jeżeli świąd jest bardzo uciążliwy, może być objawem poważniejszej choroby. Wśród najczęstszych można wymienić:
* AZS - czyli atopowe zapalenie skóry. Spowodowane jest jej nieprawidłową budową, przez co traci ona więcej wody niż zdrowa tkanka i jest bardziej narażona na wpływ alergenów. W takiej sytuacji powinniśmy stosować kosmetyki, które odbudują jej naturalną, ochronną warstwę hydrolipidową,
* niedoczynność tarczycy - jeśli zaobserwujesz u siebie ciągłe zmęczenie, senność, wzrost wagi pomimo trzymania prawidłowej diety, obniżenie nastroju czy nieprzemijające uczucie zimna - koniecznie zbadaj poziom hormonów!,
* cukrzyca - świąd może być jednym z jej pierwszych objawów. Do tego dochodzą problemy z gojeniem się ran, zwiększone pragnienie i częstsze oddawanie moczu,
* grzybica - dotyczy zwykle jednej części ciała, najczęściej stóp. Skóra pokrywa się wtedy drobnymi łuskami,
* niewydolność nerek - jeżeli występuje również obrzęk, częstomocz i ciemna barwa moczu, koniecznie udaj się do lekarza,
* świerzb - ta zakaźna choroba objawia się też czerwoną wysypką,
*  nerwica - czasem świąd może być jej objawem psychosomatycznym.

Jeżeli problem pojawia się u seniora, może to być tzw. świąd starczy, na który, niestety, nie ma lekarstwa. Możemy natomiast łagodzić objawy, eliminując czynniki drażniące, jak silne detergenty czy gryzące tkaniny, a także stosując nawilżające i natłuszczające hipoalergiczne kosmetyki.

Swędząca skóra - przyczyny

Jeżeli nic Ci nie dolega, a mimo to swędząca skóra pozostaje Twoim utrapieniem, może to być skutek reakcji alergicznej. Zastanów się, czy czasem świąd się nie wzmaga, np. po kąpieli - jeśli od niedawna używasz nowego balsamu do ciała czy żelu pod prysznic, prawdopodobnie to on jest przyczyną problemu. Swędząca skóra twarzy również może być spowodowana użyciem innego kremu. Nawet nowe ubranie może wywołać taką reakcję - tkanina, z której jest wykonane lub użyty barwnik mogą podrażniać naskórek i wywoływać uczulenie. Warto też zwrócić uwagę, na których partiach ciała odczuwasz świąd. Może to wynik sprzątania bez rękawiczek?

Od dawna używasz tych samych produktów, a mimo to nie wiesz, dlaczego swędzi Cię skóra? Może być po prostu przesuszona. Świąd zwykle nasila się:
* latem - wszystko przez zmianę temperatur, gdy z rozgrzanego dworu wchodzimy do klimatyzowanego biura. Przyczyną jest także większe wydzielanie potu,
* swędząca skóra zimą jest wynikiem głównie przemieszczanis się pomiędzy zimną ulicą a ogrzewanymi pomieszczeniami oraz zwiększona potliwość przez cieplejsze ubrania, a także noszenie drażniących skórę tkanin,
* po kąpieli bądź prysznicu - woda, odparowując ze skóry, może tylko bardziej ją wysuszyć. Inną przyczyną bywa zbyt gorąca woda. Dlatego, aby nie musieć zmagać się ze swędzącą skórą po kąpieli, kontrolujmy temperaturę wody i wycierajmy się dokładnie ręcznikiem natychmiast po wyjściu z wanny. Powinnyśmy też pamiętać o nałożeniu balsamu, najlepiej głęboko nawilżającego i odżywczego, odpowiedniego również do skóry wrażliwej. Eksperci często polecają mleczko do ciała Vichy Ideal Body - doskonale ukoi i nawilży skórę, dzięki zawartości 10 naturalnych olejków i kwasu hialuronowego - właściwości tej substancji sprawiają, że skóta jest gładka i napięta - a wchodzący w jego skład kwas LHA dodatkowo ją ujędrni i poprawi jej koloryt.

Jeśli dokucza Ci swędząca skóra głowy, zwykle zwykle oznacza podrażnienie (np. przez niedokładne spłukiwanie po myciu) lub po prostu łupież. Sięgnij wtedy po odpowiednie kosmetyki, które poradzą sobie z wywołującym go drożdżakiem.
Jeżeli swędzi Cię skóra, nie musi to oznaczać od razu choroby, choć taka możliwość też nie jest wykluczona - warto zatem obserwować, jakie inne objawy temu towarzyszą. Ale na początek sprawdź inne opcje - często wystarczy po prostu zmienić kosmetyk.
Najczęściej czytane

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Składniki dermokosmetyków

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

Przeczytaj artykuł

5 przyczyn intensywnego zapachu potu

Pielęgnacja ciała

5 przyczyn intensywnego zapachu potu

Wydzielanie przez skórę potu, który ma niezbyt przyjemny zapach to naturalne zjawisko. Problem pojawia się wówczas, gdy pot produkowany jest w nadmiarze i ma bardzo intensywny zapach. Poznaj 5 przyczyn brzydkiego zapachu potu oraz sposoby na nadmierną potliwość!

Przeczytaj artykuł

10 zastosowań olejku herbacianego

Pielęgnacja ciała

10 zastosowań olejku herbacianego

Olejek herbaciany to jeden z tych naturalnych produktów, który ma szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie, ale też w kosmetyce. Olejek z drzewa herbacianego posiada wiele cudownych właściwości, które pomogą nam wygrać z różnymi chorobami - w tym również chorobami skóry. Jakie zastosowanie ma dokładnie olejek herbaciany? Przedstawiamy 10 sytuacji, w których warto po niego sięgnąć!

Przeczytaj artykuł

go to top