OK

OK Cancel

Thank you

Close

Titanium dioxide - za co jest odpowiedzialny w kosmetykach?

W składzie wielu kosmetyków można znaleźć substancję pod nazwą titanium dioxide. Dowiedz się, co to jest, czy jest szkodliwa oraz jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

Titanium dioxide w ujęciu chemicznym

Titanium dioxide - za co jest odpowiedzialny w kosmetykach?

Titanium dioxide, zwany również tlenkiem tytanu (IV) lub ditlenkiem tytanu, a w skrócie TiO2. To nieorganiczny związek chemiczny, na czwartym stopniu utlenienia. Przyjmuje postać białego proszku, nie jest rozpuszczalny w wodzie i ma właściwości amfoteryczne.


Dwutlenek tytanu w kosmetyce

Titanium dioxide - za co jest odpowiedzialny w kosmetykach?

Dwutlenek tytanu ma wiele różnych zastosowań. Jest wykorzystywany zarówno w przemyśle spożywczym, farmaceutycznym, papierniczym, tworzyw sztucznych, jak i przy produkcji farb. Jednym z jego kluczowych zastosowań jest przemysł kosmetyczny. Wówczas głównym zadaniem titanium dioxide jest ochrona skóry przed promieniowaniem UVA i UVB i szkodliwymi jego skutkami. Z tego właśnie względu składnik ten jest często nazywany filtrem UV. Dodatkowo titanium dioxide sprawia, że kosmetyki z filtrami nie tracą swoich właściwości nawet pod wpływem naświetlenia słonecznego. Będąc np. na plaży, nie mamy możliwości uchronić produktu przed gorącym powietrzem, możemy jedynie schować go w cień, w którym bardzo często temperatura jest równie wysoka. Dwutlenek tytanu w kosmetykach sprawia, że ukrycie produktu z filtrem w cieniu jest wystarczające, aby zachował on swoje właściwości. Dodatkowo wśród zastosowań titanium dioxide w kosmetykach wyróżnia się zdolność zagęszczania emulsji oraz możliwość rozjaśniania kosmetyków kolorowych (np. pomadek, pudrów czy podkładów kryjących trądzik lub lżejszych podkładów-kremów BB).

UWAGA!
Wiele kobiet błędnie interpretuje rozjaśniające działanie titanium dioxide. Składnik ten rozjaśnia, ale tylko kolorowe kosmetyki. Tylko w takim celu należy go wykorzystywać, a nie w kontekście pielęgnacji rozjaśniającej twarz. Jeśli chcesz zadbać o skórę, aby była promienna i świetlista zastosuj specjalne kosmetyki, które posiadają takie właściwości. Przykładem takiego produktu jest Serum rozświetlające Idéalia Vichy, które dodaje skórze blasku, wyrównuje koloryt i walczy z pierwszymi oznakami starzenia się.

Czy titanium dioxide jest szkodliwy?

Titanium dioxide - za co jest odpowiedzialny w kosmetykach?

Jeśli dwutlenek tytanu jest stosowany według zaleceń, nie ma obaw, że zaszkodzi zdrowiu czy wpłynie na pogorszenie kondycji skóry. Wynika to stąd, że titanium dioxide jest obecny na liście wykazującej składniki promieniochronne, dopuszczone do stosowania w ograniczonym stężeniu. Nie może ono przekraczać 25%. Bezpieczny wpływ tej substancji w maksymalnie takim stężeniu jest potwierdzony przez Komisję Europejską oraz Amerykańską Agencję FDA.

Czy alergicy mogą stosować kosmetyki z titanium dioxide?

Titanium dioxide - za co jest odpowiedzialny w kosmetykach?

Kwestia stosowania kosmetyków z dwutlenkiem tytanu jest dwuznaczna. Z jednej strony składnik ten jest bezpieczny, ponieważ nie należy do substancji zapachowych, z drugiej jednak strony inne właściwości (rozjaśniacz, zagęstniacz), które mogą uszkodzić naskórek i wpłynąć na pojawienie się wyprysku kontaktowego lub innego rodzaju alergii skórnej. Posiadając bardzo wrażliwą i podatną na uczulenie skórę, należy mieć świadomość stosowania kosmetyków z dwutlenkiem tytanu. Jeśli nie pojawi się podrażnienie skóry twarzy lub ciała, śmiało można stosować kosmetyki z tym składnikiem. W innych przypadkach, należy je odstawić i sięgnąć po sprawdzone, np. dermokosmetyki lub inne produkty przeznaczone dla alergików.

Najczęściej czytane

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Składniki dermokosmetyków

Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

Przeczytaj artykuł

5 przyczyn intensywnego zapachu potu

Pielęgnacja ciała

5 przyczyn intensywnego zapachu potu

Wydzielanie przez skórę potu, który ma niezbyt przyjemny zapach to naturalne zjawisko. Problem pojawia się wówczas, gdy pot produkowany jest w nadmiarze i ma bardzo intensywny zapach. Poznaj 5 przyczyn brzydkiego zapachu potu oraz sposoby na nadmierną potliwość!

Przeczytaj artykuł

10 zastosowań olejku herbacianego

Pielęgnacja ciała

10 zastosowań olejku herbacianego

Olejek herbaciany to jeden z tych naturalnych produktów, który ma szerokie zastosowanie nie tylko w medycynie, ale też w kosmetyce. Olejek z drzewa herbacianego posiada wiele cudownych właściwości, które pomogą nam wygrać z różnymi chorobami - w tym również chorobami skóry. Jakie zastosowanie ma dokładnie olejek herbaciany? Przedstawiamy 10 sytuacji, w których warto po niego sięgnąć!

Przeczytaj artykuł

Limonene - jakie ma zastosowanie i właściwości w kosmetykach?

Pielęgnacja ciała

Limonene - jakie ma zastosowanie i właściwości w kosmetykach?

Czytając składy produktów, często niektóre pozycje mówią nam bardzo niewiele bądź w ogóle nic. Dlatego zdarza się, że wybieramy kosmetyki, które mają gorszą formułę, przez co codzienna pielęgnacja nie jest tak efektywna, jak mogłaby być. Dlatego warto poznać składniki, które nie są powszechnie znane, a wchodzą w skład wielu produktów. Jednym z nich jest limonene. Sprawdź, czym się charakteryzuje i jakie ma zastosowanie w kosmetyce!

Przeczytaj artykuł

go to top