OK

OK Cancel

Thank you

Close

Typy urody - przeprowadź analizę kolorystyczną - zobacz, w jakich kolorach jest Ci do twarzy

Cztery podstawowe typy urody to kolejno - wiosna, lato, jesień i zima. Każdy z tych kolorystycznych typów urody wyróżnia się kolorem skóry, a w związku z tym osoby z danym typem urody powinny malować się i ubierać bazując na konkretnej palecie barw. Dowiedz się, jaki ty masz typ kolorystyczny urody i sprawdź, w jakich kolorach jest ci do twarzy!

dowiedz się, w jakich kolorach jest Ci do twarzy

Typy urody pory roku. Jaki mam typ kolorystyczny urody?

yp urody określany według pór roku stał się powszechnie stosowany około lat 80-tych. To wtedy kobiecą urodę charakteryzowano według cech przypisywanych dla konkretnej pory roku. Analiza kolorystycznych typów urody związana jest z paletą barw, jaką przypisuje się danej porze roku. W związku z tym wyróżnia się cztery typy urody, a mianowicie wiosna, lato, jesień i zima (nie należy tego mylić z fototypem skóry, co jest zupełnie inną kwestią!). Taką charakterystykę typów urody zapoczątkowała i dokładnie opisała Carol Jackson, autorka popularnej książki ""Colour me Beautyful"". Według niej główną wytyczną, a zatem cechą charakterystyczną w określaniu typu urody jest skupienie się na tonacji skóry - czy jest ona ciepła czy chłodna. Do ciepłych typów urody zalicza się wiosnę i jesień. Do zimnych natomiast - zimę oraz lato. Warto zaznaczyć, że czasem kobietom ciężko jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie: jaki mam typ urody. Wynika to przede wszystkim z różnorodności kobiecej piękności. Z tego względu, wyróżnia się tzw. podtypy kolorystycznych typów urody. Są to kolejno:

* typy urody ciepłe → ciepła wiosna i ciepła jesień;
* typy urody chłodne, nazywane również zimnymi → chłodna zima i chłodne lato;
* typy urody jasne → jasna wiosna i jasne lato;
* typy urody czyste → czysta wiosna i czysta zima;
* typy urody przygaszone → przygaszone lato i przygaszona jesień;
* typy urody ciemne, nazywane również głębokimi → ciemna jesień i ciemna zima.

Zarówno każdy z typów, jak i podtypów kolorystycznych urody posiada zespół charakterystycznych cech. Poniżej przedstawione zostały konkretne typy urody według pór roku wraz z ich dokładną charakterystyką. Zapoznaj się z nimi i odpowiedz sobie na pytanie: jaki masz typ urody. Określenie typu urody pozwoli ci skutecznie dobrać odcienie ubrań oraz kosmetyków kolorowych, dzięki czemu podkreślisz swoje naturalne piękno.

Typ urody: LATO

Lato jako typ urody jest przede wszystkim chłodnym (!) typem kolorystycznym urody, a nie ciepłym, jak charakteryzuje go większość osób. Ta błędna interpretacja wynika zapewne stąd, że lato kojarzy nam się z ciepłem, słońcem i tym, że wszystko jest pobudzone do życia. Niestety jeśli chodzi o określanie lata w kontekście typu urody, analogia ta jest błędna. Lato jest chłodnym typem urody, co wynika stąd, że przyglądając się bliżej kolorom, jakie są wszechobecne latem, dostrzec można odcienie przypudrowane i zgaszone, jakby wypalone słońcem. W takim samym stopniu przekłada się to na typ kolorystyczny urody.

1. Skóra kobiet, które posiadają typ urody lato jest zatem bardzo delikatna. Jej kolor i tonacja wpadają w odcień mleczny, oliwkowy lub różowo-beżowy. Jedną z cech charakterystycznych dla tego typu urody, która pozwala również określić czy rzeczywiście “jesteśmy latem” jest opalenizna. Co prawda opalamy się na różowo lub czerwono, jednak po kilku dniach opalenizna staje się brązowa albo wpada w odcień oliwkowy.

2. Kolor włosów u kobiet z typem urody lato to głównie kolor szary, określany jako mysi; a także delikatny stłumiony blond. Bardzo często włosy w tym kolorystycznym typie urody są również chłodno-brązowe. Wiele osób mówi, że taki odcień włosów jest nudny, bez wyrazu i bardzo pospolity. Tymczasem, właśnie ten kolor włosów jest jak najbardziej pożądany na całym świecie i w pozytywnym tego słowa znaczeniu nazywany “słowiańskim”. Minusem wyżej wspomnianych kolorów przy typie urody lato, jest to, że odcień może szybko stać się wypłowiały. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby podkreślić jego kolor, farbując włosy na zgaszony blond czy też jasny brąz, a kolory te idealnie wpisują się w cechy charakterystyczne typu urody lato. Należy pamiętać jednak, że trwała koloryzacja wymaga odpowiedniej pielęgnacji.

3. Osoby z typem urody lato powinny stawiać na pastelowe i pudrowe kolory, zarówno w makijażu, jak ubraniach. Zaleca się przede wszystkim jasny róż i żółty, błękit czy też miętowy. Przy takich kolorach, kobiety z typem urody lato będą wyglądały przede wszystkim świeżo, zdrowo i promiennie. Osoby z tym typem urody prezentują się bardzo delikatnie i filigranowo. Oczywiście nie jest to reguła, a raczej powtarzająca się zależność. Z tej racji Kobiety Lato najlepiej będą wyglądać w delikatnych stylizacjach, dziewczęcych ubraniach i subtelnym makijażu.

Zgaszone lato to podrodzaj typu kolorystycznego urody lato. Jego główne cechy charakterystyczne to rozmytość, miękkość, mała intensywność i wyrazistość oraz niska chromatyczność. Uroda kobiet o typie urody zgaszone lato cechuje się dodatkowo: włosami w kolorze mysim, oczami w jasnych kolorach z przewagą szarego, kolorem skóry, w którym przeważa różowy pigment.

Chłodne lato jest również podtypem rodzajów urody, jednak zdecydowanie bardziej “wyraźnym” niż typ urody zgaszone lato. Cechuje się bowiem intensywnym kolorem włosów (zazwyczaj jest to blond lub brąz), chłodnym odcieniem oczu bez żadnych domieszek innych kolorów, a tonacja skóry jest beżowa i jasna z lekką domieszką różowego zabarwienia.

Typ urody: WIOSNA

Wiosna to ciepły typ urody. Z jednej strony jest przeciwstawny do typu urody lato, jednak paradoksalnie bardzo często z nim mylony. Główną zmyłką w tej kwestii jest kolor włosów oraz tonacja skóry, które na pierwszy rzut oka prezentują się całkiem podobnie zarówno w kolorystycznym typie urody, jakim jest wiosna, jak i lato. Przyglądając się bliżej można jednak zauważyć znaczącą różnicę. Jakie są zatem cechy charakterystyczne typu urody wiosna?

1. Kobiety, które są typem urody wiosna, można rozpoznać po pełnej blasku skórze twarzy. Jest ona niezwykle promienna i świetlista, oczywiście w pozytywnym tego słowa znaczeniu. Nie ma to nic wspólnego chociażby z nadmierną produkcją sebum przez gruczoły łojowe. Bardzo często skóra twarzy jest dość jasna, a wręcz blada oraz przypomina przeźroczystą porcelanę. Każda z tych cech sprawia, że skóra wydaje się być bardzo delikatna i wrażliwa i z tego właśnie względu Kobiety Wiosny myli się z Paniami Lato. Należy jednak przypomnieć, że skóra u kobiet w typie urody lato posiada różowe pigmenty, których brakuje w opisywanym kolorystycznym typie urody. Dodatkowo, z racji, że skóra jest jasna, szybko łapie promienie słońca. Należy zadbać o dobrą ochronę przeciwsłoneczną, aby nie poparzyć skóry, a opalenizna była w kolorze brązowym, a nie czerwonym. Skóra kobiet w typie urody wiosna jest bowiem narażona na oparzenia słoneczne, wskutek których na powierzchni twarzy może pojawić się rumień.

2. Kolor włosów, jaki z natury posiadają panie w typie urody wiosna to szczególnie jasny beż. Może on wpadać w odcienie rudości i bardzo często nazywany jest kolorem lnianym. Tak jak w przypadku niewłaściwej oceny koloru skóry, tak w kwestii odcienia włosów, typ urody wiosna mylony jest z typem kolorystycznym lato. Wiele osób zamiennie stosuje określenie kolor lniany oraz słowiański/mysi. Należy odróżnić je od siebie, ponieważ są to dwa odmienne kolory włosów. Panie w typie urody wiosna śmiało mogą farbować włosy na subtelne odcienie rudego lub wykonywać płukanki blond, których efektem jest uzyskanie refleksów wpadających w odcienie rudości. Dodatkowo zaleca się sięgać po ciemne blondy, wpadające w brązy, które podkreślą lnianą kolorystykę naturalnego odcienia włosów. Odpowiednia pielęgnacja włosów farbowanych zapewni im piękny kolor na dłużej.

3. Kobiety z typem urody wiosna powinny sięgać po następujące kolory: zieleń, żółty w ciepłym odcieniu, różowy w jasnym odcieniu, czerwień, brązy, granaty czy też fiolety. Kolory te idealnie sprawdzą się zarówno na ubraniach, jak i w makijażu. Dzięki nim zarówno kolor oczu, włosów, jak i skóry zostanie podkreślony i wydobyty, a cały nasz zewnętrzny wizerunek będzie wyraźniejszy i bardziej oryginalny.

Typ urody: JESIEŃ

Kolorystyczny typ urody jesień, tak samo jak wiosna, należy do ciepłego typu urody. Kwestia ta bardzo często poddawana jest negacji i sprzeciwom, ponieważ jesień, odnosząc się do warunków pogodowych, kojarzy nam się raczej z zimnem. W związku z tym nie pasuje wręcz, że typ urody jesień należy do ciepłego typu kolorystycznego urody. Nie chodzi tutaj jednak o pogodę, ale o kolory jakie można zaobserwować podczas jesieni. To przede wszystkim bogactwo ciepłych barw - czerwieni, brązu, koloru złotego czy też żółtego. Właśnie z tego powodu typ urody jesień jest ciepłym typem kolorystycznym urody.

1. Kobiety z typem urody jesień zazwyczaj posiadają jasną skórę w ciepłym odcieniu, a wręcz jest ona blada. Bardzo często kolor ten jest porównywalny do koloru, jakim cechuje się kość słoniowa. Z tego względu Kobiety Jesień są porównywane i mylone z Kobietami Zima (o południowym typie urody) oraz Kobietami Wiosna. Przyglądając się bliżej można jednak zauważyć, że skóra twarzy w typie urody jesień nie posiada tak intensywnej świetlistości i promienności, jak w przypadku typu urody wiosna, a także nie jest aż tak jasna, jak w przypadku typu urody zima. Panie w typie urody jesień mogą również posiadać skórę wpadającą w odcień brzoskwiniowy lub złocisto-beżowy. Skórę w tym typie urody można rozpoznać i odróżnić od innych poprzez fakt, że jest ona niezwykle wyraźna, intensywna i nie posiada rumieńców, jak np. skóra u kobiet z typem urody wiosna. Jeśli chodzi o opaleniznę kobiet w typie urody jesień, to niestety bardzo często opalają się one wręcz na czerwono, przy czym opalenizna rzadko kiedy brązowieje, lecz zwyczajnie znika. Nie da się jej bowiem zatrzymać na dłużej. Jest to również kolejna cecha charakterystyczna, która pozwala odróżnić Kobietę Jesień od Kobiety Wiosna.

2. Kobiety w typie urody jesień najczęściej posiadają włosy w kolorze wyraźnym i intensywnym, który już z daleka kontrastuje z jasną cerą. Najczęściej są to wszelkie odcienie rudego, a także głębokie brązy lub bardzo ciemne blondy. Dodatkowo brwi i rzęsy u kobiet z typem urody jesień, mają taki sam kolor co włosy. Z tego względu ogólny wydźwięk twarzy sprawia wrażenie nieco jednolitego. Taki stan rzeczy można zauważyć zwłaszcza wtedy, gdy kolor włosów staje się nieco wypłowiały, na co szczególnie są narażone kobiety z rudymi włosami. Żeby uniknąć takiej nie wyrazistości, zaleca się regularnie farbować włosy na kolor taki, jaki posiadamy z natury, jednak w znacznie intensywniejszym odcieniu. Optyczne wydłużenie rzęs zaś nada spojrzeniu głębi i wyrazistości.

3. Kolory ubrań, a także kosmetyków do makijażu dla typu urody jesień to przede wszystkim odcienie, jakie wpisują się w stwierdzenie “polska złota jesień”. Są to zatem wszelkiego rodzaju brązy, czerwienie, rudość, zieleń, a dodatkowo również turkus. Wyróżnia się natomiast jeden kolor, jakiego bezwzględnie nie zaleca się używać, czy to na ubraniach czy w makijażu. Są to różne odcienie różu, w którym osoby z typem urody jesień wyglądają bardzo niekorzystnie.

Ciemna jesień to bardzo popularny podtyp kolorystycznego typu urody jesieni, określany również, jako głęboka jesień. Ten typ urody można rozpoznać po bardzo ciemnym kolorze włosów - najczęściej jest to niezwykle intensywny brąz lub wyraźna czerń. Skóra twarzy także jest ciemna, zazwyczaj oliwkowa lub beżowa. Oczy też przyjmują ciemną barwę, od piwnych po czarne.

Typ urody: ZIMA

Uroda typu zima należy do chłodnego typu kolorystycznego urody. Analiza kolorystyczna tego typu urody jest najtrudniejsza. Z tego względu bardzo często Panie Zima są mylone i traktowane jako Panie Wiosna i Panie Jesień. Ta błędna interpretacja wynika w głównej mierze z koloru skóry, który w każdym z trzech wyżej wymienionych typów urody jest do siebie zbliżony i może wzajemnie się przenikać. Należy zatem bardzo dokładnie przyjrzeć się urodzie typu zima.

1. Skóra kobiet o typie urody zima wpisuje się w wizerunek Królewny Śnieżki. Jest zatem śnieżno-biała i nieskazitelna. Dodatkowo określa się ją jako jasną, bladą i porcelanową. Z tego względu, typ urody zima jest mylony z typem urody jesień, który również cechuje się bardzo jasną tonacją skóry. Przyglądając się bliżej skórze Kobiet Zim, można dostrzec jej transparentność i swego rodzaju szlachetność, której nie posiada skóra Kobiet Jesień - co nie znaczy, że jest ona gorsza, ma po prostu inne zalety. Skóra w opisywanym typie urody może również posiadać cechy urody południowej, tzw. meksykańskiej. Wówczas skóra ma chłodny, oliwkowy odcień i opala się na oliwkowy kolor.

2. Kolor włosów, a także brwi i rzęs u kobiet o typie urody zima jest ciemny. Zazwyczaj jest to odcień intensywnej i wyraźnej czerni, a czasem niezwykle głębokiego brązu, który z daleka również wpada w czerń. Osoby o tym typie urody powinny cieszyć się niesamowitą intensywnością ciemnych włosów i szczególnie o nie dbać, aby kolor ten nie wypłowiał i nie stał się blady.

3. Kolory ubrań, jak i kosmetyków do makijażu, po jakie powinny sięgać kobiety o zimowym typie urody, to przede wszystkim czerń, granat, stłumiona biel i czerwień w umiarkowanych ilościach. Należy bowiem unikać pastelowych kolorów, które mogą okazać się zbyt delikatne dla tak wyrazistego wizerunku, jaki posiada typ urody zima. Dodatkowo niezbyt dobrym wyborem będą wszelkie odcienie rudości, sprawiające, że tak szlachetny typ urody stanie się pospolitym w negatywnym tego słowa znaczeniu.

go to top