OK

OK Cancel

Thank you

Close

Wczesna menopauza - jak sobie radzić z jej objawami?

 • favoris

Menopauza, inaczej przekwitanie, jest naturalnym zjawiskiem, które nie ominie żadnej kobiety wchodzącej w dojrzały wiek. Kiedy zaczyna się menopauza, w organizmie kobiety zachodzą dość drastyczne zmiany hormonalne. Pierwsze objawy menopauzy mogą się różnić wśród pań, tak samo, jak ogólnie objawy menopauzy. Bywa, że kobiety cierpią na popularne uderzenia gorąca, trądzik, czy wypadanie włosów. Zdarza się także, że proces przekwitania przechodzi się bez charakterystycznych objawów. Co jednak robić, jeżeli początki menopauzy zaczynają się niepokojąco wcześnie? Czym jest wczesna menopauza? Jak objawia się przedwczesna menopauza i jak sobie z nią radzić?

Wczesna menopauza

Wczesna menopauza - jak sobie radzić z jej objawami?

Aby dobrze zrozumieć proces wczesnej menopauzy, najpierw warto dowiedzieć się, czym tak naprawdę jest menopauza. Okres przekwitania to czas, kiedy organizm kobiety przestaje produkować komórki jajowe gotowe do zapłodnienia. W tym czasie kobieta przestaje miesiączkować, a co za tym idzie, traci płodność. Jak można się domyślać, taki proces to dla organizmu kobiety prawdziwa rewolucja. W trakcie przekwitania większość kobiet boryka się z nieprzyjemnymi objawami.

Wczesna menopauza - kiedy?

Wczesna menopauza - jak sobie radzić z jej objawami?

Menopuza zwykle zachodzi u kobiet powyżej 45. roku życia. Zdarza się, że kobieta miesiączkuje nawet w okolicy 55 lat i później. Są to oczywiście wyjątki. Statystycznie, większość kobiet przechodzi menopauzę w okolicach 50 roku życia. O wczesnej menopauzie mówi się, kiedy kobieta jest poniżej 45 roku życia. Bywają przypadki, w których kobieta przestaje miesiączkować nie mając nawet 30 lat. Takie skrajne przypadki zdarzają się jednak bardzo rzadko.

Wczesna menopauza - objawy

Wczesna menopauza - jak sobie radzić z jej objawami?

Zarówno objawów menopauzy, jak i wczesnej menopauzy, jest bardzo wiele i są one bardzo zróżnicowane. Każda kobieta przechodzi menopauzę na swój indywidualny sposób. Są jednak pewne objawy charakterystyczne dla procesów menopauzy, szczególnie przedwczesnej.  Oto kilka z nich:

* zaburzenia w cyklu miesiączkowym - nieplanowane krwawienia, zbyt skąpe lub zbyt obfite plamienia, zbyt długie przerwy między miesiączkami.
* uderzenia gorąca - szczególnie dotkliwe w stresujących momentach.
* zmiany nastroju - częste wahania, od radości po agresję czy depresję.
* przesuszenie skóry - widoczne szczególnie na twarzy.
* nadmierne pocenie się - dużo bardziej intensywne niż dotychczas, nawet bez większego wysiłku fizycznego,
* nadmierne wypadanie włosów, a nawet łysienie.

Wczesna menopauza - jak sobie radzić?

Wczesna menopauza - jak sobie radzić z jej objawami?

Wczesna menopauza to bardzo poważny problem. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości, dokucza Ci któryś z wymienionych wyżej objawów, koniecznie wybierz się do lekarza specjalisty. Najlepiej do ginekologa lub endokrynologa, który zadba o skontrolowanie poziomu Twoich hormonów.

Wiele objawów łączy się z problemami emocjonalnymi, dlatego warto abyś zaczęła regularnie uprawiać jogę, lub często wychodziła na długie, spokojne spacery. Zadbaj też o zdrową, zbilansowaną dietę, która wesprze Twój organizm w tak trudnych chwilach.

W kwestii przesuszonej skóry o poradę zapytaliśmy profesjonalistów Vichy, którzy opowiedzieli nam o kremie Neovadiolaktywnie odbudowującym i pielęgnujących do skóry suchej, dla kobiet w trakcie menopauzy.  Krem poprawia gęstość skóry. Twarz staje się elastyczna i sprężysta.

Rekomendowane produkty

 • NEOVADIOL Kompleks Uzupełniający Aktywna pielęgnacja odbudowująca do skóry suchej dla kobiet w trakcie menopauzy
 • Najczęściej czytane

  Jak stosować kwas kojowy?

  Pielęgnacja twarzy

  Jak stosować kwas kojowy?

  Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

  Przeczytaj artykuł

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Woda termalna

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

  Przeczytaj artykuł

  Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

  Pielęgnacja twarzy

  Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

  Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak go poprawnie wykonać!

  Przeczytaj artykuł

  Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

  Pielęgnacja twarzy

  Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

  W ostatnich latach na półkach aptek i drogerii ważne miejsce zaczęły zajmować kremy z retinolem. Są to preparaty stymulujące proces odnowy komórkowej, a więc stworzone, aby przeciwdziałać starzeniu się skóry. Jednak kiedy tak naprawdę kosmetyki z retinolem powinny znaleźć się w naszej łazience? I czym w zasadzie jest ten cudowny retinol?

  Przeczytaj artykuł

  Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

  Pielęgnacja twarzy

  Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

  Przebarwienia na twarzy to problem, który może pojawić się u każdej z nas, bowiem przyczyn jego powstawania jest naprawdę wiele. Najczęściej jednak mamy do czynienia z przebarwieniami po trądziku lub słońcu, a także plamami wywołanymi problemami hormonalnymi. A jak możemy się pozbyć przebarwień?

  Przeczytaj artykuł

  go to top