OK

OK Cancel

Thank you

Close

Włosy przetłuszczające się - przyczyny i sposoby radzenia sobie z problemem

 • favoris

Włosy przetłuszczające się, pozbawione objętości, płaskie i błyszczące, to problem wielu kobiet. Jest to rodzaj włosów, który na co dzień sprawia paniom wiele trudności: od pielęgnacji i stylizacji włosów aż po dyskomfort psychiczny związany z posiadaniem nieestetycznej fryzury. Istnieje jednak wiele sposobów na przetłuszczające się włosy, dzięki którym możemy zminimalizować lub całkowicie pozbyć się tego problemu. Podpowiadamy zatem, jak skutecznie walczyć z przetłuszczaniem włosów!

Przetłuszczanie a nadmierne przetłuszczanie włosów

Przetłuszczanie się włosów jest jest całkowicie naturalnym zjawiskiem, z którym mamy do czynienia praktycznie wszyscy. Sebum produkowane przez gruczoły łojowe zapewnia nam w ten sposób odpowiedni poziom nawilżenia włosów oraz ich ochronę przed działaniem czynników zewnętrznych. Problem jednak pojawia się w momencie, gdy mamy do czynienia z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów - to znaczy, gdy praca gruczołów łojowych zostaje zaburzona i produkują one nadmiar sebum, czego efektem są właśnie tłuste włosy.

Przyczyny włosów przetłuszczających się

Przyczyn tej sytuacji może być naprawdę wiele: niewłaściwa pielęgnacja, stosowanie w nadmiarze kosmetyków do stylizacji, nieodpowiednia dieta, a nawet zaburzenia gospodarki hormonalnej czy niektóre choroby skóry głowy. Rozpoczynając walkę z przetłuszczającymi się włosami, warto przede wszystkim odkryć źródło problemu, a następnie szukać sposobów na jego rozwiązanie. Jeżeli włosy przetłuszczające się stanowią naprawdę duży problem, z powodzeniem możemy wybrać się z nimi do odpowiedniego specjalisty, który oceni skalę zjawiska, zleci odpowiednie badania i dobierze skuteczną metodę leczenia.

Szampon na przetłuszczające się włosy

Jednym z podstawowych sposobów walki z przetłuszczającymi się włosami jest dobór odpowiedniego szamponu, który pozwoli nam oczyścić skórę głowy z zanieczyszczeń i nadmiaru łoju, a tym samym odświeżyć fryzurę. W tym przypadku zdecydowanie warto sięgnąć po apteczny szampon na przetłuszczające się włosy, którego skład będzie pozbawiony substancji drażniących skórę głowy oraz obciążających strukturę włosów. Przykładem dobrego szamponu do tłustych włosów jest Vichy Dercos - preparat został dostosowany do potrzeb osób zmagających się nie tylko z włosami przetłuszczającymi się, ale też łupieżem, któremu bardzo często towarzyszą zaburzenia w pracy gruczołów łojowych. Pamiętajmy, że szampon ma na celu nie tylko oczyszczać, ale stanowić swego rodzaju kurację dla włosów zmagających się z problemem przetłuszczania, dlatego warto w tym przypadku wybierać produkty o właściwościach pielęgnacyjnych i leczniczych.

Sposób na przetłuszczające się włosy - porady

Nie warto poprzestawać wyłącznie na stosowaniu dobrego szamponu do włosów przetłuszczających się. Na rynku kosmetycznym znajdziemy jeszcze wiele różnych produktów, które pomogą przywrócić naszym włosom prawidłową kondycję. Bardzo ważne są też inne czynniki, takie jak: odpowiedni sposób mycia, odżywiania czy stylizowania włosów.

Do mycia włosów stosujmy obfitą ilość szamponu, a w razie potrzeby umyjmy włosy dwukrotnie - w tym przypadku skóra głowy powinna być przede wszystkim dobrze oczyszczona z sebum i zanieczyszczeń.
Szampon warto pozostawić na włosach na kilka minut dłużej, by wzmocnić jego działanie.
Unikajmy zbyt intensywnego pocierania i masowania skóry głowy podczas mycia - w ten sposób możemy doprowadzić do stymulacji gruczołów łojowych.
Włosy należy myć tak często, jak tego potrzebują, nie częściej jednak niż raz dziennie.
Do pielęgnacji włosów nie używajmy kosmetyków na bazie alkoholu - to składnik, który podrażnia i wysusza skórę, a w konsekwencji pobudza gruczoły łojowe do pracy. 
Odżywkę najlepiej stosować wyłącznie na końcówki włosów - nie ma potrzeby, by dodatkowo obciążać strukturę włosów u nasady. 
Włosy należy płukać letnią wodą i suszyć je przy pomocy chłodniejszego powietrza z suszarki - wysokie temperatury pobudzają gruczoły łojowe do aktywniejszej pracy.
Kondycję włosów przetłuszczających się może poprawić regularne stosowanie maski oczyszczającej, która pomoże usunąć sebum i zanieczyszczenia z powierzchni skóry, a jednocześnie odpowiednio odżywić włosy. Dobrym sposobem może być również stosowanie ziołowych płukanek do włosów.
W trakcie kuracji warto ograniczyć wszelkie zabiegi stylizacyjne - kosmetyki do stylizacji włosów mogą jedynie wzmagać problem tłustych włosów.
Aby ograniczyć problem przetłuszczania, warto częściej chodzić w związanych niż rozpuszczonych włosach - większość zanieczyszczeń przenosimy na włosy sami, przeczesując włosy zanieczyszczonymi rękoma.
Włosy najlepiej upinać z dala od twarzy - problem włosów przetłuszczających się bardzo często związany jest przetłuszczaniem się skóry na twarzy, skąd sebum z łatwością przedostaje się na powierzchnię włosów.
Do codziennej diety warto wprowadzić suplementy z dodatkiem cynku i olejku z wiesiołka, a także ograniczyć spożywanie tłuszczów i węglowodanów.

Rekomendowane produkty

 • Szampon zwalczający łupież tłusty VICHY DERCOS
 • Najczęściej czytane

  Czarnuszka na włosy - naturalne sposoby pielęgnacji włosów

  Pielęgnacja włosów

  Czarnuszka na włosy - naturalne sposoby pielęgnacji włosów

  Czarnuszka, zwana także czarnym kminem lub kminem rzymskim, posiada niesamowite właściwości zdrowotne. Wydawać się może, że czarnuszka jest lekiem na wszelkie problemy. Ma działanie antybakteryjne, wspomaga leczenie cukrzycy, niszczy pasożyty, a nawet wspiera walkę z nowotworami. Dodatkowo, czarnuszka wpływa na poprawę kondycji włosów. Jeżeli masz suche włosy, zastanawiasz się jakie odżywianie włosów realnie wpłynie na poprawę Twojego wyglądu, zobacz jak wpływ ma czarnuszka na włosy!

  Przeczytaj artykuł

  go to top