OK

OK Cancel

Thank you

Close

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna to bogata w składniki mineralne woda wydobywana z podziemnych źródeł, która znalazła zastosowanie w pielęgnacji skóry, zwłaszcza wrażliwej. Na rynku są dostępne wody termalne w spreju, jest ona też składnikiem wielu kosmetyków, np. kremów do twarzy. Jedną z najbardziej znanych wód termalnych – a dokładnie: wodą wulkaniczną – o udowodnionym pozytywnym wpływie na skórę jest woda wydobywana w Vichy.

Woda termalna – co to jest?

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 stopni Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw Ziemi ku powierzchni. Wody te są mikrobiologicznie czyste. Ponieważ budowa Ziemi nie jest jednakowa w każdym miejscu, wody pobierane w różnych obszarach świata różnią się składem i właściwościami. Mają szerokie zastosowanie w lecznictwie oraz w kosmetologii. Są wykorzystywane w uzdrowiskach do leczenia różnych schorzeń, w tym dermatologicznych, a także w celach rekreacyjnych – w ośrodkach SPA i wellness oraz w popularnych także w Polsce basenach termalnych (źródła wód termalnych znajdują się w Tatrach, w Ciechocinku, w Cieplicach czy w Mszczonowie). Na dużą skalę wody termalne są eksploatowane we Francji, w Niemczech, w USA, na Nowej Zelandii czy na Islandii. W Europie jednym z najpopularniejszych źródeł termalnych jest Vichy we Francji – wydobywana tam woda ma szczególny skład, któremu zawdzięcza dobroczynne działanie na skórę.

Woda termalna jest idealnie czysta i nieskażona chemią

Wulkaniczna woda z Vichy

To coś więcej niż „zwykła” woda termalna. Wydobywana jest ona z głębi skał magmowych znajdujących się na terenie Owernii (fran. Auvergne). Rejon ten nazywany jest krainą wygasłych wulkanów – rozrzucone są one na powierzchni prawie 4000 km2 i ciągną się na długości ok. 120 km. Jak powstała? Aktywność wulkaniczna rozpoczęła się w tym regionie ok. 380 mln lat temu. Padające ok. 1000 lat temu deszcze wniknęły w skały wulkaniczne aż do głębokości magmy. Im głębiej, tym cieplej. Na głębokości 4000 m, przy temperaturze 140 stopni C, woda została wzbogacona w dwutlenek węgla – i pokonując długą (ale stosunkowo szybką) drogę do powierzchni, dosłownie „naładowała się” minerałami skał magmowych, które mają niezwykłe właściwości lecznicze i łagodzące na skórę. Możesz je docenić stosując kosmetyki na bazie wody termalnej (wulkanicznej) Vichy bądź czystą wodę w spreju. To „cudowna piętnastka” minerałów i pierwiastków śladowych:

 1. wapń – działa przeciwzapalanie,
 2. żelazo – wspomaga regenerację, dotlenia komórki skóry,
 3. lit – przeciwzapalny,
 4. mangan – antyoksydant,
 5. potas – wzmacnia warstwę hydrolipidową, nawilża skórę,
 6. magnez – działa naprawczo, pobudza regenerację,
 7. bor – ma działanie lecznicze,
 8. krzem – wzmacnia naczynia włosowate, stymuluje regenerację,
 9. stront – przeciwzapalny, przeciwdziała świądowi skóry,
 10. siarka – hamuje łojotok, działa antybakteryjnie, detoksykuje,
 11. wodorowęglany – oczyszczają skórę, wzmacniają właściwości ochronne skóry,
 12. fluor – antyoksydant,
 13. sód – reguluje nawilżenie,
 14. ortofosforany – dodają skórze energii, pobudzają procesy komórkowe,
 15. amoniak – niezbędny w syntezie aminokwasów, odbudowuje skórę.

Skład wody termalnej Vichy

Stężenie minerałów jest bardzo wysokie (jedno z najwyższych wśród wód termalnych stosowanych w kosmetyce) – wynosi aż 5,2 g/L. Woda z Vichy ma też największą zawartość pierwiastków śladowych, takich jak lit, żelazo, mangan czy krzem. To właśnie dzięki temu zawdzięcza swoje doskonałe właściwości nawilżające, regenerujące, łagodzące, a nawet odmładzające (choćby poprzez zmniejszenie stresu oksydacyjnego). Wzmacniając skórę sprawia, że staje się ona bardziej odporna na szkodliwe działanie czynników ekspozomu, które mają ogromny wpływ na przyspieszone starzenie się skóry, mogą też nasilać jej problemy, takie jak trądzik, atopowe zapalenie skóry czy trądzik różowaty. Swoje właściwości woda termalna Vichy „oddaje” skórze poprzez 4 obszary oddziaływania:

 1. Odbudowa integralności skóry – pobudza odnowę komórkową skóry i różnicowanie keratynocytów, wzmacnia barierę hydrolipidową, stymuluje syntezę połączeń międzykomórkowych, zwiększa zawartość wapnia i magnezu w naskórku – jednym słowem powoduje, że skóra staje się bardziej zwarta i spoista, a przez to odporna na działanie czynników zewnętrznych i chroniona przed ucieczką wilgoci.
 2. Pobudzenie w niej procesów regeneracyjnych i naprawczych – przyspiesza odbudowę warstwy hydrolipidowej stanowiącej barierę ochronną skóry, a także przyspiesza regenerację skóry podrażnionej i zmniejsza rumień.
 3. Wzmocnienie naturalnych mechanizmów antyoksydacyjnych skóry – pobudza syntezę enzymów (dysmutazy ponadtlenkowej, katalazy oraz peroksydazy glutationowej) biorących udział w neutralizowaniu szkodliwego wpływu wolnych rodników na skórę, moduluje ekspresję genów odpowiedzialnych za procesy antyoksydacyjne, a także zmniejsza stres oksydacyjny wywołany promieniami UV.
 4. Właściwości łagodzące – zmniejsza reakcję zapalną skóry, dzięki czemu obniża poziom jej wrażliwości, redukuje zaczerwienienie oraz uczucie dyskomfortu wywołane podrażnieniem.

Oddziaływanie wody termalnej Vichy na skórę

Źródła Vichy są chronione przed zanieczyszczeniami od 1874 roku, a przed „włożeniem” wody do kosmetyków przechodzi ona liczne analizy czystości i dodatkowo podwójną filtrację sterylizującą. Ponieważ jest to woda pochodząca ze skał magmowych, nazywana jest też wodą wulkaniczną. I na tym polega jej wyjątkowość na tle innych wód termalnych stosowanych w dermokosmetyce. Jej korzystny wpływ na skórę został potwierdzony wieloma badaniami klinicznymi. Stanowi ona serce wszystkich kosmetyków Vichy, dostępna też jest jako woda termalna w spreju.

Poznaj też 10 zaskakujących faktów o wodzie termalnej.

Czym różni się woda wulkaniczna od innych rodzajów wód podziemnych?

Woda wulkaniczna – szczególny rodzaj wody termicznej, czerpiącej bogactwo minerałów i pierwiastków śladowych ze skał wulkanicznych. Zawiera też wszystkie właściwości wody termalnej i wody mineralnej. Woda ze źródeł Vichy to we Francji jedyna woda wulkaniczna stosowana w dermoskometykach.
Woda termalna – to „ciepła” woda mineralna. Różni się od pitnej wody mineralnej zawartością minerałów i pierwiastków śladowych i właściwościami leczniczymi.
Woda mineralna – naturalnie mineralizowana woda głębinowa o stabilnej zawartości minerałów; zwykle wyróżnia się: wody niskozmineralizowane – zawierają do 500 mg pierwiastków na 1 l wody, średniozmineralizowane – 501-1500 mg, a wysokozmineralizowane – powyżej 1500 mg.
Woda źródlana – woda podziemna, nadająca się po pobraniu do picia. W przeciwieństwie do wód mineralnych woda źródlana nie musi zawierać stabilnej kompozycji minerałów.

Czym jest woda termalna do twarzy?

To zamknięta w szczelnym pojemniku z atomizerem woda termalna (bądź wulkaniczna – jak w przypadku Vichy) wydobywana w warunkach pozwalających zachować jej wszystkie właściwości oraz czystość mikrobiologiczną. Wody termalne w spreju dzielimy na:

 • hipotoniczne – wymagają osuszania skóry po ok. 30 sekundach od zastosowania (np. czystą chusteczką) – to ważne, w przeciwnym razie dojdzie do wyciągnięcia wilgoci ze skóry i tym samym jej przesuszenia,
 • izotoniczne –  można pozostawić na twarzy do samoistnego odparowania, rzadziej stosowane.

Woda termalna w spreju może być używana samodzielnie bądź w połączeniu z innymi kosmetykami, jako dodatkowa warstwa pielęgnacji.

Komu polecana jest woda termalna w spreju?

 • Dobroczynne działanie wody termalnej odczują przede wszystkim osoby ze skórą problematyczną, przede wszystkim borykające się z atopowym zapaleniem skóry, suchością i nadwrażliwością. Spryskanie skóry wodą termalną złagodzi podrażnienia i zaczerwienienia, nawilży suchą skórę, złagodzi świąd i uczucie pieczenia.
 • W przypadku tłustej skóry woda termalna będzie działać sebostatycznie, regulując wydzielanie sebum i hamując rozwój trądziku – to zasługa właściwości przeciwzapalnych i antybakteryjnych.
 • Woda może też być stosowana w codziennej profilaktyce przeciwstarzeniowej każdego rodzaju skóry – dbając o jej odpowiednie nawilżenie i wzmaniając jej zdolności ochronne i naprawcze.

Wodę termalną można też nałożyć za pomocą wacika

Woda termalna – zastosowanie

Zaletą wody termalnej jest jej wszechstronność oraz całkowicie naturalny, pozbawiony jakichkolwiek dodatków chemicznych skład. Dzięki wygodnej formie w spreju może być stosowana zawsze i wszędzie:

 • Łagodzi podrażnienia po depilacji, zabiegach dermatologicznych, szczególnie mikrodermabrazji i zabiegach złuszczających z dodatkiem kwasów, przy terapii retinoidami, które silnie wysuszają skórę, a także przy wszelkich problemach z łuszczącą się i podrażnioną skórą twarzy i ciała.
 • Niezawodna w podróży, szczególnie w trakcie długich lotów, ponieważ powietrze w samolocie wysusza i podrażnia skórę.
 • Pomocna po wyczerpującym wysiłku fizycznym oraz w klimatyzowanym biurze. Dzięki atomizerowi rozpylającemu bardzo delikatną i rozproszoną mgiełkę może być stosowana do odświeżania makijażu, bez ryzyka jego naruszenia.
 • To też świetny produkt na lato! Łagodzi podrażnienia posłoneczne, przynosi ulgę piekącej, ściągniętej skórze, nawilża przesuszone ciało po kąpielach słonecznych.  Możesz ją stosować nie tylko na twarz, ale też na ciało.
 • W przypadku skór problematycznych warto włączyć ją do codziennej pielęgnacji, aplikując ją przed nałożeniem kremu. Możesz spryskać nią twarz bądź wacik – i przetrzeć nią twarz, podobnie jak tonikiem.

Jak używać wody termalnej do twarzy?

 • Podstawowym sposobem jest spryskiwanie wodą termalną twarzy z odległości ok. 30 cm.
 • Jeśli jest to woda hipotoniczna (np. Vichy), odczekaj chwilę i delikatnie osusz skórę chusteczką higieniczną.
 • Następnie nałóż na skórę krem na dzień bądź na noc, odpowiednio dobrany do potrzeb twojej skóry.
 • Wody termalnej możesz też używać w ciągu dnia do odświeżenia skóry bądź w celu przedłużenia trwałości makijażu.
 • Doskonale sprawdza się też w okolicy oczu – wystarczy spryskać nią płatki kosmetyczne i delikatnie nałożyć je na kilka minut jako kompres na zmęczone, opuchnięte oczy.

go to top