OK

OK Cancel

Thank you

Close

Wyciskanie pryszczy – tak czy nie?

Wyciskanie to najszybsza metoda na pozbycie się niechcianych pryszczy. Czy jednak najlepsza? Wyjaśniamy, dlaczego nie powinna stać się nawykiem i jak robić to prawidłowo, jeśli już musisz pobyć się krosty  w ten sposób.

 • Pryszcze są zwykle objawem trądziku, choć mogą też pojawiać się okresowo, np. u kobiet przed miesiączką.
 • Wyciskanie może być awaryjnym sposobem na pozbycie się krosty, zwłaszcza jeśli jest zakończona widocznym białym czubkiem.
 • Powinno się robić je przy zachowaniu pełnej higieny i ostrożności, aby nie uszkodzić naskórka i nie doprowadzić do nadkażenia zmiany.
 • Dobrym sposobem na pozbycie się pryszczy jest też stosowanie punktowych preparatów S.O.S.
 • Widoczne wykwity można też zamaskować mocno kryjącym podkładem bądź korektorem.

wyciskanie pryszczy

Pryszcze są rezultatem zablokowania ujść gruczołów łojowych przez nadmiernie produkowane sebum, które staje się pożywką dla bakterii, zwłaszcza gdy dochodzi do nieprawidłowego rogowacenia ujść mieszków włosowych, które odprowadzają łój na powierzchnię skóry. Czop łojowo-rogowy prowadzi do powstania zaskórnika, stanu zapalnego i w końcu wypełnionej ropą krosty (pod wpływem aktywności bakterii, które rozkładają obojętne tłuszcze łoju na wolne kwasy tłuszczowe, mające działanie podrażniające i zapalne). Wskutek zwiększania się ilości sebum dochodzi do pęknięcia ścianek mieszka włosowego (łój nie może wydostać się na powierzchnię normalną drogą, czyli poprzez ujście mieszka), treść łojowa rozlewa się – w ten sposób powstaje bolesny stan zapalny i szpecącą krosta.

Pryszcze są charakterystycznym objawem trądziku pospolitego, ale często pojawiają się też u osób z mniej problematyczną skórą pod wpływem np. zanieczyszczeń, nieodpowiedniej diety (nasilającej stany zapalne) bądź zmian hormonalnych (np. u kobiet – cyklicznie przed miesiączką). Głębokie, ropne, bolesne krosty – zlokalizowane głównie na linii żuchwy i brodzie – są też typowym objawem tzw. trądziku wieku dorosłego. Mimo że jest ich mniej niż w przebiegu trądziku młodzieńczego, są one trudniejsze do usunięcia i trudno jest je wycisnąć.

Zobacz, jak powstaje i jak leczyć trądzik pospolity


Trądzik?

Wypróbuj skuteczną pielęgnację DLA SKÓRY
SKŁONNEJ  DO TRĄDZKU Normaderm

Normaderm pielęgnacja dla skóry skłonnej do trądziku.

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Normaderm - skuteczność Normaderm - skuteczność potwierdzona klinicznie
Sprawdź

1 Badania kliniczne na grupie 50 kobiet ze skórą skłonną do powstawnia trądziku. Skóra wrażliwa. Stosowanie: 2x dziennie przez 8 tygodni.

Normaderm

Trądzik?

Wyciskanie pryszczy – krok po kroku

Czasami „dojrzały” pryszcz pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie, gdy zależy nam na nieskazitelnym wyglądzie. Nic dziwnego, że naturalnym odruchem staje się wtedy chęć jego wyciśnięcia. Niestety, jeśli robisz to nieumiejętnie, możesz pogorszyć sprawę – rozdrapiesz krostę, przez co będzie jeszcze bardziej widoczna, możesz roznieść bakterie brudną ręką po skórze całej twarzy, a śladem po całej „operacji” będą nieestetyczne blizny, które da się usunąć praktycznie tylko profesjonalnymi metodami, np. laserem. Dlatego najlepiej, gdy pryszcze usuwa profesjonalna kosmetyczka. Jeśli jednak nie masz możliwości skorzystać z jej pomocy, pamiętaj, aby trzymać się kilku zasad robiąc to samodzielnie w domu.

 • Trudno jest wycisnąć treść ropną i łojową, znajdującą się głęboko pod skórą, bo musisz dosłownie „rozerwać” naskórek, aby się do niej dostać, a w miejscu uszkodzenia niemal na pewno pozostanie ślad w postaci blizny. Zwykle też dochodzi wtedy do krwawienia w miejscu ranki – zamiast więc szybko pozbyć się problemu, tylko go pogorszysz. Dlatego takich pryszczy najlepiej nie ruszać (mimo denerwującej bolesności) – można na nie stosować punktowe preparaty, np. z kwasem salicylowym, zmniejszające stan zapalny. Jeśli chcesz wyglądać nieskazitelnie, można je spokojnie zamaskować makijażem.
 • Do bezpiecznego wyciskania nadaje się jedynie pryszcz, którego jasnożółty ropny czubek widoczny jest już na powierzchni skóry.
 • Dokładnie umyj, a najlepiej zdezynfekuj środkiem odkażającym dłonie. Pamiętaj, że paznokcie nie mogą być zbyt długie, bo wtedy łatwiej u uszkodzenie naskórka.
 • Możesz delikatnie ogrzać skórę wokół krosty ciepłym kompresem (np. mocząc wacik w ciepłej wodzie i przykładając go do skóry) – to ułatwi usuwanie wyprysku. Odchodzi się już, nawet w gabinetach kosmetycznych, od stosowania rozpulchniających parówek – zbyt gorąca para może uszkadzać naczynka krwionośne (profesjonaliści stosują zwykle tzw. wapozony).
 • Przetrzyj skórę w miejscu pryszcza płynem bądź tonikiem antybakteryjnym.
 • Krostę wyciskaj opuszkami palców, przez czystą chusteczkę higieniczną (to dodatkowo zabezpieczy naskórek przed urazami). Nie rób tego paznokciami ani nie przekłuwaj pryszcza ostrym narzędziem, zwłaszcza jeśli nie masz pod ręką sterylnych igieł ani wprawy w ich stosowaniu – łatwo o uszkodzenie skóry!
 • Gdy na chusteczce pojawia się krew bądź osocze – to znak, że pryszcz został opróżniony z łoju i zawartości ropnej.
 • Po wykonanym zabiegu natychmiast zdezynfekuj skórę i umyj lub przetrzyj żelem antybakteryjnym.

Pamiętaj, że wyciskanie pryszczy powinno zawsze być wyjściem awaryjnym, a nie codziennym „nawykiem” pielęgnacyjnym skóry z problemami. Na dłuższą metę metoda ta przynosi więcej szkód niż korzyści, bowiem gwałtownie opróżnione gruczoły łojowe zaczynają w pewnym momencie nadrabiać straty i dochodzi do wzmożonej produkcji łoju.

Trądzik neuropatyczny

Są osoby wręcz obsesyjnie uzależnione do wyciskania pryszczy – mówimy wtedy o tzw. trądziku neuropatycznym, który jest rodzajem zaburzenia psychicznego. Problem ten dotyka zwykle młodych kobiet z niską samooceną, lękami, nierzeczywistą oceną własnego wyglądu, które za wszelką cenę chcą wyglądać perfekcyjnie! Dlatego każdą, nawet najmniejszą i wręcz niewidoczną gołym okiem zmianę na skórze próbują usunąć, a po wyciśnięciu krosty czują chwilowe zadowolenie, które następnie przeradza się w żal i złość.

Uwaga na tzw. trójkąt śmierci na twarzy

Wyciskanie pryszczy może być niebezpieczne, gdy robimy to w obszarze tzw. trójkąta śmierci. Obejmuje on miejsce w linii prostej od jednego do drugiego kącika ust oraz od kąciów do szczytowej części nosa między oczami. Obszar ten charakteryzuje się bardzo mocnym unaczynieniem żylnym i poprzez naczynia krwionośne jest połączony z obszarami czaszki. W jego obrębie znajdują się odpływy żylne docierające do zatoki jamistej. Co to oznacza? Że jeśli dojdzie do stanu zapalnego w tym obszarze (np. wskutek rozdrapania krosty i jej nadkażenia bakteriami), infekcja może rozprzestrzenić się błyskawicznie dalej, prowadząc do zapalenia zatoki jamistej czy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych. Szczególnym zagrożeniem są czyraki (zwłaszcza te powstałe nad górną wargą i pod nosem) – czyli ostre stany zapalne wywołane zakażeniem bakteryjnym mieszka włosowego i otaczających tkanek, najczęściej przez gronkowca złocistego. W takiej sytuacji nie należy samodzielnie wyciskać zmian, tylko udać się do dermatologa.

Punktowe preparaty na pryszcze

Jeśli pryszcz jeszcze nie prosi się o wyciśnięcie, możesz go „uspokoić” stosując specjalne preparaty na krosty na bazie siarki, kwasu glikolowego, niacynamidu, z dodatkiem kwasu salicylowego. Preparaty tego typu nie tylko łagodzą stan zapalny, ale też lekko złuszczają naskórek (odtykając zatkane ujścia gruczołów), zmniejszają zaczerwienienie, redukują wielkość zmian, mają też działanie kojące. Efekty są szybko widoczne – pierwsze już po kilku godzinach! Można je stosować, jeszcze zanim pryszcz wyjdzie na powierzchnię skóry, a jest już wyczuwalny pod jej powierzchnią. Pastę z gamy Najlepiej stosować na noc nakładając ją punktowo na niedoskonałości, w razie potrzeby można ponawiać aplikację 2-3 razy na dobę.

Jak przykryć pryszcze makijażem?

To też może być skuteczna metoda pozbycia się pryszczy bez konieczności ich wyciskania. Najtrudniej zamaskować biały czubek, ale ten z kolei najłatwiej wycisnąć:-) Natomiast, aby zakryć czerwone grudki i punktowe stany zapalne, warto wyposażyć się w korektor bądź podkład o silnym działaniu korygującym – wtedy wystarczy jego niewielka ilość, dzięki czemu unikniesz powstania „tapety” na skórze. Takie właściwości ma podkład Vichy Dermablend. Możesz go zaaplikować na całą twarz (jak klasyczny podkład) bądź punktowo, aby zamaskować pojedynczą krostę. Jak zrobić to najszybciej? Nabierz odrobinę podkładu na czysty palec bądź gąbeczkę i lekko wklep w pryszcza i skórę wokół, a następnie przypudruj utrwalającym pudrem Dermablend, aby nie musieć się martwić o nieskazitelną cerę przez wiele godzin. Pamiętaj, że podkład musi mieć odcień jak najbardziej zbliżony do karnacji – zbyt jasny dodatkowo uwypukli krostkę, a ciemny będzie wyglądać nienaturalnie. Po wyciśnięciu pryszcza chwilę odczekaj i przetrzyj skórę żelem bądź tonikiem antybakteryjnym, zanim użyjesz podkładu.

Zobacz też, jak dobrać rodzaj podkładu i jego kolor


Trądzik?

Wypróbuj skuteczną pielęgnację DLA SKÓRY
SKŁONNEJ  DO TRĄDZKU Normaderm

Normaderm pielęgnacja dla skóry skłonnej do trądziku.

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Normaderm - skuteczność Normaderm - skuteczność potwierdzona klinicznie
Sprawdź

1 Badania kliniczne na grupie 50 kobiet ze skórą skłonną do powstawnia trądziku. Skóra wrażliwa. Stosowanie: 2x dziennie przez 8 tygodni.

Normaderm

Trądzik?

go to top