OK

OK Cancel

Thank you

Close

Zapytaj dermatologa: uzyskaj odpowiedzi na dręczące Cię pytania na temat skóry wrażliwej.

 • favoris

Jeżeli chodzi o zrozumienie potrzeb skóry wrażliwej, należy koniecznie skonsultować się ze specjalistą, aby się dowiedzieć, co naprawdę dzieje się pod mikroskopem. Rozmawialiśmy ze znaną dermatolog dr Niną Roos, aby uzyskać porady eksperta na temat wszystkich aspektów skóry wrażliwej: od typowych objawów po reakcje różnych rodzajów skóry.

Jak powstaje problem skóry wrażliwej?

Jeżeli chodzi o definicję skóry wrażliwej, dr Nina Roos stwierdza, że objawy mogą być różne u różnych osób. Reakcje skóry na czynniki zewnętrzne mogą zależeć od diety, stylu życia, uwarunkowań genetycznych, a nawet miejsca zamieszkania. Dr Nina Roos zauważa, że chociaż kobiety są predysponowane genetycznie do posiadania wrażliwej skóry, niektóre panie zaczynają doświadczać tych objawów dopiero na późniejszym etapie swojego życia ze względu na zmiany hormonalne związane z procesem starzenia się. Problemy z wrażliwością skóry zgłaszało ponad 50% kobiet w wieku 20–29 lat. Dla porównania w grupie kobiet w wieku 70–79 lat było to 30%. Inne kobiety mogą odczuwać zwiększoną wrażliwość skóry w okresie przed menopauzą lub po menopauzie, a także w ciąży. Innymi słowy, nawet kobiety, które niezmiennie opisują swoją skórę jako bardzo wrażliwą, mogą doświadczyć zmian w jej reakcjach w zależności od wieku, miejsca przebywania czy diety.

Czy codzienna pielęgnacja skóry ma na to jakiś wpływ?

Chociaż wiemy, że stosowanie kosmetyków nie powoduje powstawania wrażliwej skóry, dr Nina Roos zwraca uwagę na kolejny aspekt, tj. na niepokojący trend, który pojawił się ostatnio w Japonii i w Korei. Wstępne badania sugerują, że azjatycki trend layeringu (czyli nakładania kilku warstw kosmetyków), który dla niektórych kobiet oznacza dziesięć lub dwanaście etapów pielęgnacji skóry, doprowadził do tego, że wiele kobiet, które regularnie stosują wiele produktów do pielęgnacji twarzy, nabawiło się bardzo wrażliwej skóry na późniejszym etapie życia. Dr Nina Roos zauważa jednak: – Gdybyśmy myli zęby dziesięcioma różnymi markami pasty do zębów, co godzinę, dzień w dzień, natychmiast nabawilibyśmy się podrażnienia jamy ustnej. To samo odnosi się do skóry.

Jakie są objawy skóry wrażliwej u różnych kobiet?

Czy kiedykolwiek zastanawiałaś się, dlaczego Twoja skóra jest bardziej wrażliwa, kiedy wieje wiatr, niż kiedy jest zimno? Albo dlaczego po kilku godzinach spędzonych w korku Twoja skóra jest podrażniona? Nie jesteś sama. Badania pokazują, że zanieczyszczenia mogą istotnie wpływać na ochronną barierę skóry, a mocny wiatr może powodować uczucie pieczenia i zaczerwienienia. Badania pokazują również, że regularne spożywanie pikantnych potraw także może zwiększyć poziom wrażliwości skóry [1]. Rolę odgrywa również przynależność etniczna. Skóra Europejek i Azjatek jest bardziej podatna na skrajne zmiany pogody i temperatury niż skóra kobiet pochodzenia afrykańskiego, które dużo rzadziej mają problemy z wrażliwością skóry [2, 3]. Pamiętajmy jednak, że problem wrażliwej skóry występuje przy wszystkich rodzajach skóry, nie dajmy się więc zwieść mitom, że skóra tłusta nie może doświadczać objawów wymienionych powyżej.

[1] Ethnic variations in self-perceived sensitive skin: epidemiological survey. R. Jourdain, O. De Lacharriere, P. Bastien i H.I. Maibach - L’Oréal Recherche.
[2] Jourdain R., de Lacharrière O., Bastien P. i Maibach H.I. Ethnic variations in self-perceived sensitive skin: epidemiological survey. Contact Dermatitis 2002.
[3] C.M. Willis i in. Sensitive skin: an epidemiological study. Brit. Journ. of Dermatol. 145: 258- 263 (2001).

Rekomendowane produkty

 • Extrasensitive
 • SPA NA NOC VICHY AQUALIA THERMAL
 • Najczęściej czytane

  Jak stosować kwas kojowy?

  Pielęgnacja twarzy

  Jak stosować kwas kojowy?

  Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

  Przeczytaj artykuł

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Woda termalna

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

  Przeczytaj artykuł

  Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

  Pielęgnacja twarzy

  Peeling do twarzy - jak go poprawnie wykonywać?

  Peeling (ang. scrub, brushing) to nic innego, jak złuszczanie skóry, czyli usuwanie z jej powierzchni martwych komórek naskórka. Profesjonalne złuszczanie naskórka wykonujemy bardzo często w gabinetach kosmetycznych, jednak na peeling twarzy decydujemy się równie chętnie w domu. Podpowiadamy, jakie korzyści może przynieść nam stosowanie peelingu do twarzy i jak go poprawnie wykonać!

  Przeczytaj artykuł

  Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

  Pielęgnacja twarzy

  Retinol w kosmetykach - jakie ma właściwości, dla kogo jest wskazany?

  W ostatnich latach na półkach aptek i drogerii ważne miejsce zaczęły zajmować kremy z retinolem. Są to preparaty stymulujące proces odnowy komórkowej, a więc stworzone, aby przeciwdziałać starzeniu się skóry. Jednak kiedy tak naprawdę kosmetyki z retinolem powinny znaleźć się w naszej łazience? I czym w zasadzie jest ten cudowny retinol?

  Przeczytaj artykuł

  Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

  Pielęgnacja twarzy

  Przebarwienia na twarzy: jakie są ich przyczyny?

  Przebarwienia na twarzy to problem, który może pojawić się u każdej z nas, bowiem przyczyn jego powstawania jest naprawdę wiele. Najczęściej jednak mamy do czynienia z przebarwieniami po trądziku lub słońcu, a także plamami wywołanymi problemami hormonalnymi. A jak możemy się pozbyć przebarwień?

  Przeczytaj artykuł

  go to top