OK

OK Cancel

Thank you

Close

Zaskórniki, “wągry”- domowe sposoby i nie tylko

  • favoris

Jak pozbyć się wągrów? Definitywnie!? To pytanie zadaje sobie każdy, kto walczy z czarnymi nieestetycznymi kropkami rozsianymi niemal na całej twarzy. Jak usunąć wągry? Poznaj sprawdzone sposoby na wągry - te domowe i nie tylko!

Wągry, czyli…?

Jakże prawdziwy jest aforyzm pewnego chińskiego myśliciela: "Aby pokonać wroga, najpierw należy go wnikliwie poznać." Tak jest w każdej walce. Także w tej z nieustępliwymi niedoskonałościami twarzy. A więc, czym w istocie są owe wągry?
Wągrami potocznie nazywa się zaskórniki, czyli zanieczyszczone otwarte ujścia porów. Powstają zazwyczaj na cerze tłustej, kiedy nadmiar wytwarzanego przez gruczoły łojowe sebum oraz zbyt duża ilość zrogowaciałego naskórka blokuje ujścia mieszków włosowo-łojowych. W efekcie mają one odcięty dostęp powietrza, co stwarza idealne środowisko do mnożenia się bakterii. Wówczas rodzą się zaskórniki.
Niestety przyczyny powstawania wągrów to predyspozycje genetyczne oraz wahania hormonów, co powoduje, że walka z czarnymi punkcikami jest niczym innym, jak walką z wiatrakami. Mimo to, nie ma co załamywać rąk! Zaskórniki nie muszą być naszą codzienną bolączką - można je skutecznie kontrolować, a nawet znacznie zmniejszyć ich widoczność. Chcesz się dowiedzieć, jak się pozbyć wągrów?

Jak się pozbyć wągrów?

Pomyślność walki z wągrami zależy w głównej mierze od codziennej pielęgnacji skóry. Bardzo ważne jest - z czego wiele osób sobie zdaje sprawę lecz niestety bagatelizuje - że wyciskanie wągrów  przynosi więcej szkód niż pożytku. Tzw. manualne oczyszczanie twarzy wcale twarzy nie oczyszcza. Wyciśnięcie zaskórnika nie sprawia, że ujścia porów się odblokowują. To, co udaje Ci się usunąć to jedynie fragment zanieczyszczenia - reszta zostaje pod skórą i bardzo prawdopodobne, że jest zakażona bakteryjnie, co jest bezpośrednią przyczyną powstawania pryszczy! Jeśli więc chcesz mieć ładną, zdrowo wyglądającą cerę bez szpetnych krost i blizn, lepiej zaprzestań tej nieefektywnej praktyki i wypróbuj któryś z poniższych sposobów.

DOMOWE SPOSOBY NA WĄGRY:

1) Codzienne oczyszczanie skóry z nadmiaru sebum.
Najwygodniejsze do tego będą dostępne w aptekach czy drogeriach żele oczyszczające z kwasem salicylowym - np. z serii Vichy Normaderm. To kosmetyk niezbędny do odblokowania porów, a dodatkowe antybakteryjne działanie kwasu salicylowego chroni skórę przed nowymi wykwitami.
2) Stosowanie odpowiednich do danego rodzaju skóry kremów o niezbyt ciężkiej formule. Świetnie redukują wągry preparaty zawierające kwas migdałowy.
Do usuwania wągrów na nosie najlepiej użyć specjalnych plastrów oczyszczających.
3) Częste peelingowanie skóry.
Można zastosować dostępne na rynku kosmetyki lub przygotować peeling samodzielnie (np. z kawy). Peeling to dokładne usuwanie zrogowaciałego naskórka - dzięki temu zabiegowi pory nie będą się tak bardzo zapychać.
4) Raz w tygodniu domowa maseczka oczyszczająca - wymieszać wszystkie składniki do uzyskania gładkiej masy, nałożyć na skórę i pozostawić do 20 minut. Zmyć letnią wodą.
2 łyżeczki esencji z zielonej herbaty (działanie antyoksydacyjne, przeciwzapalne, antybakteryjne),
olejek z dwóch kapsułek płynnej witaminy E - tzw. witaminy młodości (antyoksydant),
2 łyżki miodu (bakteriobójczy, przyspiesza gojenie się ran),
Zielona glinka (bakteriobójcza, dezynfekująca, sebo-regulująca).

Oprócz domowych przepisów na pozbycie się wągrów, istnieją także te specjalistyczne. Chociaż regularne wizyty u kosmetyczki to rozwiązanie znacznie droższe, to z pewnością stanowią poważny cios w walce z zaskórnikami. A oto lista zabiegów pomagających usunąć wągry z nosa i nie tylko:
- peelingi kawitacyjne,
- złuszczanie naskórka kwasami,
- mikrodermabrazja,
- jonofereza.

Najczęściej czytane

Jak szybko pozbyć się pryszcza?

Pielęgnacja twarzy

Jak szybko pozbyć się pryszcza?


Pryszcze mają to do siebie, że pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie. Ślub, rozmowa kwalifikacyjna, wakacyjny wyjazd nie mogą się odbyć z nieestetyczną czerwoną krostką na twarzy. Dlatego też wiele z nas od razu po szybkiej identyfikacji problemu przechodzi do jego eliminacji, czyli wyciskania. Ale uwaga! Ten sposób na pryszcze nie należy do najlepszych! Dowiedz się, dlaczego i sprawdź, jak szybko pozbyć się pryszcza, bez uszczerbku dla skóry!

Przeczytaj artykuł

Łuszcząca się skóra na twarzy – czym może być spowodowana?

Pielęgnacja twarzy

Łuszcząca się skóra na twarzy – czym może być spowodowana?

Łuszcząca się skóra na twarzy to bardzo uporczywy problem, który może mieć różne podłoże. Łuszcząca się skóra to dolegliwość typowa dla skóry suchej i szorstkiej, jednak niekiedy przypadłość ta może mieć związek z poważniejszymi chorobami skóry. Podpowiadamy zatem, z czego może wynikać łuszczenie się skóry z twarzy i jak z nim walczyć!

Przeczytaj artykuł

Jak stosować kwas kojowy?

Pielęgnacja twarzy

Jak stosować kwas kojowy?

Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

Przeczytaj artykuł

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

go to top