OK

OK Cancel

Thank you

Close

Zmarszczki marionetki

Zmarszczki marionetki to linijne zagłębienia biegnące od kącików ust w dół do linii podbródka. Nadają twarzy zły i smutny wygląd. Dlaczego powstają i jak się ich pozbyć?

 • Zmarszczki marionetki to linie dzielące podbródek od policzka, nadające twarzy posępny wygląd.
 • Powstają często u osób z owalną i szeroką twarzą, bez wyraźnie zarysowanej linii żuchwy.
 • Odpowiednia pielęgnacja przeciwstarzeniowa zapobiegnie powstawaniu zmarszczek marionetki.
 • Jeśli linie są głębokie, konieczne jest zastosowanie wypełniaczy kwasu hialuronowego w gabinecie medycyny estetycznej, aby je usunąć.

Zmarszczki marionetki

Jak powstają zmarszczki marionetki?

Zmarszczki marionetki (bruzdy marionetki) powstają w wyniku starzenia się, wiotczenia  i opadania skóry twarzy, zwykle po 40-45. roku życia. Tworzą się one na styku brody i policzków, biegnąc od kącików ust pionowo w dół – tak jak na obliczu drewnianej marionetki z ruchomą żuchwą, stąd ich nazwa. Powodują, że twarz wygląda na smutną, a jeśli są wyraźnie zarysowane – na groźną i nieprzyjazną. Gdy są głębokie, mogą stać się problemem nie tylko estetycznym – zalega w nich wilgoć i może dochodzić do nawracających stanów zapalnych, zmian grzybiczych czy zajadów. Jak powstają?

 • Zmarszczki marionetki tworzą się pod „naciskiem” obwisających wraz z wiekiem tkanek – gdy policzki tracą swoją objętość i zaczynają przesuwać się w dół, tworzą chomiki, co może też prowadzić do uwydatnienia się załamań na styku z brodą (zwykle dość symetrycznie po obu stronach ust).
 • Są uzależnione od anatomii twarzy będąc typowym objawem starzenia u osób o okrągłej twarzy, z niewyraźnie zarysowanymi kościami policzkowymi i płaskimi policzkami, a także o nisko ułożonej kości jarzmowej. Znacznie mniej na zmarszczki mimiczne w tym miejscu są narażone osoby o wyraźnie zarysowanych kościach policzkowych, wysoko ułożonej kości jarzmowej i twarzy w kształcie trójkąta.
 • Ich powstawaniu sprzyjają też częste wahnięcia wagi i efekt jo-jo. Tyjąc rozciągamy skórę, a gdy szybko chudniemy – trudno jej dostosować się do nowych warunków, nagle traci bowiem podparcie w postaci tkanki tłuszczowej. Jej elastyczność i zdolność obkurczania się z wiekiem ulegają pogorszeniu i po nagłej utracie wagi skóra na twarzy zaczyna opadać, powodując zagniecenia poniżej policzka.
 • Ponieważ są to zmarszczki w dużej mierze uwarunkowane mimiką twarzy, pojawiają się też u osób przygnębionych, smutnych, „wiecznie skrzywionych”, z mocno opadającymi kącikami ust.

Jak zapobiegać zmarszczkom marionetki?

 • Staraj się jak najwięcej uśmiechać! Gdy podnosisz kąciki ust, ćwiczysz mięśnie odpowiedzialne za młody owal twarzy i zapobiegasz opadaniu kącików ust. To zapobiega tworzeniu się linii między policzkami a brodą. Możesz robić sobie kilkuminutową sesję uśmiechania codziennie przed lustrem.
 • Pamiętaj, że skóra zaczyna się starzeć już ok. 25. roku życia, bo właśnie wtedy zaczyna w niej ubywać kolagenu i elastyny – tzw. włókien podporowych skóry, które decydują o jej jędrności i gęstości. Dlatego dbaj o młodość skóry – odpowiednio ją nawilżając, chroniąc przed promieniami UV, regenerując i stymulując. Zmarszczki marionetki, choć powstają w dolnej partii twarzy, są w dużej mierze zależne od kondycji skóry na całej twarzy – im skóra bardziej będzie jędrna, napięta, gęsta, nawilżona, tym wolniej będą się pojawiać.
 • Miejscowo możesz zastosować np. serum przeciwstarzeniowe z kwasem hialuronowym, które pozwoli lekko spłycić zmarszczki marionetki. Bardzo dobre efekty daje też witamina C, która stymuluje w skórze produkcję kolagenu i chroni ją przed stresem oksydacyjnym.
 • Rób regularnie ćwiczenia zapobiegające zmarszczkom marionetki. Jednym z nich jest nadymanie policzków – nabierz w nie dużo powietrza, odczekaj ok. 10 sekund i powoli wypuść. Możesz też nabrać powietrza i przesuwać je z jednego policzka na drugi.
 • Dbaj o zdrowy styl życia – wysypiaj się, prawidłowo się odżywiaj, znajdź czas na relaks, chroń skórę przed zanieczyszczeniami, promieniami UV i innymi czynnikami ekspozomu, unikaj odżywek. To wszystko w znaczący sposób wpływa na stan skóry i spowalnia tempo jej starzenia się.

Jak zmniejszyć zmarszczki marionetki?

Jeśli zmarszczki smutku są głębokie i mocno widoczne, z pomocą przychodzą zabiegi medycyny estetycznej, takie jak wypełnianie kwasem hialuronowym bądź nici liftingujące. Pamiętaj jednak, że profesjonalne metody dające natychmiastowy efekt poprawy wyglądu nie zwalniają cię z „obowiązku” odpowiedniej pielęgnacji skóry, która cały czas podlega procesowi starzenia, nawet gdy wygładzisz na niej zmarszczki. Staraj się też jak najwięcej uśmiechać – to naturalny sposób na lifting twarzy!


Zmarszczki?

Odkryj bestsellerowy krem przeciw
zmarszczkom Liftactiv Collagen Specialist

Liftactiv krem przeciw
zmarszczkom.

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Liftactiv - skuteczność Liftactiv - skuteczność potwierdzona klinicznie
Sprawdź

1 Badanie kliniczne, 58 kobiet, po 8 tygodniach. 2 Badania konsumenckie, 90 kobiet, po 8 tygodniach.

Liftactiv

Zmarszczki?

Zespół Vichy

go to top