OK

OK Cancel

Thank you

Close

Zmarszczki mimiczne — jak się ich pozbyć?

Zmarszczki mimiczne na twarzy to problem, który dotyka nie tylko dojrzałe panie, ale też kobiety w młodym wieku. Są one wynikiem intensywnej pracy mięśni twarzy, która prowadzi do ich powstawania. Powstają, gdy mimiką wyrażamy swoje emocje, takie jak radość, smutek, gniew czy zdziwienie. Emocje te odbijają się na naszej twarzy, czego efektem są właśnie zmarszczki mimiczne. Czy jesteśmy w stanie całkowicie się ich pozbyć? Przedstawiamy sposoby na zmarszczki mimiczne!

 • Zmarszczki mimiczne powstają wskutek intensywnej pracy mięśni twarzy, wyrażającej ekspresję.
 • To przede wszystkim zmarszczki poziome na czole, lwia bruzda, kurze łapki czy zmarszczki palacza.Z wiekiem utrwalają się, nadając twarzy smutny, zdziwiony bądź groźny wygląd.
 • Ich powstawaniu zapobiega pielęgnacja przeciwstarzeniowa, unikanie słońca i wystawiania skóry na szkodliwe czynniki zewnętrzne.
 • Gdy się utrwalą, jedyną skuteczną metodą ich pozbycia się jest zastosowanie toksyny botulinowej (popularnie nazywanej botoksem).

Zmarszczki mimiczne są typowe dla osób o bogatej mimice

Jak powstają zmarszczki mimiczne?

Są związane z intensywną pracą mięśni odpowiedzialnych za mimikę twarzy, które dziennie wykonują nawet 15 tys. skurczów! W efekcie dochodzi do powstania linii i załamań o charakterystycznym kształcie i układzie (np. promieniste zmarszczki w zewnętrznych kącikach oczu, tzw. kurze łapki). Najczęściej pojawiają się na czole, w kącikach oczu, nad ustami, czasami na nosie. Zwykle zmarszczki mimiczne to nasze „pierwsze zmarszczki”, które uwidaczniają się między 25. a 30. rokiem życia, zwłaszcza u osób o bogatej ekspresji i mimice. Początkowo mają charakter dynamiczny – czyli są widoczne jedynie wtedy, gdy twarz „pracuje”. Z czasem jednak utrwalają się, stając się zmarszczkami statycznymi, tj. takimi, które nie znikają w momencie zmiany mimiki. Jest to związane z procesem starzenia i stopniową utratą kolagenu, elastyny oraz kwasu hialuronowego w skórze (już od 25. roku życia), co powoduje wiotkość, opadanie i przesuszenie skóry, a w efekcie pogłębianie zmarszczek. Sprzyjają im też czynniki zewnętrzne, takie jak promieniowanie UV, zanieczyszczenia, stres oksydacyjny, zmiany pogody. Niestety, zmarszczki mimiczne mogą powodować niepożądany wyraz twarzy, np. pogodna osoba jest uważana za posępną, a przyjazna za groźną lub zagniewaną. Chyba jedynymi zmarszczkami mimicznymi, które wiele osób lubi, są kurze łapki – charakterystyczne dla osób lubiących się śmiać, wesołych. Mówi się, że dzięki nim „oczy się śmieją”.


Zmarszczki?

Odkryj bestsellerowy krem przeciw
zmarszczkom Liftactiv Collagen Specialist

Liftactiv krem przeciw
zmarszczkom.

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Liftactiv - skuteczność Liftactiv - skuteczność potwierdzona klinicznie
Sprawdź

1Badanie kliniczne, 58 kobiet, po 8 tygodniach. 2Badania kliniczne, 40 kobiet (40-65 lat), po 4 godzinach.

Liftactiv

Zmarszczki?

Rodzaje zmarszczek mimicznych

To przede wszystkim:

Kurze łapki – promieniście ułożone linie pojawiające się w okolicy zewnętrznych kącików oczu. Są skutkiem silnego działania mięśnia okrężnego oka, który kurczy się wielokrotnie w ciągu dnia podczas uśmiechu czy mrużenia oczu (np. na słońcu). To zwykle pierwsze zmarszczki, jakie się pojawiają – ponieważ skóra wokół oczu jest cienka, sucha i delikatna, a więc najbardziej narażona na starzenie się i szkodliwy wpływ czynników zewnętrznych.

Zobacz też, jak starzeje się skóra wokół oczu

Zmarszczki palacza – nazywane też kodem kreskowym. Są to pionowe linie umiejscowione nad górną wargą. Występują nie tylko u palaczy, choć u nich pojawiają się szybciej (wynika to z częstego układania ust w „dziobek” oraz szybszego starzenia się skóry narażonej na silny stres oksydacyjny).

Zmarszczki poziome czoła – linie biegnące przez całe czoło, typowe dla osób często się dziwiących lub mających taką mimikę. Z wiekiem utrwalają się, a czoło zaczyna wyglądać jak pofałdowane.

Lwia zmarszczka – to pionowe, idące równolegle względem siebie bruzdy między brwiami, nad samą nasadą nosa. Związane są z częstym marszczeniem brwi. Utrwalone nadają twarzy groźny bądź zatroskany wygląd.  

Zmarszczki królicze – to drobne zmarszczki zlokalizowane po bokach nosa, które powstają w wyniku częstego marszczenia nosa. Często obserwuje się je u alergików oraz osób wystawiających twarz na słońce. 

Miostarzenie

To termin wprowadzony na określenie starzenia się skóry związanego z mimiką – obok chronostarzenia (genetycznego, związanego z wiekiem), fotostarzenia (pod wpływem promieniowania UV) oraz  starzenia hormonalnego (menopauzalnego). Oznacza zmiany zachodzące w skórze wskutek kurczenia się mięśni twarzy.

Relaks dla mięśni – kremy na zmarszczki mimiczne

Krem jak botoks, botox-like? Miokrem? Niezależnie od nazwy, która ma sugerować działanie na mięśnie mimiczne, nie ma kosmetyku, który zastąpiłby toksynę botulinową stosowaną w zabiegach medycyny estetycznej (hamuje ona uwalnianie acetylocholiny – neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za przekaźnictwo impulsów między nerwami a mięśniami; nie dochodzi wtedy do skurczów porażonego mięśnia i powstawania zmarszczek). Jednak z drugiej strony trzeba pamiętać, że botox nie zastąpi codziennej pielęgnacji w walce ze zmarszczkami mimicznymi. Są składniki, które mają delikatne działanie „rozprężające”, takie jak adenozyna czy niektóre peptydy, ale tak naprawdę w działaniu przeciwzmarszczkowym chodzi przede wszystkim o intensywne nawilżanie skóry (np. kwas hialuronowy, lipidy), jej ochronę przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych (bajkalina, antyoksydanty, woda wulkaniczna Vichy, filtry SPF), pobudzenie produkcji kolagenu i elastyny (np. witamina C). Odpowiednio dobrana pielęgnacja przeciwstarzeniowa pozwala zachować młodość skóry na dłużej, prowadzi do jej zagęszczenia, ujędrnienia i wygładzenia, co powoduje, że zmarszczki wolniej się pogłębiają i utrwalają. Bardzo ważne są też codzienne nawyki.

Jak się pozbyć zmarszczek mimicznych?

Nie ma jednego, niezawodnego sposobu na zmarszczki mimiczne – jeżeli naprawdę zależy nam na tym, by je zredukować, musimy wcielić w życie kilka ważnych zasad codziennej pielęgnacji. Nawet jeśli zrobisz zabieg z botoksem, niezbędna jest odpowiednia profilaktyka. O czym szczególnie pamiętać?   

 • Pij dużo wody, bo na suchej, odwodnionej skórze zmarszczki szybciej się pojawiają. Wzbogać też dietę w składniki sprzyjające zdrowej i młodej skórze, przede wszystkim zdrowe kwasy tłuszczowe i antyoksydanty.
 • Staraj się wysypiać, naucz się wypoczywać – w ten sposób relaksujesz nie tylko umysł, ale też mięśnie twarzy:-)
 • Staraj się spać na plecach – ta pozycja najmniej szkodzi urodzie, nie dochodzi wtedy do odgniatania zmarszczek na twarzy, poza tym w tej pozycji mięśnie twarzy ulegają rozluźnieniu i najlepiej się relaksują.
 • Nie pal papierosów! Unikaj też towarzystwa palaczy. Dym papierosowy jest silnym katalizatorem wolnych rodników, powoduje szybszą utratę jędrności skóry i jej przesuszenie oraz pomarszczenie, a także ziemisty, matowy kolor.
 • Chroń skórę przed promieniami UV – to główny czynnik sprawczy przyspieszonego starzenia się skóry, odpowiedzialny za degradację kolagenu i elastyny,  przebarwienia, stres oksydacyjny, nieprawidłowe funkcjonowanie bariery ochronnej skóry. Wystarczy 15-20-minutowa ekspozycja na słońce, by uruchomić enzymy, które przez następne 72 godziny będą niszczyć włókna kolagenu i elastyny, a także mechanizmy odpornościowe skóry. Dlatego pamiętajmy o stosowaniu odpowiednich preparatów z filtrami ochronnymi nie tylko podczas opalania, ale też każdego zwykłego dnia.
 • Gdy jest mocne słońce, noś okulary przeciwsłoneczne – nie tylko dla ochrony oczu, ale też skóry wokół nich. Poza tym dzięki temu nie będziesz mrużyć tak często oczu czy nosa na słońcu, zmniejszając ryzyko pojawienia się czy pogłębienia zmarszczek mimicznych (kurzych łapek i zmarszczek króliczych).
 • Każdego dnia staraj się wykonywać delikatny masaż twarzy przy pomocy dłoni lub specjalnego rollera – to pozwoli pobudzić krążenie krwi i limfy w skórze, a tym samym poprawić jej napięcie. Masaż warto wykonywać bezpośrednio przed nałożeniem wybranego kremu przeciwzmarszczkowego, gdyż pobudzona w ten sposób do działania skóra lepiej wchłonie jego składniki aktywne. Możesz też wykonać masaż relaksujący mięśnie, np. lekko oklepując lub uciskając skórę. Skuteczna będzie też joga twarzy.
 • Uważaj na makijaż! Nadmiar podkładu czy pudru będzie się osadzać w zmarszczkach i dodatkowo je podkreślać. Szukaj produktów o lekkiej formule wygładzającej, które zapewniają naturalne krycie i świeży kolor skóry, np. podkład Liftactiv Flexilift Teint.
 • Pamiętaj o odpowiedniej pielęgnacji skóry i regularnym stosowaniu kremów przeciwzmarszczkowych dobranych do wieku i potrzeb skóry. Warto też sięgnąć po serum przeciwzmarszczkowe np. na bazie kwasu hialuronowego, witaminy C czy peptydów (np. ampułki Liftactiv Specialist Peptide-C) i stosować je na całą twarz bądź miejscowo – na zmarszczki mimiczne. Zadbaj też o delikatną okolicę oczu – płatki hialuronowe na noc Liftactiv Specialist zrelaksują skórę podczas snu i wygładzą drobne zmarszczki wokół nich.


Zmarszczki?

Odkryj bestsellerowy krem przeciw
zmarszczkom Liftactiv Collagen Specialist

Liftactiv krem przeciw
zmarszczkom.

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Liftactiv - skuteczność Liftactiv - skuteczność potwierdzona klinicznie
Sprawdź

1 Test instrumentalny, 40 kobiet po 4 godzinach. 2 Ocena kliniczna, 58 kobiet po 8 tygodniach.

Liftactiv

Zmarszczki?

go to top