OK

OK Cancel

Thank you

Close

Zmarszczki pod oczami oraz jak starzeje się skóra wokół oczu.

 • favoris

Skóra wokół oczu jest cienka i delikatna, co powoduje, że szybko są na niej widoczne objawy starzenia się. Dlatego warto o nią dbać już od młodego wieku.

Jak zbudowana jest skóra wokół oczu?

Skóra wokół oczu jest dużo cieńsza niż w innych partiach twarzy czy ciała – jej grubość wynosi tylko ok. 0,5 mm, podczas gdy w innych obszarach nawet 4 mm. Poza tym zawiera niewielką ilość warstwy podskórnej i nie występują na niej gruczoły potowe, a ilość gruczołów łojowych jest niewielka. To wszystko powoduje, że jest cienka, delikatna i bardziej wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Brak ochrony w postaci warstwy łoju powoduje, że szybko ulega przesuszeniu. Ponadto skóra w tym miejscu jest słabo ukrwiona i ma tendencję do gromadzenia chłonki, a tym samym do pojawiania się obrzęków. Przebijające przez nią naczynia krwionośne są widziane jako cienie pod oczami. Oko jest otoczone powieką – jest to cienki fałd skóry chroniący delikatny narząd przed urazami, regulujący dopływ światła do źrenicy oraz ułatwiający rozprowadzanie po powierzchni oka cieczy łzowej. Skóra wokół oka cały czas pracuje – znajduje się bowiem pod nią mięsień okrężny oka, który wykonuje dziennie nawet 20 tysięcy ruchów podczas mrugania czy mrużenia oczu. Sprzyja to pojawianiu się zmarszczek mimicznych i zmęczonemu wyglądowi skóry wokół oczu. Z wiekiem powieki mogą zacząć opadać, w skrajnych przypadkach powodując nawet ograniczenie widoczności.

Objawy starzenia się skóry wokół oczu

Pierwsze objawy starzenia się skóry wokół oczu pojawiają się już ok. 25. roku życia.

 • Kurze łapki to promieniście układające się, drobne linie zlokalizowane w zewnętrznych kącikach oczu, które mają charakter zmarszczek mimicznych. Najszybciej pojawiają się u osób dużo przebywających na słońcu oraz mających bogatą mimikę (sprzyja im częste śmianie się). Z wiekiem utrwalają się.
 • Przesuszenie skóry powodowane jest brakiem warstwy łojowej na skórze wokół oczu, która stanowi naturalną ochronę przed utratą wilgoci, oraz stopniowym zanikiem kwasu hialuronowego w skórze, związanym z wiekiem bądź działaniem czynników zewnętrznych. Pod dolną powieką pojawia się siateczka drobnych zmarszczek i zagnieceń, skóra staje się sucha, drażliwa, może nawet zacząć się delikatnie łuszczyć. Sucha skóra jest też bardziej podatna na podrażnienia, co powoduje pieczenie, łzawienie i zaczerwienienie.
 • Utrata jędrności postępująca wraz z upływem czasu powoduje, że skóra staje się wiotka, pojawia się jej nadmiar i zaczyna opadać. Proces ten zaczyna się ok. 40-45. roku życia. Skutkiem jest mniej bądź bardziej uciążliwe opadanie powiek, któremu często towarzyszy opadanie brwi – brwi dodatkowo „spychają” powieki w dół. Szczególnie silne opadanie powiek jest obserwowane u mężczyzn. W skrajnym przypadku opadający fałd skórny powiek może nawet zasłaniać pole widzenia i być przyczyną problemów z oczami.
 • Opuchlizna powiek, zastoje limfy, obrzęki – to efekt gromadzenia się wody w tkankach i utrudnionego odpływu limfy z tego miejsca. Objawom tym sprzyjają też przemęczenie, brak snu, picie alkoholu, spożywanie dużych ilości soli (zatrzymuje wodę). Problem nasila się z wiekiem.
 • Worki pod oczami – zwykle są związane z zastojami limfy i z zapadaniem się tkanek pod oczami (wraz z wiekiem dochodzi do atrofii skóry). Jednak u niektórych osób może dojść do pojawienia się tzw. przepuklin tłuszczowych, których nie da się ich zlikwidować żadną inną metodą poza operacją plastyczną. Są one objawem wiotczenia tkanek podskórnych – przede wszystkim tzw. przegrody oczodołowej – tkanki łącznej stanowiącej barierę dla tłuszczu obecnego w oczodole (w oczodole umiejscowiona jest gałka oczna). Na skutek wiotczenia włókien, z których jest zbudowana przegroda, dochodzi do jej rozsunięcia, a tłuszcz oczodołowy zaczyna „wychodzić” i opadać, tworząc nieestetyczne worki pod oczami.
 • Cienie pod oczami, „podkówki” – najczęściej są objawem zmęczenia bądź braku snu, pojawiają się w chorobach, ale mogą też być cechą wrodzoną – im cieńsza i delikatniejsza skóra pod oczami, tym bardziej prześwitują przez nią naczynia krwionośne, dając efekt zasinienia i cieni pod oczami. Ponadto problem ten nasila się też wraz z wiekiem wskutek gorszego dotlenienia i odżywienia skóry pod oczami.
 • Dolina łez – to zagłębienie biegnące ukośnie od wewnętrznych kącików oczu w dół policzka (po tej linii płyną łzy), związane z atrofią tkanek nasilającą się wraz z wiekiem. Dolina łez nie tylko dodaje lat, ale też sprawia, że twarz wygląda na smutną i zmęczoną.
 • Zmiana kształtu i wielkości oka – wskutek wiotczenia tkanek ok. 50-55. roku życia opadają zewnętrzne kąciki oczu, co nadaje twarzy smutny wygląd. Ze względu na gromadzenie się luźnej tkanki wokół oczu i tendencję do opuchlizny wiele osób ma też wrażenie, że ich oczy z wiekiem zmniejszają się.

Jak pielęgnować skórę wokół oczu?

Pielęgnację skóry wokół oczu warto zacząć już ok. 20-25. roku życia, aby zapobiegać pojawianiu się i nasilaniu niekorzystnych objawów w tym miejscu. O czym pamiętać szczególnie?

 • Ochrona przed słońcem – jest niezwykle ważna, ponieważ cienka i delikatna skóra pod oczami jeszcze szczególnie podatna na ich działanie. Wpływ na skórę – nie tylko na gałkę oczną – ma też noszenie okularów przeciwsłonecznych, co zapobiega częstemu mrużeniu oczy i tym samym utrwalaniu się zmarszczek mimicznych. Warto też przypomnieć, że na powiekach może zlokalizować się groźny nowotwór skóry – czerniak, a chroniąc skórę filtrem i okularami zmniejszasz ryzyko zachorowania.
 • Dokładny demakijaż – delikatna skóra wokół oczu jest częściej niż inne obszary ciała poddawana zabiegom upiększającym, związanym z częstym nakładaniem i zmywaniem kosmetyków do makijażu. To powoduje, że szybciej się starzeje. Dlatego powinnaś szczególnie dbać o jej prawidłowe oczyszczanie – rób to łagodnie, bez mocnego pocierania i naciągania skóry, aby nie pogarszać jej kondycji mechanicznymi urazami. Do demakijażu używaj mleczka, płynu micelarnego, specjalnego olejku bądź płynu dwufazowego (który najlepiej poradzi sobie z makijażem wodoodpornym) – nasącz kosmetykiem wacik, przyłóż delikatnie do powieki, chwilę potrzymaj, aby „rozpuścić” makijaż i delikatnie zmywaj łagodnymi posuwistymi ruchami w kierunku zewnętrznego kącika oka. Staraj się oczyścić skórę do czystego wacika (zmieniając go kilkakrotnie).
 • Nawilżanie – ze względu na suchość skóry wokół oka już od młodego wieku powinno się stosować kremy nawilżające na tę okolicę. Zwykle wykorzystuje się w nich takie składniki, jak kwas hialuronowy, ekstrakty roślinne np. z aloesu, zielonej herbaty, chabru, nagietka, ceramidy czy kwasy tłuszczowe i składniki z grupy NNKT. Nakładaj je dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Jeśli skóra potrzebuje dużej dawki nawodnienia, warto sięgnąć po specjalne serum bądź maskę pod oczy np. w formie płatków hialuronowych. Pamiętaj, że nawilżanie to pierwszy krok do młodości skóry – krem nakładaj pod oczami, na kurze łapki, a także na górną powiekę (pod warunkiem że nie ma spływającej konsystencji) – aby zapobiegać jej przedwczesnemu wiotczeniu i opadaniu.
 • Przeciwdziałanie obrzękom, drenaż – takie działanie ma przede wszystkim kofeina, często stosowana w kremach pod oczy. Aby wspomóc usuwanie limfy i chłonki, warto też wykonać masaż skóry wokół oczu – uciskaj delikatnie górną powiekę od wewnętrznego kącika w kierunku skroni, a następnie dolną – ruchem okrężnym, w kierunku wewnętrznego kącika. Pomaga też stosowanie kremów ze specjalnymi masującymi aplikatorami o działaniu chłodzącym. Dobrym pomysłem będzie też schłodzenie kremu w lodówce przed aplikacją. Jeśli musisz szybko poprawić wygląd oczu i zniwelować opuchliznę np. przed wyjściem, możesz włożyć na 15-20 minut schłodzone żelowe „okularki” bądź zrobić okłady z zimnych torebek herbaty.
 • Rozjaśnianie i rozświetlanie – na skórze wokół oczu szybko odbija się zmęczenie czy niewyspanie. Dlatego wiele kosmetyków pod oczy jest wzbogacone w drobinki rozświetlające skórę, co daje optyczny efekt wypoczętego, świeżego spojrzenia. Jeśli chcesz natomiast trwale poprawić koloryt skóry w tym miejscu, warto sięgnąć po skoncentrowane formuły bogate np. w witaminę C, która rozjaśnia i ujednolica skórę.

Najlepsze zabiegi na okolicę oczu

Okolica oczu jest bardzo wymagającym obszarem, jeśli chodzi o zabiegi, ponieważ to tutaj biegną ważne tętnice i nerwy. Ich uszkodzenie może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi, a w skrajnych przypadkach nawet utratą wzroku. Dlatego jeśli decydujesz się na bardziej inwazyjny zabieg – związany np. z iniekcją toksyny botulinowej czy wypełniacza – zawsze zwróć się do doświadczonego lekarza medycyny estetycznej. Do najczęściej wykonywanych zabiegów na okolicę oka należą:

 • Toksyna botulinowa – najlepsza i najszybsza metoda na redukcję kurzych łapek. Hamuje działanie mięśnia odpowiedzialnego za marszczenie się skóry w tym miejscu, jednak dobrze podana wygląda naturalnie i nie ogranicza całkowicie mimiki. Pełen efekt pojawia się ok. 7 dni po zabiegu i utrzymuje ok. 4-5 miesięcy.
 • Wypełniacze kwasu hialuronowego – rzadko są podawane powyżej oczu, a jeśli – to w minimalnej ilości, jako uzupełnienie np. toksyny botulinowej, ze względu na ryzyko związane z uciśnięciem tętnicy. Świetnie natomiast sprawdzają się wypełnieniu doliny łez. Można też podać ich odrobinę w „doły” pod oczami, będące skutkiem zaniku tkanek wraz z wiekiem – lekarz musi to jednak robić ostrożnie i z wyczuciem, ponieważ kwas hialuronowy wiąże silnie wodę. Jeśli podamy go za dużo, pod oczami pojawią się obrzęki.
 • Mezoterapia – iniekcyjne podanie (drobnymi ukłuciami) nieusieciowanego kwasu hialuronowego nawilża intensywnie skórę wokół oczu. Często stosuje się technikę mikronakłuć, dzięki czemu można też podać koktajl do mezoterapii w górną powiekę, a także zniwelować skutki uboczne (siniaczki, obrzęk) po podaniu preparatu w tak delikatny i wrażliwy obszar.
 • Nici liftingujące – zabieg świetnie sprawdza się w liftingu brwi, pozwala unieść opadające kąciki oczu i powieki. Do zabiegu stosuje się zwykle nici (stałe bądź rozpuszczalne) z haczykami, które umożliwiają mechaniczne uniesienie tkanek. Nici rozpuszczalne (np. popularne nici PDO) mają dodatkowo działanie biostymulujące – pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu, dzięki czemu skóra w kolejnych miesiącach ulega zagęszczeniu i ujędrnieniu.
 • Blefaroplastyka chirurgiczna – to jedna z najbardziej lubianych i najczęściej wykonywanych operacji plastycznych, mimo że okres rekonwalescencji po niej jest dosyć długi (ok. 2-3 tygodnie, aby móc wyjść do ludzi bez ciemnych okularów, minimum 3 miesiące, aby doszło do pełnego wygojenia tkanki podskórnej i przegrody oczodołowej). Swoją popularność zawdzięcza spektakularnemu efektowi odmłodzenia. Blefaroplastyka dzieli się na powierzchowną i głęboką. W blefaroplastyce głębokiej oprócz usunięcia nadmiaru skóry z powiek wykonuje się również plastykę przegrody oczodołowej, a tym samym usuwa nadmiar tłuszczu oczodołowego w obrębie przepuklin w tłuszczu oczodołowym. Plastyka powiek dolnych zawsze ma charakter głęboki – usuwając nadmiar tłuszczu likwidujemy jednocześnie worki pod oczami. Wymaga to też plastyki przegrody oczodołowej – aby zapobiec dalszemu wydostawaniu się tłuszczu z oczodołu.

Makijaż odmładzający okolicę oka

Zbyt ciężki makijaż oka może dodać lat. Jak się malować, aby wyglądać młodziej i olśniewać promiennym spojrzeniem? Oto najlepsze triki odmładzające od makijażystów:

 • Korektor rozświetlający – muśnij nim wewnętrzny kącik, aby otworzyć i optycznie powiększyć całe oko. Jeśli nie masz pod ręką specjalnego korektora w pędzelku do oczu, możesz użyć jasnego cienia do powiek z drobinkami rozświetlającymi. Jeśli masz opadające powieki, rozświetlaczem muśnij też nieruchomą część górnej powieki, pod brwiami – da to wrażenie lifitngu.
 • Lekko uniesiona kreska, tzw. kocie oko – rysując w taki klasyczny sposób kreskę eyelinerem optycznie uniesiesz kąciki oczu i powiększysz oczy. Pamiętaj, że kreska powinna się unosić już od połowy oka – częstym błędem jest prowadzenie jej po linii rzęs do samego kącika i tam rysowanie „ogonka”. Wygląd całej twarzy postarza też geometryczna kreska poprowadzona dookoła oka, po linii górnej i dolnej powieki. To „zamyka” oko i nadaje mu zmęczony wygląd.
 • Biała kreska po wewnętrznej stronie dolnej powieki (tzw. linii wodnej) – jeden z ulubionych trików makijażystów. Tak poprowadzona jasna kreska powoduje, że oko wydaje się większe i mniej zmęczone. Wydobędziesz też kolor swoich tęczówek.

 • Idealnie wymodelowane brwi – wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważne dla wyglądu całej twarzy są brwi. Nie mogą być zbyt cienkie, bo to wygląda nienaturalnie i postarza. Jeśli mają tendencję do opadania, maluj je (polecamy też hennę i makijaż permanentny) w taki sposób, aby je delikatnie unieść i nadać im kształt ładnego łuku. Od razu cała twarz odmłodnieje!
 • Satynowe cienie do powiek – to najlepszy wybór, jeśli myślisz o odmłodzeniu wyglądu makijażem. Zbyt mocno świecące cienie będą się osadzać w załamaniach powiek i zmarszczkach, a matowe – mogą nadać twarzy smutny wygląd. Dlatego w pewnym wieku satynowe, lekko połyskujące formuły są najlepszym wyborem. Stosuj naturalne odcienie, unikaj jaskrawych, które powodują, że oko wygląda na zmęczone.
 • Mocno wytuszowane górne rzęsy – ich firanka optycznie uniesie powiekę i otworzy oko. Jeśli masz tendencję do opuchlizny na dolnej powiece, unikaj mocnego malowania dolnych rzęs, ponieważ będą się one odciskać na skórze.
 • Korektor na dolną powiekę – to najlepsza metoda na zamaskowanie cieni i worków pod oczami. Stosuj korektory o lekkich formułach, przeznaczone specjalnie na tę okolicę – zbyt gęste będą wnikać w załamania skóry. Staraj się wybrać odcień stapiający się odcieniem z twoją skórą – zbyt jasny czy żółty uwypukli niedoskonałości.

Rekomendowane produkty

 • Krem pod oczy przeciwko oznakom starzenia
 • Przeciwzmarszczkowy pielęgnacyjny liftingujący skórę krem pod oczy VICHY LIFTACTIV
 • Kontur Oczu i Ust. Wygładzający krem przywracający gęstość skóry VICHY NEOVADIOL
 • Najczęściej czytane

  Jak szybko pozbyć się pryszcza?

  Pielęgnacja twarzy

  Jak szybko pozbyć się pryszcza?


  Pryszcze mają to do siebie, że pojawiają się w najmniej odpowiednim momencie. Ślub, rozmowa kwalifikacyjna, wakacyjny wyjazd nie mogą się odbyć z nieestetyczną czerwoną krostką na twarzy. Dlatego też wiele z nas od razu po szybkiej identyfikacji problemu przechodzi do jego eliminacji, czyli wyciskania. Ale uwaga! Ten sposób na pryszcze nie należy do najlepszych! Dowiedz się, dlaczego i sprawdź, jak szybko pozbyć się pryszcza, bez uszczerbku dla skóry!

  Przeczytaj artykuł

  Łuszcząca się skóra na twarzy – czym może być spowodowana?

  Pielęgnacja twarzy

  Łuszcząca się skóra na twarzy – czym może być spowodowana?

  Łuszcząca się skóra na twarzy to bardzo uporczywy problem, który może mieć różne podłoże. Łuszcząca się skóra to dolegliwość typowa dla skóry suchej i szorstkiej, jednak niekiedy przypadłość ta może mieć związek z poważniejszymi chorobami skóry. Podpowiadamy zatem, z czego może wynikać łuszczenie się skóry z twarzy i jak z nim walczyć!

  Przeczytaj artykuł

  Jak stosować kwas kojowy?

  Pielęgnacja twarzy

  Jak stosować kwas kojowy?

  Kwas kojowy jest uznawany przez dermatologów i kosmetologów za jedną ze skuteczniejszych substancji przeciwdziałających problemowi nadmiernej pigmentacji. Bardzo dobrze sprawdza się przy leczeniu plam pigmentacyjnych, ostudy oraz innych zaburzeń kolorytu skóry. Jak stosować kwas kojowy, by przyniósł on najlepsze rezultaty?

  Przeczytaj artykuł

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Woda termalna

  Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

  Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

  Przeczytaj artykuł

  go to top