OK

OK Cancel

Thank you

Close

Zmarszczki pod oczami oraz jak starzeje się skóra wokół oczu

Skóra wokół oczu jest cienka i delikatna, co powoduje, że szybko są na niej widoczne objawy starzenia się. Dlatego warto o nią dbać już od młodego wieku.

Antiagaing - kobiece oczy

Jak zbudowana jest skóra wokół oczu?

Skóra wokół oczu jest dużo cieńsza niż w innych partiach twarzy czy ciała – jej grubość wynosi tylko ok. 0,5 mm, podczas gdy w innych obszarach nawet 4 mm. Poza tym zawiera niewielką ilość warstwy podskórnej i nie występują na niej gruczoły potowe, a ilość gruczołów łojowych jest niewielka. To wszystko powoduje, że jest cienka, delikatna i bardziej wrażliwa na działanie czynników zewnętrznych. Brak ochrony w postaci warstwy łoju powoduje, że szybko ulega przesuszeniu. Ponadto skóra w tym miejscu jest słabo ukrwiona i ma tendencję do gromadzenia chłonki, a tym samym do pojawiania się obrzęków. Przebijające przez nią naczynia krwionośne są widziane jako cienie pod oczami. Oko jest otoczone powieką – jest to cienki fałd skóry chroniący delikatny narząd przed urazami, regulujący dopływ światła do źrenicy oraz ułatwiający rozprowadzanie po powierzchni oka cieczy łzowej. Skóra wokół oka cały czas pracuje – znajduje się bowiem pod nią mięsień okrężny oka, który wykonuje dziennie nawet 20 tysięcy ruchów podczas mrugania czy mrużenia oczu. Sprzyja to pojawianiu się zmarszczek mimicznych i zmęczonemu wyglądowi skóry wokół oczu. Z wiekiem powieki mogą zacząć opadać, w skrajnych przypadkach powodując nawet ograniczenie widoczności.


Zmarszczki?

Odkryj bestsellerowy krem przeciw
zmarszczkom Liftactiv Collagen Specialist

Liftactiv krem przeciw
zmarszczkom.

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Liftactiv - skuteczność Liftactiv - skuteczność potwierdzona klinicznie
Sprawdź

1Badanie kliniczne, 58 kobiet, po 8 tygodniach. 2Badania kliniczne, 40 kobiet (40-65 lat), po 4 godzinach.

Liftactiv

Zmarszczki?

Objawy starzenia się skóry wokół oczu

Pierwsze objawy starzenia się skóry wokół oczu pojawiają się już ok. 25. roku życia.

 • Kurze łapki to promieniście układające się, drobne linie zlokalizowane w zewnętrznych kącikach oczu, które mają charakter zmarszczek mimicznych. Najszybciej pojawiają się u osób dużo przebywających na słońcu oraz mających bogatą mimikę (sprzyja im częste śmianie się). Z wiekiem utrwalają się.
 • Przesuszenie skóry powodowane jest brakiem warstwy łojowej na skórze wokół oczu, która stanowi naturalną ochronę przed utratą wilgoci, oraz stopniowym zanikiem kwasu hialuronowego w skórze, związanym z wiekiem bądź działaniem czynników zewnętrznych. Pod dolną powieką pojawia się siateczka drobnych zmarszczek i zagnieceń, skóra staje się sucha, drażliwa, może nawet zacząć się delikatnie łuszczyć. Sucha skóra jest też bardziej podatna na podrażnienia, co powoduje pieczenie, łzawienie i zaczerwienienie.
 • Utrata jędrności postępująca wraz z upływem czasu powoduje, że skóra staje się wiotka, pojawia się jej nadmiar i zaczyna opadać. Proces ten zaczyna się ok. 40-45. roku życia. Skutkiem jest mniej bądź bardziej uciążliwe opadanie powiek, któremu często towarzyszy opadanie brwi – brwi dodatkowo „spychają” powieki w dół. Szczególnie silne opadanie powiek jest obserwowane u mężczyzn. W skrajnym przypadku opadający fałd skórny powiek może nawet zasłaniać pole widzenia i być przyczyną problemów z oczami.
 • Opuchlizna powiek, zastoje limfy, obrzęki – to efekt gromadzenia się wody w tkankach i utrudnionego odpływu limfy z tego miejsca. Objawom tym sprzyjają też przemęczenie, brak snu, picie alkoholu, spożywanie dużych ilości soli (zatrzymuje wodę). Problem nasila się z wiekiem.
 • Worki pod oczami – zwykle są związane z zastojami limfy i z zapadaniem się tkanek pod oczami (wraz z wiekiem dochodzi do atrofii skóry). Jednak u niektórych osób może dojść do pojawienia się tzw. przepuklin tłuszczowych, których nie da się ich zlikwidować żadną inną metodą poza operacją plastyczną. Są one objawem wiotczenia tkanek podskórnych – przede wszystkim tzw. przegrody oczodołowej – tkanki łącznej stanowiącej barierę dla tłuszczu obecnego w oczodole (w oczodole umiejscowiona jest gałka oczna). Na skutek wiotczenia włókien, z których jest zbudowana przegroda, dochodzi do jej rozsunięcia, a tłuszcz oczodołowy zaczyna „wychodzić” i opadać, tworząc nieestetyczne worki pod oczami.
 • Cienie pod oczami, „podkówki” – najczęściej są objawem zmęczenia bądź braku snu, pojawiają się w chorobach, ale mogą też być cechą wrodzoną – im cieńsza i delikatniejsza skóra pod oczami, tym bardziej prześwitują przez nią naczynia krwionośne, dając efekt zasinienia i cieni pod oczami. Ponadto problem ten nasila się też wraz z wiekiem wskutek gorszego dotlenienia i odżywienia skóry pod oczami.
 • Dolina łez – to zagłębienie biegnące ukośnie od wewnętrznych kącików oczu w dół policzka (po tej linii płyną łzy), związane z atrofią tkanek nasilającą się wraz z wiekiem. Dolina łez nie tylko dodaje lat, ale też sprawia, że twarz wygląda na smutną i zmęczoną.
 • Zmiana kształtu i wielkości oka – wskutek wiotczenia tkanek ok. 50-55. roku życia opadają zewnętrzne kąciki oczu, co nadaje twarzy smutny wygląd. Ze względu na gromadzenie się luźnej tkanki wokół oczu i tendencję do opuchlizny wiele osób ma też wrażenie, że ich oczy z wiekiem zmniejszają się.

Antiagaing - oczy na słońcu

Dowiedz się więcej o pierwszych zmarszczkach i pielęgnacji skóry 25+.

Jak pielęgnować skórę wokół oczu?

Pielęgnację skóry wokół oczu warto zacząć już ok. 20-25. roku życia, aby zapobiegać pojawianiu się i nasilaniu niekorzystnych objawów w tym miejscu. O czym pamiętać szczególnie?

 • Ochrona przed słońcem – jest niezwykle ważna, ponieważ cienka i delikatna skóra pod oczami jeszcze szczególnie podatna na ich działanie. Wpływ na skórę – nie tylko na gałkę oczną – ma też noszenie okularów przeciwsłonecznych, co zapobiega częstemu mrużeniu oczy i tym samym utrwalaniu się zmarszczek mimicznych. Warto też przypomnieć, że na powiekach może zlokalizować się groźny nowotwór skóry – czerniak, a chroniąc skórę filtrem i okularami zmniejszasz ryzyko zachorowania.
 • Dokładny demakijaż – delikatna skóra wokół oczu jest częściej niż inne obszary ciała poddawana zabiegom upiększającym, związanym z częstym nakładaniem i zmywaniem kosmetyków do makijażu. To powoduje, że szybciej się starzeje. Dlatego powinnaś szczególnie dbać o jej prawidłowe oczyszczanie – rób to łagodnie, bez mocnego pocierania i naciągania skóry, aby nie pogarszać jej kondycji mechanicznymi urazami. Do demakijażu używaj mleczka, płynu micelarnego, specjalnego olejku bądź płynu dwufazowego (który najlepiej poradzi sobie z makijażem wodoodpornym) – nasącz kosmetykiem wacik, przyłóż delikatnie do powieki, chwilę potrzymaj, aby „rozpuścić” makijaż i delikatnie zmywaj łagodnymi posuwistymi ruchami w kierunku zewnętrznego kącika oka. Staraj się oczyścić skórę do czystego wacika (zmieniając go kilkakrotnie).
 • Nawilżanie – ze względu na suchość skóry wokół oka już od młodego wieku powinno się stosować kremy nawilżające na tę okolicę. Zwykle wykorzystuje się w nich takie składniki, jak kwas hialuronowy, ekstrakty roślinne np. z aloesu, zielonej herbaty, chabru, nagietka, ceramidy czy kwasy tłuszczowe i składniki z grupy NNKT. Nakładaj je dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Jeśli skóra potrzebuje dużej dawki nawodnienia, warto sięgnąć po specjalne serum bądź maskę pod oczy np. w formie płatków hialuronowych. Pamiętaj, że nawilżanie to pierwszy krok do młodości skóry – krem nakładaj pod oczami, na kurze łapki, a także na górną powiekę (pod warunkiem że nie ma spływającej konsystencji) – aby zapobiegać jej przedwczesnemu wiotczeniu i opadaniu.
 • Przeciwdziałanie obrzękom, drenaż – takie działanie ma przede wszystkim kofeina, często stosowana w kremach pod oczy. Aby wspomóc usuwanie limfy i chłonki, warto też wykonać masaż skóry wokół oczu – uciskaj delikatnie górną powiekę od wewnętrznego kącika w kierunku skroni, a następnie dolną – ruchem okrężnym, w kierunku wewnętrznego kącika. Pomaga też stosowanie kremów ze specjalnymi masującymi aplikatorami o działaniu chłodzącym. Dobrym pomysłem będzie też schłodzenie kremu w lodówce przed aplikacją. Jeśli musisz szybko poprawić wygląd oczu i zniwelować opuchliznę np. przed wyjściem, możesz włożyć na 15-20 minut schłodzone żelowe „okularki” bądź zrobić okłady z zimnych torebek herbaty.
 • Rozjaśnianie i rozświetlanie – na skórze wokół oczu szybko odbija się zmęczenie czy niewyspanie. Dlatego wiele kosmetyków pod oczy jest wzbogacone w drobinki rozświetlające skórę, co daje optyczny efekt wypoczętego, świeżego spojrzenia. Jeśli chcesz natomiast trwale poprawić koloryt skóry w tym miejscu, warto sięgnąć po skoncentrowane formuły bogate np. w witaminę C, która rozjaśnia i ujednolica skórę.

Najlepsze zabiegi na okolicę oczu

Okolica oczu jest bardzo wymagającym obszarem, jeśli chodzi o zabiegi, ponieważ to tutaj biegną ważne tętnice i nerwy. Ich uszkodzenie może skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi, a w skrajnych przypadkach nawet utratą wzroku. Dlatego jeśli decydujesz się na bardziej inwazyjny zabieg – związany np. z iniekcją toksyny botulinowej czy wypełniacza – zawsze zwróć się do doświadczonego lekarza medycyny estetycznej. Do najczęściej wykonywanych zabiegów na okolicę oka należą:

 • Toksyna botulinowa – najlepsza i najszybsza metoda na redukcję kurzych łapek. Hamuje działanie mięśnia odpowiedzialnego za marszczenie się skóry w tym miejscu, jednak dobrze podana wygląda naturalnie i nie ogranicza całkowicie mimiki. Pełen efekt pojawia się ok. 7 dni po zabiegu i utrzymuje ok. 4-5 miesięcy.
 • Wypełniacze kwasu hialuronowego – rzadko są podawane powyżej oczu, a jeśli – to w minimalnej ilości, jako uzupełnienie np. toksyny botulinowej, ze względu na ryzyko związane z uciśnięciem tętnicy. Świetnie natomiast sprawdzają się wypełnieniu doliny łez. Można też podać ich odrobinę w „doły” pod oczami, będące skutkiem zaniku tkanek wraz z wiekiem – lekarz musi to jednak robić ostrożnie i z wyczuciem, ponieważ kwas hialuronowy wiąże silnie wodę. Jeśli podamy go za dużo, pod oczami pojawią się obrzęki.
 • Mezoterapia – iniekcyjne podanie (drobnymi ukłuciami) nieusieciowanego kwasu hialuronowego nawilża intensywnie skórę wokół oczu. Często stosuje się technikę mikronakłuć, dzięki czemu można też podać koktajl do mezoterapii w górną powiekę, a także zniwelować skutki uboczne (siniaczki, obrzęk) po podaniu preparatu w tak delikatny i wrażliwy obszar.
 • Nici liftingujące – zabieg świetnie sprawdza się w liftingu brwi, pozwala unieść opadające kąciki oczu i powieki. Do zabiegu stosuje się zwykle nici (stałe bądź rozpuszczalne) z haczykami, które umożliwiają mechaniczne uniesienie tkanek. Nici rozpuszczalne (np. popularne nici PDO) mają dodatkowo działanie biostymulujące – pobudzają fibroblasty do produkcji kolagenu, dzięki czemu skóra w kolejnych miesiącach ulega zagęszczeniu i ujędrnieniu.
 • Blefaroplastyka chirurgiczna – to jedna z najbardziej lubianych i najczęściej wykonywanych operacji plastycznych, mimo że okres rekonwalescencji po niej jest dosyć długi (ok. 2-3 tygodnie, aby móc wyjść do ludzi bez ciemnych okularów, minimum 3 miesiące, aby doszło do pełnego wygojenia tkanki podskórnej i przegrody oczodołowej). Swoją popularność zawdzięcza spektakularnemu efektowi odmłodzenia. Blefaroplastyka dzieli się na powierzchowną i głęboką. W blefaroplastyce głębokiej oprócz usunięcia nadmiaru skóry z powiek wykonuje się również plastykę przegrody oczodołowej, a tym samym usuwa nadmiar tłuszczu oczodołowego w obrębie przepuklin w tłuszczu oczodołowym. Plastyka powiek dolnych zawsze ma charakter głęboki – usuwając nadmiar tłuszczu likwidujemy jednocześnie worki pod oczami. Wymaga to też plastyki przegrody oczodołowej – aby zapobiec dalszemu wydostawaniu się tłuszczu z oczodołu.

Antiaging - eyeliner na powiekach

Makijaż odmładzający okolicę oka

Zbyt ciężki makijaż oka może dodać lat. Jak się malować, aby wyglądać młodziej i olśniewać promiennym spojrzeniem? Oto najlepsze triki odmładzające od makijażystów:

 • Korektor rozświetlający – muśnij nim wewnętrzny kącik, aby otworzyć i optycznie powiększyć całe oko. Jeśli nie masz pod ręką specjalnego korektora w pędzelku do oczu, możesz użyć jasnego cienia do powiek z drobinkami rozświetlającymi. Jeśli masz opadające powieki, rozświetlaczem muśnij też nieruchomą część górnej powieki, pod brwiami – da to wrażenie lifitngu.
 • Lekko uniesiona kreska, tzw. kocie oko – rysując w taki klasyczny sposób kreskę eyelinerem optycznie uniesiesz kąciki oczu i powiększysz oczy. Pamiętaj, że kreska powinna się unosić już od połowy oka – częstym błędem jest prowadzenie jej po linii rzęs do samego kącika i tam rysowanie „ogonka”. Wygląd całej twarzy postarza też geometryczna kreska poprowadzona dookoła oka, po linii górnej i dolnej powieki. To „zamyka” oko i nadaje mu zmęczony wygląd.
 • Biała kreska po wewnętrznej stronie dolnej powieki (tzw. linii wodnej) – jeden z ulubionych trików makijażystów. Tak poprowadzona jasna kreska powoduje, że oko wydaje się większe i mniej zmęczone. Wydobędziesz też kolor swoich tęczówek.

 • Idealnie wymodelowane brwi – wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jak ważne dla wyglądu całej twarzy są brwi. Nie mogą być zbyt cienkie, bo to wygląda nienaturalnie i postarza. Jeśli mają tendencję do opadania, maluj je (polecamy też hennę i makijaż permanentny) w taki sposób, aby je delikatnie unieść i nadać im kształt ładnego łuku. Od razu cała twarz odmłodnieje!
 • Satynowe cienie do powiek – to najlepszy wybór, jeśli myślisz o odmłodzeniu wyglądu makijażem. Zbyt mocno świecące cienie będą się osadzać w załamaniach powiek i zmarszczkach, a matowe – mogą nadać twarzy smutny wygląd. Dlatego w pewnym wieku satynowe, lekko połyskujące formuły są najlepszym wyborem. Stosuj naturalne odcienie, unikaj jaskrawych, które powodują, że oko wygląda na zmęczone.
 • Mocno wytuszowane górne rzęsy – ich firanka optycznie uniesie powiekę i otworzy oko. Jeśli masz tendencję do opuchlizny na dolnej powiece, unikaj mocnego malowania dolnych rzęs, ponieważ będą się one odciskać na skórze.
 • Korektor na dolną powiekę – to najlepsza metoda na zamaskowanie cieni i worków pod oczami. Stosuj korektory o lekkich formułach, przeznaczone specjalnie na tę okolicę – zbyt gęste będą wnikać w załamania skóry. Staraj się wybrać odcień stapiający się odcieniem z twoją skórą – zbyt jasny czy żółty uwypukli niedoskonałości.


Zmarszczki?

Odkryj bestsellerowy krem przeciw
zmarszczkom Liftactiv Collagen Specialist

Liftactiv krem przeciw
zmarszczkom.

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Liftactiv - skuteczność Liftactiv - skuteczność potwierdzona klinicznie
Sprawdź

1 Badanie kliniczne, 58 kobiet, po 8 tygodniach. 2 Badania konsumenckie, 90 kobiet, po 8 tygodniach.

Liftactiv

Zmarszczki?

Zespół Vichy

go to top