OK

OK Cancel

Thank you

Close

Ciałka Krausego

Ciałka Krausego

Ciałka Krausego to najmniejsze receptory czuciowe, który należy do grupy receptorów zmysłowych odczuwających zimno. Znajdują się głównie w skórze właściwej. Adaptują się wolno. Mają one postać splątanych kłębków włókien czuciowych o buławkowatym kształcie. Są zamknięte w łącznotkankowej torebce wypełnionej galaretowatym płynem. Termoreceptory te najliczniej występują w błonach śluzowych jamy ustnej, skórze twarzy i palców oraz w spojówkach oczu.

Receptory czuciowe skóry rozmieszczone są na całej powierzchni ciała i odbierają różnorodne bodźce: dotykowe, uciskowe, termiczne oraz bólowe. Na jeden centymetr kwadratowy skóry przypada średnio około 200 różnego rodzaju receptorów. Informacje z receptorów dotykowych docierają do ośrodkowego układu nerwowego, gdzie są interpretowane przez mózg i dają efekt w postaci odczucia. Uszkodzenie kory mózgowej wiąże się z zaburzeniami percepcji, które utrudniają codzienne życie.

W centrum skóry właściwej

Skóra właściwa to tkanka łączna znajdująca się pod naskórkiem. Pod nią znajduje się tkanka podskórna. Składa się ona z licznych włókiem kolagenowych i elastynowych oraz innych cząstek strukturalnych. Znajdują się w niej naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe odpowiedzialne za zmysł dotyku, a także liczne torebki włosowe i wydzielnicze części gruczołów potowych i łojowych. Wydzielina tych ostatnich natłuszcza naskórek, chroniąc go przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Grubość skóry właściwej różni się w zależności od wieku - jest największa tuż po okresie dojrzewania, spada natomiast po 50 roku życia. Złożona jest z warstwy powierzchniowej oraz warstwy głębokiej. Odgrywa ona bardzo ważną rolę odżywczą dla tkanek oraz bierze udział w procesie termoregulacji, gojenia się ran i skaleczeń oraz usuwania z ciała odpadów przemiany materii.

Indeks dermatologiczny