OK

OK Cancel

Thank you

Close

Naczynia włosowate

Naczynia włosowate

Naczynia włosowate to bardzo wąskie naczynia krwionośne zbudowane ze śródbłonka. Znajdują się we wszystkich tkankach organizmu i docierają do niemalże każdej komórki ciała, tworząc sieć naczyń. Ich głównym zadaniem jest wymiana gazowa, a także transport zbędnych produktów przemiany materii, hormonów oraz witamin. Ponadto naczynia włosowate transportują substancje odżywcze i pokarmowe z krwi do tkanki.

Naczynia włosowate występują nie tylko u człowieka i innych ssaków, ale również u wielu innych kręgowców: ryb, ptaków, gadów i płazów. W zależności od gatunku ciśnienie występujące w naczyniach włosowatych oraz prędkość przepływającej w nich krwi może się znacznie różnić. Pękanie naczyń włosowatych może mieć różne przyczyny i zazwyczaj nie jest niebezpieczne, o ile nie dotyczy istotnych narządów (na przykład mózgu). Skutkuje ono jednak pojawieniem się wybroczyn.

capillairesanguin_GP

W centrum skóry właściwej

Skóra właściwa to tkanka łączna znajdująca się pod naskórkiem. Pod nią znajduje się tkanka podskórna. Składa się ona z licznych włókiem kolagenowych i elastynowych oraz innych cząstek strukturalnych. Znajdują się w niej naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe odpowiedzialne za zmysł dotyku, a także liczne torebki włosowe i wydzielnicze części gruczołów potowych i łojowych. Wydzielina tych ostatnich natłuszcza naskórek, chroniąc go przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Grubość skóry właściwej różni się w zależności od wieku - jest największa tuż po okresie dojrzewania, spada natomiast po 50 roku życia. Złożona jest z warstwy powierzchniowej oraz warstwy głębokiej. Odgrywa ona bardzo ważną rolę odżywczą dla tkanek oraz bierze udział w procesie termoregulacji, gojenia się ran i skaleczeń oraz usuwania z ciała odpadów przemiany materii.

capillairesanguin_LP_box

Indeks dermatologiczny