OK

OK Cancel

Thank you

Close

Warstwa siatkowata skóry właściwej

Warstwa siatkowata skóry właściwej

Warstwa siatkowata to jedna z warstw występujących w skórze właściwej człowieka. Skóra właściwa jest zbudowana z tkanki łącznej, która zawiera włókna kolagenowe oraz elastynowe. Skóra właściwa jest bardzo sprężysta i wytrzymała. Jest to warstwa skóry, w której znajdują się naczynia krwionośne oraz zakończenia nerwowe. Dzięki zakończeniom nerwowym odczuwamy między innymi zimno i ciepło.Skóra właściwa dzieli się na dwie główne warstwy: warstwę powierzchniową (inaczej nazywaną brodawkowatą) oraz warstwę siatkowatą (zwanej głęboką) skóry właściwej. Powierzchnia skóry jest zazwyczaj gładka. W konkretnych partiach ciała może być ona pokryta różnego typu zmianami skórnymi (np. znamionami) lub włosami. Włosy wyrastają z torebek włosowych, znajdujących się w warstwie siatkowatej skóry właściwej (częściowo także w tkance podskórnej). Włosy, rosnąc, przechodzą przez naskórek.

Warstwa siatkowata odgrywa bardzo ważną rolę w procesie gojenia się ran różnego typu, jak również w procesie usuwania ze skóry ciał obcych. Jest ona także istotna w regulowaniu temperatury ciała i ochronie przed niebezpiecznymi bakteriami i wirusami znajdującymi się w otoczeniu.

W centrum skóry właściwej

Skóra właściwa to tkanka łączna znajdująca się pod naskórkiem. Pod nią znajduje się tkanka podskórna. Składa się ona z licznych włókiem kolagenowych i elastynowych oraz innych cząstek strukturalnych. Znajdują się w niej naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe odpowiedzialne za zmysł dotyku, a także liczne torebki włosowe i wydzielnicze części gruczołów potowych i łojowych. Wydzielina tych ostatnich natłuszcza naskórek, chroniąc go przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Grubość skóry właściwej różni się w zależności od wieku - jest największa tuż po okresie dojrzewania, spada natomiast po 50 roku życia. Złożona jest z warstwy powierzchniowej oraz warstwy głębokiej. Odgrywa ona bardzo ważną rolę odżywczą dla tkanek oraz bierze udział w procesie termoregulacji, gojenia się ran i skaleczeń oraz usuwania z ciała odpadów przemiany materii.

Indeks dermatologiczny