OK

OK Cancel

Thank you

Close

Kolagen naturalny czy kolagen nienaturalny?

Kolagen naturalny w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularny. Głośno o nim w prasie, a na forach internetowych od zachwytów i sprzeciwów aż wrze. Czym jest właściwie ten osławiony kolagen naturalny i jakie jest jego rzeczywiste zastosowanie?

Kolagen naturalny czy kolagen nienaturalny?

Kolagen naturalny czy kolagen nienaturalny?

Kolagen naturalny jest substancją wytwarzaną w laboratorium chemicznym, powstałą, aby uzupełnić braki kolagenu-naturalnego-w-istocie, czyli takiego, który samodzielnie wytwarza ludzki organizm. Zatem jest to substancja pozaustrojowa, która winna być nazwana raczej nienaturalną, w przeciwieństwie do kolagenu produkowanego przez fibroblasty w skórze właściwej. Ludzki kolagen to swoiste “białko młodości”, budujące kości, zęby oraz ścięgna, o szczególnych właściwościach fizykalnych. Jest to bowiem substancja bardzo elastyczna, podatna na rozciąganie i napięcie, która niczym klej łączy kości oraz tkanki. I to właśnie dzięki niemu nasza skóra jest elastyczna, napięta, zachowuje młody wygląd. Niestety wraz z wiekiem włókna kolagenowe zaczynają twardnieć, co bezpośrednio przekłada się na pojawienie się zmarszczek, utratę jędrności czy też gęstości skóry. Współczesna kosmetologia znalazła jednak na to antidotum. Jeszcze w latach 80. XX wieku zaczęto powszechnie stosować do produkcji kosmetyków typu Anti Ageing kolagen pochodzenia zwierzęcego (z wołu bądź świni), który miał na długo wyrównywać powierzchnię, usuwać pierwsze zmarszczki oraz blizny, a także modelować owal twarzy. Podobne, aczkolwiek bardziej spektakularne efekty, miały zapewnić małoinwazyjne zabiegi medycyny estetycznej traktującej kolagen zwierzęcy jako wypełniacz tkankowy. Popularność kosmetyków z kolagenem rosła, a wraz z nią rosło zainteresowanie środowiska naukowego. Szukano nowych, niezwierzęcych, źródeł kolagenu, zaczęto syntetyzować go z roślin, a nawet z ludzkich tkanek. W końcu na rynku pojawił się produkt określany  jako kolagen naturalny - czyli żel produkowany z tołpyg - jednego z gatunków ryb słodkowodnych.

Właściwości naturalnego kolagenu z ryb

Kolagen naturalny czy kolagen nienaturalny?

Producenci kolagenu rybiego podkreślają, że jest to jedyna forma czystego kolagenu na świecie. Czystego oznacza konkretnie: trzeciorzędowego (złożonego z peptydy trójspiralnej), biologicznie aktywnego i transdermalnego, co przekłada się na jego przewagę nad “kolagenem bydlęcym”, gdyż kolagen naturalny jest żywy, a jego potrójne spirale mogą się rozpadać, umożliwiając wniknięcie substancji w głąb naskórka. Ponadto dzięki budowie aminokwasowej jest on bardzo podobny do swojego rzeczywistego protoplasty, przez co skuteczniej uzupełnia niedobory tego cennego białka.

A jakie jest zastosowanie kolagenu naturalnego?

Kolagen naturalny czy kolagen nienaturalny?

Chociaż kolagen rybi został opracowany i opatentowany przez jedną firmę, dziś występuje pod postacią trzech różnych produktów, trzech konkurujących ze sobą marek. Mimo tych niewielkich różnic, kolagen naturalny w każdej odsłonie ma spełniać podobne zadania:

* wygładzać skórę,
* eliminować zmarszczki,
* rozjaśniać przebarwienia,
* leczyć zmiany trądzikowe,
* leczyć łuszczycę,
* usuwać blizny i rozstępy,
* zwalczać cellulit,
* łagodzić objawy alergii,
* niwelować łupież,
* chronić przed powstawaniem żylaków.

Oprócz tego, zaleca się także stosowanie kolagenu do twarzy, włosów i paznokci w celach profilaktycznych, aby osłonić słabe tkanki przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Ale na tym nie koniec. Mówi się, że tołpygowe “białko młodości” ma szerokie zastosowanie medyczne, wspomaga bowiem leczenie tak poważnych chorób jak paradontoza czy osteoporoza, ale także stwardnienie rozsiane oraz nowotwory.

Kolagen naturalny z naukowego punktu widzenia

Kolagen naturalny czy kolagen nienaturalny?

Kolagen naturalny, tak szumnie w ostatnich latach reklamowany, niewiele ma jednak wspólnego z tym produkowanym przez fibroblasty. Naukowcy są pewni, że kolagen rybi, nawet mimo tego, iż jest trzeciorzędowy, nie ma możliwości przenikania w głąb skóry, zatem nie może wykazywać tak spektakularnego działania, o jakim mówią jego producenci. Być może jednak,  za sprawą odpowiednich nośników, udaje się mu dotrzeć do granicznych warstw naskórka, ale przecież musi ulec tam degradacji, co oznacza, że stałe uzupełnienie strukturalnego białka jest po prostu niemożliwe. Oczywiście, nie można zaprzeczyć temu, że naturalny kolagen korzystnie wpływa na kondycję skóry,  choć robi to powierzchownie, tworząc na jej powierzchni specjalną barierę proteinową o właściwościach hydrofilowych wspomagających nawilżanie.
Podsumowując, najlepszy kolagen, to ten, produkowany przez ludzki organizm, żadna substancja pozyskiwana z zewnątrz nie dorówna temu, co stworzyła sama natura. Zresztą firmy kosmetyczne coraz bardziej zdają sobie z tego sprawę, bo dawniej stosowany zwierzęcy kolagen na zmarszczki zastępują innymi substancjami aktywnymi biologicznie, które stymulują włókna kolagenowe (por. ramnoza w kremie Liftactive Vichy).

Rekomendowane produkty

 • Bestseller

  Collagen Specialist

  LIFTACTIV SPECIALIST

  Collagen Specialist

  Krem na dzień

  Innowacyjna formuła, stworzona w oparciu o aktywne składniki naturalne pobudza Twoją skórę do produkcji kolagenu. Wyjątkowe rezultaty w krótkim czasie.

 • Hyalu Mask

  LIFTACTIV SPECIALIST

  Hyalu Mask

  Maski do twarzy

  Pełna regeneracja Twojej skóry w zaledwie 5 minut. Posiada największe stężenie kwasu hialuronowego ze wszystkich produktów Vichy, dlatego stanowi doskonałe uzupełnienie dziennej pielęgnacji Liftactiv.

 • Płatki hialuronowe na noc

  LIFTACTIV SPECIALIST

  Płatki hialuronowe na noc

  Krem i serum pod oczy

  Pielęgnacja na poziomie gabinetów medycyny estetycznej. Innowacyjne rozwiązanie, dzięki któremu dostarczasz skórze pod oczami 100% kwasu hialuronowego dla wygładzenia zmarszczek.

 • Najczęściej czytane

  Dieta koktajlowa - to łatwe i skuteczne!

  Life Style

  Dieta koktajlowa - to łatwe i skuteczne!

  Dieta koktajlowa jest zdecydowanym potwierdzeniem tego, że dieta odchudzająca nie musi być nudna, męcząca i całkowicie pozbawiona smaku. Na czym polega dieta koktajlowa i ile można na niej schudnąć? Podpowiadamy, kiedy w szczególności warto się na nią zdecydować!

  Przeczytaj artykuł

  Bańka chińska - co warto wiedzieć zanim udasz się na masaż?

  Life Style

  Bańka chińska - co warto wiedzieć zanim udasz się na masaż?

  Zabieg wykonywany przy użyciu bańki chińskiej to popularny i skuteczny sposób na cellulit, rozstępy czy zmniejszenie objętości brzucha, a przy tym przyjemny i relaksujący rodzaj masażu. Czy jednak jest on przeznaczony dla wszystkich? Na czym dokładnie polega masaż bańką chińską? Zobacz, co powinnaś wiedzieć, zanim udasz się na ten zabieg!

  Przeczytaj artykuł

  Czym jest ekstrakt?

  Life Style

  Czym jest ekstrakt?

  Ekstrakt, czyli inaczej wyciąg, powstaje w efekcie procesu ekstrakcji polegającego na wyodrębnieniu danego składnika bądź mieszaniny za pomocą dyfuzji. Ekstrakty mogą pochodzić z różnych źródeł. Wyodrębnia się ekstrakty roślinne, ziołowe, owocowe, warzywne, a nawet drożdżowe. Zastosowanie wyciągów jest bardzo szerokie. Proces ekstrakcji wykorzystuje wiele gałęzi przemysłu: medyczną, farmaceutyczną, kosmetyczną, spożywczą, itp.

  Przeczytaj artykuł

  Jak stosować błonnik witalny?

  Life Style

  Jak stosować błonnik witalny?

  Błonnik witalny to naturalny suplement diety, który posiada bardzo korzystny wpływ na różne funkcje naszego organizmu. Przeciwdziała wielu groźnym chorobom i doskonale wspomaga odchudzanie. Podpowiadamy, kiedy szczególnie warto sięgnąć po błonnik witalny i jak go stosować!

  Przeczytaj artykuł

  Sprawdzone sposoby jak dotlenić organizm

  Life Style

  Sprawdzone sposoby jak dotlenić organizm

  Pęd życia, praca od rana do nocy, nieustanne wypełnianie obowiązków, wszystko to sprawia, że zapominamy o najbardziej prozaicznej, podstawowej czynności, jaką jest oddychanie! Siedząc cały dzień w biurze, czasem tylko pomyślisz, że może to nie do końca zdrowe i że może przydałoby się wybrać na jakiś spacer. Dodatkowo zanieczyszczone w zime powietrze sprawia, że popadasz w apatię i brak Ci sił. Dotlenienie organizmu jest niezbędne w praktycznie każdym procesie zachodzącym w Twoim organizmie. Pierwszym narządem, który daje znać o niedotlenieniu organizmu jest mózg, który pracuje coraz wolniej, coraz słabiej zapamiętuje fakty, mało efektywnie pracuje i ma problemy z koncentracją. Sprawdź, sprawdzone sposoby na dotlenienie organizmu!

  Przeczytaj artykuł

  go to top