OK

OK Cancel

Thank you

Close

Kolagen naturalny czy kolagen nienaturalny?

Kolagen naturalny w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularny. Głośno o nim w prasie, a na forach internetowych od zachwytów i sprzeciwów aż wrze. Czym jest właściwie ten osławiony kolagen naturalny i jakie jest jego rzeczywiste zastosowanie?

czym jest kolagen naturalny

Kolagen naturalny czy kolagen nienaturalny?

Kolagen naturalny jest substancją wytwarzaną w laboratorium chemicznym, powstałą, aby uzupełnić braki kolagenu-naturalnego-w-istocie, czyli takiego, który samodzielnie wytwarza ludzki organizm. Zatem jest to substancja pozaustrojowa, która winna być nazwana raczej nienaturalną, w przeciwieństwie do kolagenu produkowanego przez fibroblasty w skórze właściwej. Ludzki kolagen to swoiste “białko młodości”, budujące kości, zęby oraz ścięgna, o szczególnych właściwościach fizykalnych. Jest to bowiem substancja bardzo elastyczna, podatna na rozciąganie i napięcie, która niczym klej łączy kości oraz tkanki. I to właśnie dzięki niemu nasza skóra jest elastyczna, napięta, zachowuje młody wygląd. Niestety wraz z wiekiem włókna kolagenowe zaczynają twardnieć, co bezpośrednio przekłada się na pojawienie się zmarszczek, utratę jędrności czy też gęstości skóry. Współczesna kosmetologia znalazła jednak na to antidotum. Jeszcze w latach 80. XX wieku zaczęto powszechnie stosować do produkcji kosmetyków typu Anti Ageing kolagen pochodzenia zwierzęcego (z wołu bądź świni), który miał na długo wyrównywać powierzchnię, usuwać pierwsze zmarszczki oraz blizny, a także modelować owal twarzy. Podobne, aczkolwiek bardziej spektakularne efekty, miały zapewnić małoinwazyjne zabiegi medycyny estetycznej traktującej kolagen zwierzęcy jako wypełniacz tkankowy. Popularność kosmetyków z kolagenem rosła, a wraz z nią rosło zainteresowanie środowiska naukowego. Szukano nowych, niezwierzęcych, źródeł kolagenu, zaczęto syntetyzować go z roślin, a nawet z ludzkich tkanek. W końcu na rynku pojawił się produkt określany  jako kolagen naturalny - czyli żel produkowany z tołpyg - jednego z gatunków ryb słodkowodnych.

Właściwości naturalnego kolagenu z ryb

Producenci kolagenu rybiego podkreślają, że jest to jedyna forma czystego kolagenu na świecie. Czystego oznacza konkretnie: trzeciorzędowego (złożonego z peptydy trójspiralnej), biologicznie aktywnego i transdermalnego, co przekłada się na jego przewagę nad “kolagenem bydlęcym”, gdyż kolagen naturalny jest żywy, a jego potrójne spirale mogą się rozpadać, umożliwiając wniknięcie substancji w głąb naskórka. Ponadto dzięki budowie aminokwasowej jest on bardzo podobny do swojego rzeczywistego protoplasty, przez co skuteczniej uzupełnia niedobory tego cennego białka.

A jakie jest zastosowanie kolagenu naturalnego?

Chociaż kolagen rybi został opracowany i opatentowany przez jedną firmę, dziś występuje pod postacią trzech różnych produktów, trzech konkurujących ze sobą marek. Mimo tych niewielkich różnic, kolagen naturalny w każdej odsłonie ma spełniać podobne zadania:

* wygładzać skórę,
* eliminować zmarszczki,
rozjaśniać przebarwienia,
* leczyć zmiany trądzikowe,
* leczyć łuszczycę,
* usuwać blizny i rozstępy,
* zwalczać cellulit,
* łagodzić objawy alergii,
* niwelować łupież,
* chronić przed powstawaniem żylaków.

Oprócz tego, zaleca się także stosowanie kolagenu do twarzy, włosów i paznokci w celach profilaktycznych, aby osłonić słabe tkanki przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych. Ale na tym nie koniec. Mówi się, że tołpygowe “białko młodości” ma szerokie zastosowanie medyczne, wspomaga bowiem leczenie tak poważnych chorób jak paradontoza czy osteoporoza, ale także stwardnienie rozsiane oraz nowotwory.

Kolagen naturalny z naukowego punktu widzenia

Kolagen naturalny, tak szumnie w ostatnich latach reklamowany, niewiele ma jednak wspólnego z tym produkowanym przez fibroblasty. Naukowcy są pewni, że kolagen rybi, nawet mimo tego, iż jest trzeciorzędowy, nie ma możliwości przenikania w głąb skóry, zatem nie może wykazywać tak spektakularnego działania, o jakim mówią jego producenci. Być może jednak, za sprawą odpowiednich nośników, udaje się mu dotrzeć do granicznych warstw naskórka, ale przecież musi ulec tam degradacji, co oznacza, że stałe uzupełnienie strukturalnego białka jest po prostu niemożliwe. Oczywiście, nie można zaprzeczyć temu, że naturalny kolagen korzystnie wpływa na kondycję skóry,  choć robi to powierzchownie, tworząc na jej powierzchni specjalną barierę proteinową o właściwościach hydrofilowych wspomagających nawilżanie.
Podsumowując, najlepszy kolagen, to ten, produkowany przez ludzki organizm, żadna substancja pozyskiwana z zewnątrz nie dorówna temu, co stworzyła sama natura. Zresztą firmy kosmetyczne coraz bardziej zdają sobie z tego sprawę, bo dawniej stosowany zwierzęcy kolagen na zmarszczki zastępują innymi substancjami aktywnymi biologicznie, które stymulują włókna kolagenowe (por. ramnoza w kremie Liftactive Vichy).

go to top