OK

OK Cancel

Thank you

Close

Peptydy - jak działają na naszą skórę?

Peptydy są niezwykle skutecznym składnikiem przeciwstarzeniowym stosowanym w kosmetykach – o bardzo wszechstronnym działaniu. Odmładzają, ujędrniają, regenerują, a nawet są w stanie „rozluźniać” mięśnie odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek mimicznych. Czym dokładnie są peptydy i jakie korzyści dają naszej skórze? Wyjaśniamy!

 • Peptydy pozyskiwane z roślin bądź syntetycznie naśladują działanie naturalnych peptydów obecnych w skórze.
 • Mają kierunkowe działanie – w zależności od rodzaju mogą ujędrniać skórę, niwelować zmarszczki, rozjaśniać przebarwienia itp.
 • Są dobrze tolerowane i bezpieczne nawet dla wrażliwej skóry.
 • Kosmetyki z ich zawartością są szczególnie polecane w pielęgnacji skóry dojrzałej z widocznymi objawami starzenia.

Peptydy są jednym z najbardziej skutecznych składników przeciwstarzeniowych

Czym są peptydy?

Peptydy to organiczne związki chemiczne, powstające przez łączenie się cząsteczek aminokwasów w łańcuchy za pomocą wiązania peptydowego – co najmniej dwóch lub więcej aminokwasów (maksymalnie do 100 – gdy liczba aminokwasów w łańcuchu przekracza już 100, mówimy o białkach). Aminokwasy są podstawowym składnikiem budulcowym skóry i uczestniczą też w wielu procesach w niej zachodzących, m.in. w wiązaniu wody i utrzymywaniu odpowiedniego nawilżenia skóry, w produkcji kolagenu czy w ochronie, regeneracji i odnowie komórek skóry.

Peptydy w kosmetykach

W kosmetologii stosuje się peptydy pozyskiwane z roślin bądź syntetycznie w procesach biotechnologicznych – mają one działanie podobne do peptydów, jakie są wytwarzane przez nasz organizm. Są to peptydy biomimetyczne, które naśladują obecne w skórze substancje i oddziałują na komórki docelowe, dając spektakularne rezultaty w terapii przeciwstarzeniowej poprzez m.in. zwiększenie produkcji kolagenu i elastyny (ujędrnienie skóry), zwiększenie wiązania wody w skórze właściwej (nawilżenie), redukcję zmarszczek czy zmniejszenie syntezy melaniny (rozjaśnienie przebarwień). Dzieli się je na:

 • peptydy sygnałowe – potrafią inicjować procesy wewnątrzkomórkowe, dzięki czemu mają wpływ m.in. na proces wzrostu fibroblastów, syntezę kolagenu i elastyny; to takie peptydy jak Hexapeptide-10, Palmitoyl Tripeptide-5;
 • transportery substancji aktywnych – transportują w głąb skóry inne składniki aktywne stosowane w kosmetykach, np. jony miedzi, które są niezbędne w procesie gojenia się ran, biorą też udział w neutralizacji wolnych rodników – tutaj w składzie INCI możesz znaleźć m.in. Copper Tripeptide-1 lub Copper Lysinate/Prolinate;
 • inhibitory neuroprzekaźników (tzw. neuropeptydy) – wykazują działanie zbliżone do toksyny botulinowej, wygładzając skórę i zmniejszając zmarszczki mimiczne, to przede wszystkim Tripeptide-3, Pentapeptide-18 oraz Acetyl Hexapeptide-8.

Krem z peptydami na dzień Vichy Liftactiv

Krem z peptydami na dzień

Liftactiv Collagen Specialist to krem peptydowy na dzień, który zawiera 3x więcej kolagenowych peptydów1, x3 szybszą produkcja kolagenu2. Krem posiada połączenie dwóch rodzajów silnie skoncentrowanych peptydów: [MATRIXIL & PEPTYDY RYŻOWE] skutecznie działa przeciwzmarszczkowo i antyoksydacyjnie oraz wspomaga syntezę kolagenu wzmacniając funkcje ochronne skóry.

Krem z peptydami na noc Vichy Liftactiv

Krem z peptydami na noc

Liftactiv Collagen Specialist to krem na noc, który w swojej formule zawiera między innymi przeciwstarzeniowe peptydy o właściwościach redukujących oznaki utraty kolagenu w skórze. Krem podczas nocy wzmacnia skórę w walce ze szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi oraz koryguje uszkodzenia nagromadzone w ciągu dnia.

Peptydy swoją skuteczność zawdzięczają bardzo małym rozmiarom, dzięki czemu są w stanie pokonać barierę naskórkową i dotrzeć do miejsca przeznaczenia (zwykle są zamykane w liposomach). Wykazują też dużą aktywność biologiczną, co oznacza, że efekty ich działania są widoczne na skórze w krótkim czasie. Kosmetyki z peptydami charakteryzują się idealną czystością chemiczną, mikrobiologiczną oraz stabilnością. Obecnie w kosmetologii i medycynie estetycznej stosuje się ok. 300 peptydów biomimetycznych.3

Peptydy IQ

To tzw. inteligentne peptydy, do których został dołączony łańcuch kwasu tłuszczowego, ułatwiający im wnikanie w głębsze warstwy skóry i tam biologiczne działanie. Peptydy stosowane w kosmetykach są też często dostarczane w głąb skóry za pomocą liposomów.

Efekty stosowania peptydów w kosmetykach

Peptydy – w zależności od rodzaju – działają kierunkowo, dlatego możliwe jest wykorzystywanie ich w kosmetykach o określonym działaniu. Najczęściej jednak są stosowane w kosmetykach o działaniu przeciwstarzeniowym, zapewniając:

 • ujędrnienie i wygładzenie skóry,
 • odmłodzenie, poprawę owalu,
 • ujednolicenie kolorytu,
 • rozjaśnienie przebarwień,
 • nawilżenie skóry suchej i odwodnionej,
 • redukcję zmarszczek,

a więc wszechstronne, kompleksowe odmłodzenie wyglądu.

Zobacz, na czym polega proces starzenia się skóry

Peptydy w kosmetykach

Peptydy – dla kogo?

Kosmetyki z peptydami stanowią składnik kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry dojrzałej, zniszczonej i odwodnionej. Ich regularne stosowanie szybko poprawia jakość, gęstość, nawilżenie i jędrność skóry, zapobiega przyspieszonemu starzeniu się skóry. Są też polecane w okresie menopauzy – wskutek spadku poziomu estrogenów dochodzi wtedy bowiem do nagłej utraty objętości tkanek oraz przesuszenia skóry. Formuły z peptydami są dobrze tolerowane przez osoby ze skórą wrażliwą.

1 W porównaniu do poprzedniej formuły.
2 Test in vitro, średni wynik na 5. typach kolagenu.
3 Peptydy biomimetyczne i czynniki wzrostu w kosmetologii i medycynie estetycznej, Andrzej Kępa, Kosmetologia Estetyczna / 2 / 2013 / vol. 2

go to top