OK

OK Cancel

Thank you

Close

Zmarszczki na szyi – jak im skutecznie zapobiegać?

Mówi się, że wygląd szyi zdradza prawdziwy wiek. I coś w tym jest! Na szyi szybko pojawiają się zmarszczki, a cienka skóra ulega przesuszeniu. Dodatkowo z wiekiem problemem staje się drugi podbródek i tzw. obręcze Wenus. Coraz częściej mówi się też o technologicznej szyi. Jak szybko zniwelować zmarszczki na szyi i uchronić się przed jej szybkim starzeniem się? Podpowiadamy!

 • Szyja starzeje się szybciej niż twarz i mówi się, że zdradza prawdziwy wiek kobiety.
 • Charakterystycznym objawem starzenia się szyi są poziome zmarszczki, mogące tworzyć tzw. obręcze Wenus.
 • Ze względu na nawyk pochylania się nad smartfonami u współczesnych kobiet szyja starzeje się szybciej niż kiedyś. Mówi się nawet o tzw. technologicznej/esemesowej szyi.
 • Kolejnym dotkliwym problemem estetycznym jest podwójny podbródek i wiotkość skóry w tym obszarze.
 • Aby zapobiec przedwczesnemu starzeniu się szyi, niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja już od ok. 25. roku życia.
 • W przypadku utrwalenia niekorzystnych zmian warto też sięgnąć po zabiegi medycyny estetycznej.

Zmarszczki na szyi są nie tylko efektem upływu czasu, ale też częstego pochylania głowy

Objawy procesów starzenia się skóry są na szyi szybciej widoczne niż na twarzy. Wynika to z tego, że skóra szyi jest cieńsza, ma mniej podściółki tłuszczowej i gruczołów łojowych, zawiera także mniej kolagenu i elastyny, które tworzą naturalne rusztowanie skóry i odpowiadają za jej jędrność i elastyczność. Ponadto szyja cały czas jest w ruchu – gimnastyka jest wskazana, ale nie taka, gdy przez wiele godzin pochylamy głowę patrząc w smartfon, co pogłębia zmarszczki i wiotkość delikatnej skóry w tym obszarze. Przyspieszony proces jej starzenia się jest też związany z częstszą ekspozycją na promienie UV – smarując twarz kremem ochronnym z filtrami zwykle zapominamy bowiem o przeciągnięciu go poniżej podbródka, na szyję. Warto mieć tego świadomość już w młodym wieku, ponieważ szyja jest obszarem, który trudno odmłodzić, gdy dojdzie do wystąpienia widocznych objawów starzenia, takich jak utrwalone, głębokie zmarszczki na szyi. Dlatego tak ważna jest profilaktyka już od ok. 25. roku życia, ewentualnie można się potem wspomóc profesjonalnymi zabiegami.


Zmarszczki?

Odkryj bestsellerowy krem przeciw
zmarszczkom Liftactiv Collagen Specialist

Liftactiv krem przeciw
zmarszczkom.

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Liftactiv - skuteczność Liftactiv - skuteczność potwierdzona klinicznie
Sprawdź

1Badanie kliniczne, 58 kobiet, po 8 tygodniach. 2Badania kliniczne, 40 kobiet (40-65 lat), po 4 godzinach.

Liftactiv

Zmarszczki?

Zmarszczki na szyi i tzw. obręcze Wenus

Pierwsze zmarszczki na szyi mogą pojawić się już ok. 30. roku życia, zwłaszcza u osób, które lubią korzystać ze słońca, palą papierosy, zapominają o codziennej pielęgnacji szyi, prowadzą siedzący tryb życia i często siedzą z pochyloną głową (nad smartfonem lub gdy wymaga tego od nich praca). Układają się poprzecznie – początkowo to cienkie, jakby zagniecione na skórze linie, ale z czasem mogą tworzyć charakterystyczne obręcze (tzw. obręcze lub naszyjniki Wenus). Zmarszczkom na szyi często towarzyszy też pojawienie się drugiego podbródka, zaburzenie owalu, pojawienie się chomików. W zależności od kształtu twarzy zmiany te są mniej lub bardziej widoczne – najbardziej na twarzach trójkątnych i owalnych. W zasadzie problem ten dotyczy każdej osoby w wieku 45-50 lat – wtedy właśnie problem brzydkiej szyi jest najbardziej dotkliwy. Intensywność zmarszczek wokół szyi jest też w dużym stopniu uwarunkowana genetycznie – jeśli więc widzisz, że kobiety w twojej rodzinie mają „starą” szyję, jak najwcześniej wprowadź odpowiednią profilaktykę w postaci prawidłowej pielęgnacji i nawyków.

Technologiczna szyja

Określenie „tech-neck” pojawiło się wraz z rozwojem nowych technologii. Oznacza niekorzystne zmiany na szyi, nasilające się pod wpływem nieprawidłowej postawy związanej z częstym pochylaniem głowy. Długie pochylanie się nad telefonem skraca mięśnie szyi i powoduje opadanie dolnej szczęki, ponadto skóra na szyi mocno się marszczy, co pogłębia i utrwala poprzeczne zmarszczki, zwłaszcza w przedniej części szyi. Dodatkowo może tworzyć się nieestetyczny fałd, który wygląda jak drugi podbródek. Mówi się, że jesteśmy „look down generation”, czyli pokoleniem patrzącym w dół. Ponieważ głównie ma to związek z patrzeniem w smartfony i urządzenia mobilne, objawy te nazywa się też esemesową szyją.

Podwójny podbródek

Problem tzw. indyczej szyi pojawia się wskutek wiotczenia skóry, cofania się z wiekiem kości żuchwy i stopniowego zanikania mięśni. Sprzyja mu też częste pochylanie głowy (technologiczna szyja) oraz gwałtowna utrata wagi. Zwisający nadmiar wiotkiej skóry tuż pod nasadą brody często pokryty jest siateczką drobnych zmarszczek, co powoduje podobieństwo do skóry indyka. Dodatkowo w obszarze tym może gromadzić się nadmiar tkanki tłuszczowej – i to niekoniecznie u osób z nadwagą. Nieestetyczny fałd skórny powoduje, że nie wiadomo, gdzie kończy się twarz a zaczyna szyja, dodaje kilogramów i lat, zaburza ładne proporcje twarzy. Niestety, trudno ten problem usunąć wyłącznie domową pielęgnacją. Zwykle dla skutecznej terapii trzeba zastosować zabiegi medycyny estetycznej, takie jak: liposukcja lub lipoliza iniekcyjna (aby pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej), nici liftingujące, zabiegi biostymulujące, technologia HIFU lub laseroterapia (a więc metody pozwalające ujędrnić, zagęścić i lekko unieść opadające tkanki). Nawet u młodych osób problemem może też być uwarunkowany anatomicznie brak wyraźnego wcięcia między podbródkiem a szyją – związany ze słabo rozwiniętą żuchwą i cofnięciem brody. Taki przypadek wymaga jednak operacji ortognatycznej.

Zmarszczki na szyi – jak im zapobiec?

 • O szyję zacznij dbać jak najwcześniej, już ok. 25. roku życia (fizjologicznie wtedy właśnie zaczyna się proces starzenia skóry, związany ze stopniowym zanikiem kolagenu i elastyny w skórze).
 • Bardzo ważne jest dokładne oczyszczanie skóry szyi – podobnie jak twarzy, dwa razy dziennie, przed aplikacją kremu. Używaj delikatnych żeli, pianek, płynów micelarnych. Gromadzące się zanieczyszczenia, toksyny, resztki makijażu nasilają proces starzenia. Raz w tygodniu warto też zrobić delikatny peeling szyi.
 • Dwa razy dziennie stosuj krem na szyję. W młodym wieku wystarczy lekki krem nawilżający, w dojrzałym – bogaty krem o działaniu przeciwstarzeniowym.
 • Warto też sięgać po kuracje stymulujące produkcję kolagenu w skórze, np. ampułki do twarzy z witaminą C. Serum najlepiej stosować pod krem, np. na noc.
 • Jeśli nie masz ręką kremu na szyję, użyj tego samego kosmetyku, który aplikujesz na twarz. W gamie Neovadiol, przeznaczonej dla kobiet w okresie menopauzy, znajdziesz specjalny krem Phytosculpt do pielęgnacji szyi i twarzy, który poprawia owal i zapobiega zmarszczkom na szyi.
 • Pamiętaj, że pielęgnacja twarzy nie kończy się na brodzie! A szyi – na linii obojczyków. Ten sam krem co na szyję warto też nałożyć na cały dekolt – kolejny obszar podatny na przyspieszone starzenie, który może zdradzać wiek, a nawet dodawać lat (zwłaszcza gdy kontrastuje z wypielęgnowaną twarzą).
 • Chroń szyję i dekolt przed słońcem – to główny czynnik ekspozomu odpowiedzialny za utratę jędrności skóry, zmarszczki, przebarwienia, przesuszenie, stany zapalne. Smarujesz twarz kremem z filtrem? Nie zapomnij o tym, co znajduje się poniżej brody.
 • Ćwicz i wzmacniaj szyję – przez kilka minut dziennie robiąc nią ruchy okrężne i lekko wyciągając na boki. Szukaj ćwiczeń odciążających kręgosłup i korygujących postawę, bardzo dobre jest pływanie.
 • Staraj się ograniczyć korzystanie ze smartfonów i przyjmuj właściwą pozycję podczas używania urządzeń mobilnych – trzymając je na wysokości wzroku, aby uniknąć pochylania głowy.
 • Jeśli objawy są nasilone, a zmarszczki na szyi mocno widoczne, konieczne może być sięgnięcie po profesjonalne zabiegi, takie jak mezoterapia, ostrzykiwanie kwasem hialuronowym, osocze bogatopłytkowe, lasery, mikronakłuwanie, radiofrekwencja, HIFU i inne zabiegi stymulujące skórę do produkcji kolagenu, nawilżające i odbudowujące. Ich stosowanie nie zwalnia cię jednak z obowiązku codziennego dbania o skórę szyi.


Zmarszczki?

Odkryj bestsellerowy krem przeciw
zmarszczkom Liftactiv Collagen Specialist

Liftactiv krem przeciw
zmarszczkom.

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Liftactiv - skuteczność Liftactiv - skuteczność potwierdzona klinicznie
Sprawdź

1 Badanie kliniczne, 58 kobiet, po 8 tygodniach. 2 Badania konsumenckie, 90 kobiet, po 8 tygodniach.

Liftactiv

Zmarszczki?

Zespół Vichy

go to top