OK

OK Cancel

Thank you

Close

Previous

Sucha skóra głowy –
co ją powoduje?

Skąd się bierze sucha skóra głowy i jak ją skutecznie nawilżyć?

 • Suchość skóry często bywa mylona z łupieżem suchym, ponieważ może towarzyszyć jej drobnopłatkowe łuszczenie naskórka.
 • Zwykle jest powodowana czynnikami zewnętrznymi i nieodpowiednią pielęgnacją oraz stylizacją. Może też być objawem podrażnienia lub alergii kontaktowych.
 • Suchą skórę głowy mają też zwykle osoby cierpiące z powodu takich chorób dermatologicznych, jak atopowe zapalenie skóry czy łuszczyca.
 • Skóra głowy staje się też coraz bardziej sucha wraz z wiekiem, problem ten szczególnie dotyczy kobiet w okresie menopauzy.
 • Aby przywrócić skórze głowy odpowiedni poziom nawodnienia, trzeba unikać czynników drażniących i stosować łagodne szampony nawilżające.

Skóra głowy pełni podobną funkcję jak skóra na całym ciele – zapewnia odpowiednią izolację cieplną, bierze udział w regulacji temperatury i chroni przed czynnikami zewnętrznymi oraz drobnoustrojami. Ma też podobną budowę, z tą różnicą, że w warstwie znajdującej się najbliżej powierzchni znajdują się cebulki włosowe, z których wyrastają włosy. Mówiąc o pielęgnacji tego obszaru, zwykle skupiamy się na włosach, a nie na skórze. Tymczasem to właśnie jej kondycja ma ogromny wpływ na to, w jakim stanie są włosy – i to od niej zaczyna się ich prawidłowa pielęgnacja. Wypadanie czy przetłuszczanie włosów jest bezpośrednio związane ze skórą głowy, a to oznacza, że stosowanie odżywki czy maski do włosów nie pomoże w rozwiązaniu problemów dermatologicznych. Jednym z nich jest spotykane dosyć często przesuszenie skóry głowy, które zwykle wiąże się też z suchością i łamliwością włosów.

Dlaczego skóra głowy jest sucha?

Zwykle suchość skóry głowy jest wywołana czynnikami zewnętrznymi, takimi jak promienie UV, zanieczyszczenia, a przede wszystkim nieodpowiednia pielęgnacja czy stylizacja włosów. Towarzyszy też wielu chorobom dermatologicznym, związanym z zaburzeniami budowy i czynności naskórka, takim jak łuszczyca czy atopowe zapalenie skóry, oraz niektórym chorobom ogólnoustrojowym (cukrzyca, niedoczynność tarczycy, przewlekła niewydolność nerek). Często objawy suchości są też mylone z tzw. suchym łupieżem – i wraz z nim współwystępują (charakterystyczne suche, sypiące się płatki, głównie z czubka głowy i okolic skroni, przesuszone i łamliwe włosy). Skóra głowy staje się też bardziej sucha wraz z wiekiem – na problem ten uskarża się wiele kobiet w okresie menopauzy – spadek estrogenów powoduje nagły spadek nawilżenia we wszystkich tkankach, ponadto może powodować nadmierne wypadanie włosów. W końcu suchość skóry głowy może też mieć podłoże genetyczne i związek z niedoczynnością gruczołów łojowych oraz upośledzoną budową bariery hydrolipidowej skóry.

Dowiedz się więcej o suchym łupieżu.

Jakie czynniki powodują suchość skóry głowy?

 • Promienie UV – podobnie jak skóra twarzy i całego ciała, także skóra głowy może reagować przesuszeniem na długotrwałą ekspozycję słoneczną. To problem przede wszystkim osób, które mają cienkie włosy (nie tworzą one na skórze warstwy ochronnej) bądź są ich pozbawione (w przypadku łysienia).
 • Częste farbowanie włosów, zwłaszcza agresywnymi farbami na bazie amoniaku, które powodują podrażnienie skóry.
 • Regularne suszenie włosów gorącym powietrzem, stylizacje na gorąco np. z użyciem prostownicy, lokówki, karbownicy.
 • Stosowanie dużych ilości pianek i lakierów, a także sprejów na bazie alkoholu, który ma silne działanie wysuszające.
 • Częste stosowanie szamponów głęboko oczyszczających, a także silnie działających peelingów do skóry głowy.
 • Alergie kontaktowe na składniki zawarte w szamponach czy farbach – do najczęstszych alergenów oddziałujących na skórę głowy należą m.in. parafenylenodiamina (PPD) – składnik farb do włosów, nikiel – obecny w ozdobach włosów, np. spinkach, laurylosiarczan sodowy (SLS) – częsty składnik szamponów, cocamidopropyl betaine (CAPB) – detergent anionowy stosowany w szamponach; glikol propylenowy (PG) – stosowany jako rozpuszczalnik, często w aerozolach kosmetycznych, a także  substancje zapachowe.
 • Suchość skóry głowy jest też jednym z charakterystycznych objawów jej wrażliwości – obok zaczerwienienia, podrażnienia, swędzenia, a nawet łuszczenia.
 • Przegrzewanie skóry głowy czapkami – powoduje to szybsze odparowywanie wilgoci z naskórka.
 • Silna ekspozycja na mróz i wiatr bez odpowiedniej ochrony.
 • Nieodpowiednia dieta, brak nawodnienia organizmu od środka.
 • Silny stres – nie tylko powoduje przesuszenie skóry, ale może też nasilać wypadanie włosów.

Łupież kosmetyczny

Takim określeniem często są nazywane objawy przesuszenia skóry głowy przebiegające z łuszczeniem się naskórka. Ich najczęstszą przyczyną jest stosowanie nieodpowiednich kosmetyków do pielęgnacji i stylizacji włosów.

Jak zapobiec przesuszeniu skóry głowy?

 • W pierwszej kolejności zwróć uwagę, czy na pogorszenie stanu skóry głowy nie miały wpływu stosowane kosmetyki pielęgnacyjne, koloryzacyjne bądź stylizacyjne. Być może niedawno coś zmieniłaś? Przestaw się na łagodne środki o działaniu łagodzącym i nawilżającym.
 • Unikaj zewnętrznych czynników mogących pogarszać stan skóry głowy, dopóki nie zobaczysz jej poprawy – zrezygnuj ze stylizacji na gorąco, suszenia gorącym powietrzem (kup suszarkę z regulacją temperatury) itp.
 • Jeśli nie masz pewności, czy łuszczenie się i świąd naskórka jest objawem łupieżu, czy przesuszenia skóry, poradź się dermatologa. Możesz też zastosować szampon przeciwłupieżowy na suchy łupież – jeśli nie przyniesie pożądanej poprawy, to znak, że to objaw suchości, a nie choroby wywołanej nadmiernym namnażaniem drożdżaka.
 • Do codziennej pielęgnacji stosuj szampon nawilżający – Ultrakojący szampon Dercos do włosów suchych zapewnia skórze natychmiastowy komfort już od pierwszego użycia, łagodzi wrażliwość towarzyszącą przesuszeniu przez 48 godzin1, zmniejsza świąd. Stosuj go regularnie przez co najmniej 3–4 tygodnie, aby zobaczyć poprawę skóry głowy.
 • Unikaj olejowania włosów – jeśli nałożysz zbyt dużo oleju, może dojść do zatkania ujścia mieszków włosowych i podrażnienia suchej skóry.
 • Częstym objawem podrażnienia i przesuszenia skóry wskutek niewłaściwej pielęgnacji jest swędzenie i łuszczenie się naskórka w okolicy potylicy (tutaj osadza się źle spłukany szampon i odżywka).
 • Jeśli masz alergię na jakieś składniki szamponu, objawy w postaci wyprysku kontaktowego mogą pojawić się także na twarzy, np. na powiekach i czole (kosmetyk ma z nimi styczność podczas spłukiwania).
 • Dokładnie czytaj składy stosowanych kosmetyków do skóry głowy i włosów – unikaj produktów mocno pachnących, silnie pieniących się, z dodatkiem dużej ilości emulgatorów. Szukaj szamponów łagodnych dla skóry, które mogą być bezpiecznie stosowane także do skóry wrażliwej.
 • Pamiętaj, aby nakładać odżywkę czy maskę na włosy, a nie na skórę głowy – źle spłukane mogą się na niej osadzać, podrażniać ją oraz przesuszać. Nawilżająca maska czy odżywka pomoże suchym włosom, ale nie skórze.
 • Możesz też skorzystać z profesjonalnych zabiegów nawilżających skórę głowy i włosy w gabinecie fryzjerskim – warto powtarzać je regularnie, przynajmniej raz w miesiącu.
 • Aby poprawić dotlenienie w skórze głowy, stosuj raz w miesiącu łagodny peeling trychologiczny, który pomoże oczyścić skórę głowy i poprawi wchłanianie przez nią składników nawilżających.
 • Zadbaj o odpowiednie nawilżenie otoczenia, w jakim przebywasz, np. stosując nawilżacz powietrza.
 • Zwróć uwagę, czy skóra głowy nie zmienia się wraz z wiekiem – i dopasuj do niej rodzaj stosowanych szamponów.

Źródła:
1 Badanie kliniczne, 37 pacjentów, 3 tygodnie.

Jest wiele przyczyn suchości skóry głowy. Czasami objawy przesuszenia mogą być mylone z łupieżem, powodując drobne łuszczenie się naskórka.

swedzenie-main