OK

OK Cancel

Thank you

Close

Czym jest koenzym Q10 i jakie ma działanie?

Badania nad koenzymem Q10 rozpoczęły się w latach 60 XX wieku. Wieloletnie projekty naukowe, dotyczące tej substancji chemicznej, uchyliły w końcu rąbka jej tajemnicy - koenzym Q10 uznano za związek niezbędny do wytwarzania energii, koniecznej dla prawidłowego funkcjonowania organizmu. Co to dokładnie oznacza? I czym w istocie jest ten osławiony eliksir młodości? Dowiedz się już teraz!

Co to jest koenzym Q10?

Co to jest koenzym Q10?


Wszystko zaczęło się w Wisconsin, gdzie badacze z uniwersyteckiego Laboratorium Badań Enzymatycznych wyodrębnili z mięśnia sercowego wołu tajemniczą żółtą substancję. Wiele lat pracy  grup badawczych z różnych części świata zaowocowało rozwiązaniem tajemnicy żółtego związku, który okazał się nośnikiem elektronów w łańcuchu oddechowym, a więc substancją o właściwościach utleniających i redukujących, biorącą udział w tzw. cyklu Krebsa, czyli najważniejszym cyklu przemian metabolicznych. Dla laika jest to pewnie dość zawiłe. Dlatego też upraszczając nieco odpowiedź na pytanie: co to jest koenzym Q10?, odpowiadamy następująco. Otóż jest to enzym obecny w narządach różnego gatunku zwierząt, który ma wiele właściwości dobroczynnych dla ludzkiego organizmu. Badania, określające wpływ koenzymu Q10 na człowieka, wciąż trwają, nieustannie rozszerzając możliwości lecznicze tego związku. Udowodnione jest natomiast (i potwierdzone wielokrotnie), że jest to enzym niewątpliwie będący eliksirem młodości. Odgrywa dla funkcjonowania skóry ogromną rolę, polegającą przede wszystkim na redukowaniu wolnych rodników i przyspieszaniu odnowy komórkowej, a więc po prostu hamuje proces starzenia się skóry.

Jak działa koenzym Q10?

Działanie koenzymu Q10 to przede wszystkim stymulowanie przemian energetycznych w każdej żywej komórce. Dbając o energię w układzie oddechowym, staje się konieczny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Ponadto pośrednio bierze udział w tworzeniu związku fosforowego, będącego składnikiem zębów i kości, a także odpowiedzialnego za metabolizm i prawidłową pracę jelit. Jako że koenzym Q10 występuje w błonach aparatu Golgiego, stabilizuje odporność błon komórkowych na działanie szkodliwych czynników oraz utrzymuje ich właściwe funkcjonowanie.
Mówiąc o właściwościach Q10, nie można pominąć, iż jest to bardzo skuteczny antyoksydant (przeciwutleniacz), redukujący liczbę wolnych rodników i hamujący proces oksydacji lipidów, czyli, jak już wyjaśniono, opóźnia proces starzenia się skóry.
Jednak działanie witaminy Q10 jest istotne nie tylko dla skóry. Brak odpowiedniej jej ilości w organizmie może zaburzać pracę serca, układu immunologicznego czy krwionośnego. Na szczęście taki deficyt można stosunkowo łatwo wyrównać, ponieważ dobrym źródłem koenzymu Q10 są mięso oraz ryby, stanowiące zazwyczaj stałe składniki diety.

Jakie jest działanie koenzymu Q10 w kosmetyce?

Koenzym Q10, nazywany również witaminą Q10, to substancja, która dobrze rozpuszcza się w tłuszczach, a jednocześnie jest nierozpuszczalna w wodzie. Ponadto ma właściwości termostabilne, co poniekąd oznacza, że ogrzewanie pod ciśnieniem nie ma na nią wpływu. Są to cechy znaczące w przemyśle kosmetycznym, gdyż po prostu pozwalają na łatwe wprowadzenie danego związku do receptur kremów itp. Ale ważne jest nie tylko to, że koenzym Q10 świetnie nadaje się do produkcji. Liczy się także jego „wszechobecność”. Bowiem można go bez trudu zsyntetyzować nie tylko z tkanek zwierzęcych (co w niektórych kręgach bywa kontrowersyjne), ale także z drożdży i bakterii.
A to wyjaśnia powszechność jego zastosowania w kosmetyce.
Należy także zaznaczyć, że eliksir młodości doceniany jest przez inżynierów kosmetyki, jako substancja bardzo bezpieczna, dobrze wchłaniana i tolerowana przez organizm, a także całkowicie nietoksyczna, przez co popularność kremów z koenzymem Q10 zapewne również wzrosła. Jednak nie tylko dlatego. Szerokie zastosowanie tego swoiście żółtego enzymu w kosmetykach to przede wszystkim zasługa jego działania. Antyoksydacja i prooksydacja to jedne z najbardziej pożądanych cech substancji, mogących znaleźć zastosowanie w preparatach do pielęgnacji skóry.

Jakie są efekty stosowania kremu z koenzymem Q10?

* redukcja wolnych rodników,
*odtruwanie komórek z toksyn,
* likwidowanie zmarszczek,
* regeneracja skóry,
* zabezpieczenie przed niedotlenieniem komórek,
* zwiększenie skuteczności bariery ochronnej naskórka,
* poprawa jędrności i elastyczności skóry.

Zespół Vichy

go to top