OK

OK Cancel

Thank you

Close

Fotostarzenie się skóry - jak mu zapobiegać?

 • favoris

Nie od dziś wiadomo, że słońce, choć pozwala nam osiągnąć efekt pięknej opalenizny, bardzo niekorzystnie wpływa na naszą skórę. Nie tylko ją przesusza i podrażnia, ale przede wszystkim aktywuje proces fotostarzenia się skóry, który zabiera nam młody i promienny wygląd. Czym dokładnie jest fotostarzenie się skóry? I jak zapobiegać jego negatywnym skutkom?

Czym jest fotostarzenie się skóry?

Fotostarzenie się skóry to proces degeneracji i uszkodzeń skóry wywołanych działaniem promieniowania ultrafioletowego, które jest emitowane przez słońce, jak również przez lampy w solarium. Uszkodzenia te powodują wyraźne zmiany na skórze w miejscach najczęściej odsłoniętych i narażonych na ekspozycję słoneczną. Proces starzenia się skóry, wywołany działaniem słońca, jest efektem wieloletniego i przewlekłego naświetlania, jednak należy pamiętać, że nawet jednorazowe, intensywne opalanie, naraża skórę na poparzenia, które pogłębiają ten problem.

Fotostarzenie się skóry - objawy

Efektami fotostarzenia się skóry są przede wszystkim:

- zmarszczki (zmarszczki na czole, kurze łapki, lwia zmarszczka) - słońce pobudza do pracy wolne rodniki, które są przyspieszają starzenie się skóry, a ponadto podczas ekspozycji słonecznej dużo częściej mrużymy oczy i marszczymy czoło, w wyniku czego bardzo łatwo tworzą się zmarszczki mimiczne;
- zaburzenia pigmentacji skóry - w postaci plam posłonecznych, piegów i przebarwień, które mogą pojawić się na skórze bezpośrednio po opalaniu, jak również w wyniku wieloletniego działania słońca na skórę;
- zmiany jakości skóry - w efekcie przewlekłej i intensywnej ekspozycji na słońce skóra staje się cienka i przesuszona, mniej sprężysta i elastyczna, a tym samym bardziej podatna na uszkodzenia oraz szybkie starzenie się;
- zmiany przednowotworowe i nowotworowe - w postaci rogowacenia posłonecznego, nowotworu podstawnokomórkowego i kolczystokomórkowego, czerniaka.

Poziom posłonecznego uszkodzenia skóry uzależniony jest oczywiście od naszego wieku oraz tego, w jaki sposób chronimy swoją skórę nie tylko podczas opalania, ale każdego dnia. Do 30. roku życia uszkodzenia te są zazwyczaj niewielkie, jednak wraz z upływem czasu skóra staje coraz mniej odporna na działanie promieni słonecznych. Musimy też pamiętać o tym, że niekorzystny wpływ słońca na skórę ma miejsce podczas wielu codziennych czynności - szkodliwe promienie UVA, które niszczą fibroblasty, włókna kolagenu i elastyny, są w stanie przenikać przez szyby i ubrania, w związku z czym mają kontakt z naszą skórą niemalże bez przerwy.

Fotostarzenie się skóry - profilaktyka

Jeżeli zależy nam na tym, by w jak największym stopniu uchronić się przed fotostarzeniem się skóry, musimy wdrożyć odpowiednie działania profilaktyczne, które pomogą nam zmniejszyć szkodliwy wpływ słońca na skórę.  

Przede wszystkim należy unikać częstych i intensywnych ekspozycji słonecznych - unikanie promieni słonecznych jest wręcz konieczne w godzinach szczytowego nasilenia światła słonecznego.  
Podczas opalania należy stosować kremy z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi, to znaczy minimum SPF 30, chroniącymi zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB.
Jeżeli zależy nam na pięknej opaleniźnie, wybierzemy preparat, który skutecznie ochroni naszą skórę przed uszkodzeniami, przebarwieniami i procesem starzenia się, a jednocześnie pozwoli nam uzyskać efekt opalonej i promiennej skóry, np. Vichy Idéal Soleil żel-fluid optymalizujący opaleniznę do twarzy SPF 50.
Wybrany krem lub balsam do opalania należy nakładać na skórę na ok. 30 min przed ekspozycją słoneczną, by jego aktywne składniki miały szansę wniknąć w skórę i skutecznie chronić ją przed słońcem.
Podczas kąpieli słonecznych używajmy preparatów wodoodpornych, gdyż słońce  w połączeniu z wodą bardzo niekorzystnie wpływa na skórę.
Na co dzień stosujmy kremy do twarzy z filtrami nie mniejszymi niż SPF 15, a skórę wokół oczu chrońmy dodatkowo przy pomocy okularów przeciwsłonecznych.

Fotostarzenie się skóry - leczenie i zabiegi

Niestety najczęściej jest tak, że gdy jesteśmy młode nie do końca zdajemy sobie sprawę ze szkodliwości promieni słonecznych, a kiedy już się orientujemy, że to właśnie słońce jest odpowiedzialne za zmiany na naszej skóry, profilaktyka nie jest w stanie już nic zdziałać. Oczywiście skórę należy chronić przed słońcem w każdym wieku, by nie pogłębiać istniejących już zmian, ale jeśli naprawdę zależy nam na pozbyciu się efektów fotostarzenia, musimy sięgnąć po bardziej specjalistyczne metody.  Z przebarwieniami i zmarszczkami na twarzy mogą nam pomóc różnego rodzaju peelingi medyczne oraz zabiegi laserowe. Głębokie bruzdy na twarzy wypełnimy przy pomocy kwasu hialuronowego lub toksyny botulinowej. Z fotostarzeniem się skóry bardzo dobrze poradzi sobie również zabieg fotoodmładzania IPL, który usuwa naczynia i zmiany barwnikowe, a także poprawia napięcie skóry.

Rekomendowane produkty

 • Matująca emulsja do twarzy SPF 50 VICHY IDEAL SOLEIL
 • Najczęściej czytane

  Sprawdź, co ma wspólnego beta-karoten i opalenizna?

  Słońce

  Sprawdź, co ma wspólnego beta-karoten i opalenizna?

  Beta-karoten to substancja, którą wiele kobiet decyduje się zażywać przed rozpoczęciem sezonu wakacyjnego. W ten sposób chcą one poprawić koloryt swojej skóry i uzyskać jeszcze lepsze efekty opalania. Czy jednak rzeczywiście warto stosować beta-karoten w tabletkach? Podpowiadamy, jakie właściwości posiada ta substancja i jakich efektów możemy się spodziewać!

  Przeczytaj artykuł

  Jak szybko się opalić?

  Słońce

  Jak szybko się opalić?

  Opalanie się i kąpiele słoneczne są nieodłącznym elementem wakacji. Bez względu na to, gdzie zamierzamy spędzić swój urlop, zależy nam przede wszystkim na tym, by wrócić do domu z piękną i brązową opalenizną, a przy tym ograniczyć ryzyko oparzeń czy schodzącej skóry po opalaniu. Jak zatem opalić się szybko i efektownie?

  Przeczytaj artykuł

  Opalanie się w solarium - jak dbać o skórę?

  Słońce

  Opalanie się w solarium - jak dbać o skórę?

  Opalanie się w solarium jest dla wielu osób metodą na przygotowanie skóry do sezonu letniego, utrzymanie opalenizny po wakacjach, jak również nadanie skórze promiennego kolorytu podczas długiej zimy. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że solarium posiada równie niekorzystny wpływ na naszą skórę, co naturalnie promienie słoneczne, dlatego przed opalaniem w solarium należy odpowiednio zabezpieczyć swoją skórę właściwymi kosmetykami. Podpowiadamy zatem, jak dbać o skórę, by zapewnić sobie bezpieczne opalanie na solarium!

  Przeczytaj artykuł

  Jaki jest Twój fototyp skóry?

  Słońce

  Jaki jest Twój fototyp skóry?

  Fototyp skóry jest dla wielu z nas terminem nieco zagadkowym i mało znanym, a prawda jest taka, że znajomość tego pojęcia może nam bardzo pomóc w określeniu poziomu wrażliwości naszej skóry. Dzięki fotypowi skóry jesteśmy w stanie określić zdolność naszej skóry do opalania, jej możliwą reakcję na działanie promieni ultrafioletowych, a nawet skuteczność działania depilacji laserowej. Jakie zatem fototypy skóry możemy wyróżnić? I z czym dokładnie się to wiąże?

  Przeczytaj artykuł

  go to top