OK

OK Cancel

Thank you

Close

Fotostarzenie się skóry - jak mu zapobiegać?

Nie od dziś wiadomo, że słońce, choć pozwala nam osiągnąć efekt pięknej opalenizny, bardzo niekorzystnie wpływa na naszą skórę. Nie tylko ją przesusza i podrażnia, ale przede wszystkim aktywuje proces fotostarzenia się skóry, który zabiera nam młody i promienny wygląd. Czym dokładnie jest fotostarzenie się skóry? I jak zapobiegać jego negatywnym skutkom?

Czym jest fotostarzenie się skóry?

Czym jest fotostarzenie się skóry?

Fotostarzenie się skóry to proces degeneracji i uszkodzeń skóry wywołanych działaniem promieniowania ultrafioletowego, które jest emitowane przez słońce, jak również przez lampy w solarium. Uszkodzenia te powodują wyraźne zmiany na skórze w miejscach najczęściej odsłoniętych i narażonych na ekspozycję słoneczną. Proces starzenia się skóry, wywołany działaniem słońca, jest efektem wieloletniego i przewlekłego naświetlania, jednak należy pamiętać, że nawet jednorazowe, intensywne opalanie, naraża skórę na poparzenia, które pogłębiają ten problem.

Fotostarzenie się skóry - objawy

Efektami fotostarzenia się skóry są przede wszystkim:

- zmarszczki (zmarszczki na czole, kurze łapki, lwia zmarszczka) - słońce pobudza do pracy wolne rodniki, które są przyspieszają starzenie się skóry, a ponadto podczas ekspozycji słonecznej dużo częściej mrużymy oczy i marszczymy czoło, w wyniku czego bardzo łatwo tworzą się zmarszczki mimiczne;
- zaburzenia pigmentacji skóry - w postaci plam posłonecznych, piegów i przebarwień, które mogą pojawić się na skórze bezpośrednio po opalaniu, jak również w wyniku wieloletniego działania słońca na skórę;
- zmiany jakości skóry - w efekcie przewlekłej i intensywnej ekspozycji na słońce skóra staje się cienka i przesuszona, mniej sprężysta i elastyczna, a tym samym bardziej podatna na uszkodzenia oraz szybkie starzenie się;
- zmiany przednowotworowe i nowotworowe - w postaci rogowacenia posłonecznego, nowotworu podstawnokomórkowego i kolczystokomórkowego, czerniaka.

Poziom posłonecznego uszkodzenia skóry uzależniony jest oczywiście od naszego wieku oraz tego, w jaki sposób chronimy swoją skórę nie tylko podczas opalania, ale każdego dnia. Do 30. roku życia uszkodzenia te są zazwyczaj niewielkie, jednak wraz z upływem czasu skóra staje coraz mniej odporna na działanie promieni słonecznych. Musimy też pamiętać o tym, że niekorzystny wpływ słońca na skórę ma miejsce podczas wielu codziennych czynności - szkodliwe promienie UVA, które niszczą fibroblasty, włókna kolagenu i elastyny, są w stanie przenikać przez szyby i ubrania, w związku z czym mają kontakt z naszą skórą niemalże bez przerwy.

Fotostarzenie się skóry - profilaktyka

Jeżeli zależy nam na tym, by w jak największym stopniu uchronić się przed fotostarzeniem się skóry, musimy wdrożyć odpowiednie działania profilaktyczne, które pomogą nam zmniejszyć szkodliwy wpływ słońca na skórę.  

Przede wszystkim należy unikać częstych i intensywnych ekspozycji słonecznych - unikanie promieni słonecznych jest wręcz konieczne w godzinach szczytowego nasilenia światła słonecznego.  
Podczas opalania należy stosować kremy z wysokimi filtrami przeciwsłonecznymi, to znaczy minimum SPF 30, chroniącymi zarówno przed promieniowaniem UVA, jak i UVB.
Jeżeli zależy nam na pięknej opaleniźnie, wybierzemy preparat, który skutecznie ochroni naszą skórę przed uszkodzeniami, przebarwieniami i procesem starzenia się, a jednocześnie pozwoli nam uzyskać efekt opalonej i promiennej skóry, np. Vichy Idéal Soleil żel-fluid optymalizujący opaleniznę do twarzy SPF 50.
Wybrany krem lub balsam do opalania należy nakładać na skórę na ok. 30 min przed ekspozycją słoneczną, by jego aktywne składniki miały szansę wniknąć w skórę i skutecznie chronić ją przed słońcem.
Podczas kąpieli słonecznych używajmy preparatów wodoodpornych, gdyż słońce  w połączeniu z wodą bardzo niekorzystnie wpływa na skórę.
Na co dzień stosujmy kremy do twarzy z filtrami nie mniejszymi niż SPF 15, a skórę wokół oczu chrońmy dodatkowo przy pomocy okularów przeciwsłonecznych.

Fotostarzenie się skóry - leczenie i zabiegi

Niestety najczęściej jest tak, że gdy jesteśmy młode nie do końca zdajemy sobie sprawę ze szkodliwości promieni słonecznych, a kiedy już się orientujemy, że to właśnie słońce jest odpowiedzialne za zmiany na naszej skóry, profilaktyka nie jest w stanie już nic zdziałać. Oczywiście skórę należy chronić przed słońcem w każdym wieku, by nie pogłębiać istniejących już zmian, ale jeśli naprawdę zależy nam na pozbyciu się efektów fotostarzenia, musimy sięgnąć po bardziej specjalistyczne metody.  Z przebarwieniami i zmarszczkami na twarzy mogą nam pomóc różnego rodzaju peelingi medyczne oraz zabiegi laserowe. Głębokie bruzdy na twarzy wypełnimy przy pomocy kwasu hialuronowego lub toksyny botulinowej. Z fotostarzeniem się skóry bardzo dobrze poradzi sobie również zabieg fotoodmładzania IPL, który usuwa naczynia i zmiany barwnikowe, a także poprawia napięcie skóry.

go to top