OK

OK Cancel

Thank you

Close

Łysienie - przyczyny i leczenie

Wypadanie włosów dla wielu kobiet może być niepotrzebnym powodem do niepokoju w odróżnieniu od sytuacji, kiedy dokucza im nadmierne wypadanie włosów, które może zmierzać w kierunku łysienia. Objawy łysienia na początku mogą być trudne do rozpoznania. Dopiero po czasie łysienie staje się coraz bardziej widoczne. Łysienie androgenowe jest dość charakterystyczne i dużo prostsze do rozpoznania niż w przypadku łysienia rozproszonego. Jak sobie radzić z tak dotkliwą dolegliwością? Jakie są przyczyny łysienia i co na łysienie jest najbardziej skuteczne? Przeczytaj ten artykuł i dowiedz się, jak rozpoznać, czy ten problem dotyczy Ciebie oraz jak wygląda leczenie łysienia.

Leczenie łysienia - krok I

Łysienie - przyczyny i leczenie

Aby rozpocząć leczenie łysienia, najpierw musimy się upewnić, czy na pewno jest to nasz problem. Zdarza się, że kobiety, zauważając delikatne wypadanie włosów, szukają odpowiedzi na forach internetowych, i wszystkie dodatkowe objawy zaczynają im  pasować.  W takim przypadku szukanie pomocy na forach nie ma sensu. Oczywiście, są to miejsca gdzie możemy znaleźć wiele ciekawych, wartościowych porad oraz wskazówek, jednak nie jest to miejsce, służące do diagnozowania naszych problemów z włosami.

Leczenie łysienia - jak się upewnić?

Łysienie - przyczyny i leczenie

Jeżeli nie jesteś pewna czy Twoje wypadanie włosów jest już łysieniem, koniecznie wybierz się do lekarza. Możesz zacząć od lekarza rodzinnego lub internisty. Opowiedz dokładnie o swoich objawach i podejrzeniach, oraz poproś o zlecenie podstawowych badań krwi, jeśli lekarz sam nie wyjdzie z taką inicjatywą. Parametry, które koniecznie powinny zostać sprawdzone to:

* morfologia
* poziom żelaza
* poziom witaminy B12
* hormony tarczycy
*cukier

Niestety, bardzo ważne badania hormonalne nie są refundowane. Za większość z nich musisz zapłacić sama. Warto jednak zainwestować te pieniądze, by mieć całkowity obraz tego, w jakim stanie znajduje się nasz organizm. Sprawdź między innymi poziom estrogenu, prolaktyny oraz bardzo ważny - poziom męskich hormonów, czyli testosteronu.

Leczenie łysienia - co po diagnozie?

Łysienie - przyczyny i leczenie

Po dokonaniu dokładnego wywiadu, możemy udać się do odpowiedniego lekarza specjalisty. Lekarza wybieramy w zależności od zaburzeń, jakie wykryliśmy. Jeżeli są to zaburzenia hormonalne - koniecznie konsultujmy się z ginekologiem lub endokrynologiem. Są to specjaliści posiadający szeroką wiedzę nie tylko z zakresu działania hormonów lub funkcjonowania kobiecych narządów, ale łączą w sobie obie nauki, co daje nam szerokie spektrum problemu.

Jeżeli zdarzy się tak, że badania krwi nie wykażą żadnych niedoborów lub nadmiarów, prawdopodobnie masz problem z układem nerwowym. Długotrwały stres lub silny, negatywny bodziec nerwowy, może przyczynić się do nadmiernego wypadania włosów, a nawet łysienia.

W leczeniu łysienia bardzo ważna jest konsultacja lekarska. Jeżeli czujemy, że nie zgadzamy się z opinią lekarza, warto jest zasięgnąć opinii innego. Następnie stosuj się do wszystkich zaleceń oraz przyjmuj przepisane leki w odpowiedni sposób.

Leczenie łysienia - co poza lekarzem?

Łysienie - przyczyny i leczenie


W leczeniu łysienia bardzo ważne jest także stosowanie rozmaitych środków, poza przyjmowaniem leków. Poniżej znajdziesz kilka kroków, które pomogą Ci w poprawie kondycji włosów. Najlepiej stosować jest wszystkie metody jednocześnie.

1.Zadbaj o odpowiednią dietę - jedz zdrowo. Sięgaj częściej po warzywa i owoce. Unikaj sztucznych barwników  i konserwantów. Ograniczaj spożywanie alkoholu i całkowicie rzuć palenie.
2. Używaj specjalnych kosmetyków - wybieraj szampony i odżywki przeznaczone do włosów ze skłonnością do wypadania. Dla lepszego efektu warto wmasowywać je w skórę głowy.
3. Stosuj wcierki - te pobudzają wzrost starych włosów oraz aktywują uśpione cebulki. Zapytani o radę specjaliści Vichy przedstawili nam innowacyjne ampułki na porost włosów Dercos Neogenic - stymulujące wzrost nowych włosów.
4. Pij drożdże - te niesamowicie wpływają na porost tak zwanych “baby hair”

Najczęściej czytane

Czarnuszka na włosy - naturalne sposoby pielęgnacji włosów

Pielęgnacja włosów

Czarnuszka na włosy - naturalne sposoby pielęgnacji włosów

Czarnuszka, zwana także czarnym kminem lub kminem rzymskim, posiada niesamowite właściwości zdrowotne. Wydawać się może, że czarnuszka jest lekiem na wszelkie problemy. Ma działanie antybakteryjne, wspomaga leczenie cukrzycy, niszczy pasożyty, a nawet wspiera walkę z nowotworami. Dodatkowo, czarnuszka wpływa na poprawę kondycji włosów. Jeżeli masz suche włosy, zastanawiasz się jakie odżywianie włosów realnie wpłynie na poprawę Twojego wyglądu, zobacz jak wpływ ma czarnuszka na włosy!

Przeczytaj artykuł

Chelatowanie - sposób na zniszczone końcówki?

Pielęgnacja włosów

Chelatowanie - sposób na zniszczone końcówki?

Pomimo dokładnej pielęgnacji włosów masz suche końcówki, które łatwo się rozdwajają i negatywnie wpływają na wygląd Twojej fryzury? Być może winna jest twarda woda, w której je myjesz. Osad z „kranówki” niestety bardzo negatywnie wpływa na włosy, dosłownie je oblepia, przez co stają się matowe i szorstkie. Rozwiązaniem jest chelatowanie, czyli wypłukiwanie z nich osadzających się składników mineralnych, jakie znajdują się w twardej wodzie. Zobacz jak uratować zniszczone końcówki włosów.

Przeczytaj artykuł

go to top