OK

OK Cancel

Thank you

Close

Serum nawilżające – błyskawiczny sposób na świeżą i promienną skórę

Serum nawilżające

Każda skóra potrzebuje nawilżania, nawet mieszana czy tłusta. Dobrze nawodniona skóra jest gładsza, jędrniejsza, bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych, wolniej się starzeje. Dlatego warto włączyć do codziennej pielęgnacji serum nawilżające!

 • Serum zawiera skoncentrowane składniki nawilżające, np. kwas hialuronowy, dzięki czemu działa bardziej intensywnie niż krem.
 • Najlepiej stosować je pod krem dzienny i/lub nocny jako profilaktykę przeciwstarzeniową bądź jako kurację S.O.S w okresach silnego przesuszenia skóry.
 • Jest kosmetykiem niezbędnym w pielęgnacji skóry suchej, ale może go też potrzebować skóra mieszana i tłusta, gdy ulegnie odwodnieniu np. wskutek nieprawidłowej pielęgnacji.


Sucha skóra?

Wypróbuj Booster
Wzmacniająco-Nawilżający Minéral 89

Booster wzmacniająco-nawilżający Mineral 89.

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Mineral 89 - skuteczność Mineral 89 - skuteczność potwierdzona klinicznie
Sprawdź

1Badanie obserwacyjne przeprowadzone na grupie 137 osób. Okres badania 4 tygodnie.

Mineral 89

Sucha skóra?

Serum nawilżające intensywnie nawilża suchą skórę

Jak działa serum nawilżające?

Serum do twarzy zawiera skoncentrowane składniki aktywne w dosyć wysokim stężeniu, dzięki czemu ma bardziej intensywne działanie niż krem, a jednocześnie lżejszą konsystencję. Składniki są tak dobrane i skomponowane, aby zapewnić optymalne, ukierunkowane działanie – w przypadku serum nawilżającego to wzmacnianie bariery ochronnej skóry (aby zapobiegać utracie wilgoci) i zapewnienie optymalnego nawodnienia tkanek poprzez wiązanie wody w skórze. Serum ma zwykle płynną bądź żelową formułę, co umożliwia lepsze wchłanianie dobroczynnych składników w skórę i ich skuteczniejsze działanie. Nie zatyka porów, nie zostawia tłustej warstwy, może być łączone z innymi kosmetykami, np. z kremem na dzień bądź na noc. Serum nawilżające błyskawicznie rewitalizuje i nawadnia suchą skórę, wygładza drobne zmarszczki, dodaje blasku i świeżości, a efekty jego działania są szybko zauważalne.

Jakie składniki powinno zawierać serum nawilżające?

W produktach kosmetycznych stosowane są składniki nawilżające przede wszystkim dwojakiego rodzaju:

 • działające na zasadzie zatrzymywania (wchłaniania) wody w naskórku, czyli higroskopijności, np. naturalny czynnik nawilżający (NMF) czy kwas hialuronowy,
 • tworzące barierę nieprzenikliwą dla wody i pary wodnej, wzmacniające barierę hydrolipidową skóry, np. ceramidy i inne lipidy, kwasy tłuszczowe, oleje roślinne. Substancje te wbudowują się w cement międzykomórkowy naskórka, hamując ucieczkę wody ze skóry i jednocześnie wnikanie w nią szkodliwych czynników z zewnątrz.

Do najbardzej skutecznych substancji wykorzystywanych w produktach typu serum nawilżające należą:

 • Kwas hialuronowy – czynnik nawilżający działający na zasadzie zatrzymywania wody (higroskopijności), jego jedna cząsteczka jest w stanie pochłonąć nawet 250 cząsteczek wody, dzięki czemu widoczny też jest efekt wypełnienia skóry od środka i redukcji drobnych linii i zmarszczek,
 • Witamina E – chroni przed uszkodzeniami lipidów naskórka, zapobiegając wysychaniu skóry, stanowi też skuteczny antyoksydant, zwłaszcza w połączeniu z witaminą C,
 • Mocznik – składnik NMF-u i naturalnego płaszcza lipidowego skóry, ma działanie higroskopijne i zmiękczające, świetnie sprawdza się w regeneracji skóry przesuszonej, swędzącej, pękającej, z dermatozami przebiegającymi z nadmierną suchością,
 • Kwas mlekowy – jest zaliczany do alfa-hydroksykwasów, ułatwia zatrzymanie wody, uelastycznia i zmiękcza skórę,
 • Gliceryna – przenika do przestrzeni międzykomórkowych, gdzie wiąże ilość wody niezbędną do zachowania prawidłowego nawilżenia skóry, ma też właściwości łagodzące,
 • Ceramidy – są składnikiem cementu międzykomórkowego, chronią przed transepidermalną utratą wilgoci,
 • Sód PCA – sól sodowa kwasu piroglutaminowego, składnik NMF-u, ma działanie wiążące wodę, odpowiada za właściwe nawilżenie i elastyczność wartwy rogowej naskórka,
 • Mannoza – roślinny cukier, hamuje odparowywanie wilgoci ze skóry,
 • Masło shea – długo pozostaje w warstwach skóry, zmiękcza ją, pomaga odbudować jej właściwości ochronne, chroni skórę przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych i przedwczesnym starzeniem się.

Dodatkowo warto szukać w kosmetykach nawilżających składników o działaniu łagodzącym i kojącym – przesuszona skóra jest bowiem bardziej narażona na podrażnienia i uszkodzenia.

Dowiedz się więcej o najbardziej skutecznych składnikach aktywnych stosowanych w pielęgnacji

 • Witamina C jest prawdziwą witaminą młodości. Ujędrnia skórę pobudzając w niej produkcję kolagenu, rozjaśnia przebarwienia, zwalcza stres oksydacyjny. Najwyższe kosmetyczne stężenie witaminy C wynosi 30%, zwykle stosuje się 5, 10 i 20%. Stosowanie serum z witaminą C szybko przynosi widoczną poprawę i odmłodzenie skóry.

Komu polecane jest serum nawilżające?

Korzyści płynące z jego stosowania docenią osoby w każdym wieku. Serum nawilżające szczególnie polecane jest w przypadku skóry suchej, zniszczonej słońcem i dojrzałej – w okresie menopauzy, wtedy bowiem na skutek spadku poziomu estrogenu skóra ulega ścieńczeniu i silnemu przesuszeniu. Serum nawilżające będzie też dobrym wyborem na „moje pierwsze serum” dla młodych osób, a także jako kuracja S.O.S. np. po długim locie samolotem lub gdy pracujesz w klimatyzowanym biurowcu – aby zapobiec przesuszeniu i ściągnięciu skóry. Także inne rodzaje skóry, nawet tłusta, może potrzebować serum nawilżającego okresowo, np. gdy ulega odwodnieniu wskutek stosowania leków przeciwtrądzikowych czy nieprawidłowej pielęgnacji.

Jak stosować serum nawilżające?

 • Przed aplikacją kosmetyku dokładnie oczyść twarz z makijażu i zanieczyszczeń.
 • Jeśli serum ma płynną formułę, wystarczą 2-3 krople do pielęgnacji całej twarzy – nałóż je na opuszki palców, a następnie delikatnie wmasuj w skórę. Serum w buteleczce z dozownikiem pozwala na higieniczną i wygodną aplikację. Jeśli stosujesz serum w ampułkach – na opakowaniu znajdziesz dawkowanie zalecane przez producenta (zwykle to jedna ampułka na jedną aplikację bądź jedna ampułka dzielona na pielęgnację poranną i wieczorną).
 • Odczekaj chwilę, aby serum dobrze się wchłonęło, i nałóż krem. Serum intensywnie nawilżające może zastąpić krem, ponieważ ma bogatą formułę pielęgnacyjną, zaleca się jednak stosowanie tych dwóch kosmetyków jednocześnie – wtedy masz pewność optymalnego nawilżenia skóry.
 • Serum nawilżające może być stosowane codziennie bądź jako czasowa kuracja w okresie silnego przesuszenia skóry. Najlepiej nakładać je rano (wzmocni barierę ochronną) i wieczorem (zniweluje skutki przesuszenia pod wpływem czynników zewnętrznych).

Booster a serum nawilżające

Często w odniesieniu do serum nawilżającego używa się określenia „booster”. To coś więcej niż nawilżacz – kosmetyk ten intensywnie nawilża i rewitalizuje skórę, pobudzając jej zdolności ochronne i regeneracyjne. Efektem jest nawodniona, gładka, pełna blasku i energii skóra. Nasz Booster wzmacniająco-nawilżający Minéral 89 zawiera bogatą w minerały wodę termalną w stężeniu 89%, która w połączeniu z kwasem hialuronowym wzmacnia właściwości ochronne skóry przed czynnikami ekspozomu, zapobiega jej przesuszeniu, nadaje jej sprężystość, miękkość i promienny blask.


Sucha skóra?

Wypróbuj Booster
Wzmacniająco-Nawilżający Minéral 89

Booster wzmacniająco-nawilżający Mineral 89.

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Mineral 89 - skuteczność Mineral 89 - skuteczność potwierdzona klinicznie
Sprawdź

1 Badanie obserwacyjne przeprowadzone na grupie 137 osób. Okres badania 4 tygodnie.

Mineral 89

Sucha skóra?

Zespół Vichy

go to top