OK

OK Cancel

Thank you

Close

Zmarszczki palacza

Zmarszczki palacza, nazywane też kodem kreskowym, to pionowe zmarszczki tworzące się nad ustami wraz z wiekiem, niekoniecznie u osób palących papierosy, choć u nich ze względu na mimikę związaną z częstym układaniem ust w „dziobek” podczas palenia – rzeczywiście pojawiają się dosyć często. Czy można im zapobiec? Jak skutecznie je usunąć?

 • Zmarszczki palacza to pionowe linie powstające nad górną wargą. Są to zmarszczki mimiczne, pogłębiające i utrwalające się wraz z wiekiem oraz wskutek pewnych nawyków.
 • Często pojawiają się u palaczy ze względu na częste układanie buzi w „dziobek”, ale nie tylko. Gdy się utrwalą, nadają twarzy posępny wygląd, utrudniają ładne nałożenie szminki i błyszczyka.
 • Aby im zapobiec, stosuj kosmetyki przeciwstarzeniowe na to miejsce, chroń je przed słońcem i unikaj palenia!
 • Jeśli są głębokie, pomocne będą zabiegi medycyny estetycznej, przede wszystkim toksyna botulinowa i wypełniacze.

Zmarszczki palacza

Skąd się biorą zmarszczki palacza?

Usta też się starzeją, tak jak skóra na całej twarzy – wraz z wiekiem tracą objętość i intensywny świeży koloryt, zaciera się ich kontur, a nad górną wargą pojawiają się drobne pionowe linie nazywane zmarszczkami palacza, ponieważ to właśnie podczas palenia i zaciągania się w miejscu tym powstają charakterystyczne zagniecenia – pionowe kreseczki (stąd też ich inne określenie: kod kreskowy). Mimo nazwy zmarszczki palacza nie pojawiają się tylko u osób palących, choć to właśnie one są na nie narażone podwójnie – ze względu na charakterystyczną mimikę ust oraz negatywny wpływ dymu papierosowego na skórę (przesuszenie, degradacja kolagenu, szybka utrata jędrności). Zmarszczki te mogą być jednym z objawów starzenia się skóry wokół ust i intensywnej mimiki związanej z ich ruchem. Z wiekiem zanika tkanka podskórna, mięśniowa oraz podstawa kostna szczęki i żuchwy, co powoduje, że zwiotczała skóra wokół ust nie ma odpowiedniego podparcia – łatwo więc o pojawienie się zmarszczek. Ponadto odpowiedzialny za mimikę mięsień okrężny wokół ust, cały czas pracujący podczas mówienia, jedzenia czy uśmiechania się, powoduje zagniatanie skóry nad ustami, co po utrwaleniu daje efekt kod kreskowego. Są to więc zmarszczki mimiczne. Mogą im też sprzyjać inne nawyki powodujące częste układanie ust w charakterystyczny dzióbek:

 • picie przez słomkę lub prosto z butelki,
 • żucie gumy (osłabia mięśnie wokół ust),
 • pozowanie do selfie i robienie „dzióbka”.

Problem ten może też dotyczyć muzyków grających np. na flecie. Ponadto pojawianiu się zmarszczek palacza sprzyjają czynniki zewnętrzne, odpowiedzialne za przyspieszone starzenie się skóry, takie jak promieniowanie UV, zanieczyszczenia, źle zbilansowana dieta, brak odpowiedniego nawodnienia, zła pielęgnacja. Zmarszczki palacza są dla wielu kobiet szczególnie dotkliwe – nie tylko postarzają wygląd, ale też utrudniają aplikację szminki, powodując jej rozpływanie się poza kontur (pigment szminki wnika w linie nad ustami). Gdy dochodzą do tego inne objawy starzenia ust, takie jak opadanie kącików i zmarszczki marionetki, cała twarz zaczyna wyglądać na bardzo smutną i zmęczoną.

Jak zapobiegać zmarszczkom palacza?

 • Przede wszystkim należy odpowiednio pielęgnować usta i skórę wokół nich, aby spowolnić proces jej starzenia się. Tutaj z pomocą przychodzą dermokosmetyki stworzone specjalnie w tym celu, takie jak Neovadiol Kompleks Uzupełniający Krem wygładzający skórę wokół oczu i ust, który wzmacnia tkanki i zapobiega zmarszczkom mimicznym.
 • Pamiętaj, aby intensywnie nawilżać nie tylko same usta, ale też skórę wokół nich (nad górną i dolną wargą). Jeśli nie masz specjalnego kremu na tę okolicę, wykorzystaj zwykły krem lub skoncentrowane serum do twarzy, np. ampułki o działaniu przeciwstarzeniowym (te z witaminą C są szczególnie polecane do skóry palacza). Nakładaj go rano i wieczorem, delikatnie wklepując w cały obszar wokół ust.
 • Wykonuj codziennie proste ćwiczenia wzmacniające mięsień okrężny ust. Trzymając usta zamknięte, rób językiem kółka prowadząc je powoli po dolnych i górnych zębach, w ten sposób „wypychając” i naciągając skórę nad i pod wargami. Możesz też głośno i wyraźnie wymawiać samogłoski (A, E, I, O, U), łącząc je w jedno słowo.
 • Staraj się unikać częstego układania ust w dzióbek. Ten nawyk naprawdę szkodzi urodzie!
 • Warto też regularnie wykonywać masaż twarzy na zmarszczki palacza – delikatnie oklepując ten obszar bądź masując go kolistymi ruchami (robiąc małe kółeczka od środka w kierunku kącików).

Jeśli zmarszczki palacza są mocno widoczne i nie da się ich usunąć domowymi sposobami, możesz skorzystać z pomocy lekarza medycyny estetycznej – na tę okolicę stosuje się toksynę botulinową (która relaksuje mięźnie odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek mimicznych) oraz kwas hialuronowy (który pozwala lekko wypełnić utrwalone linie i zagniecenia).


Zmarszczki?

Odkryj bestsellerowy krem przeciw
zmarszczkom Liftactiv Collagen Specialist

Liftactiv krem przeciw
zmarszczkom.

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Liftactiv - skuteczność Liftactiv - skuteczność potwierdzona klinicznie
Sprawdź

1 Badanie kliniczne, 58 kobiet, po 8 tygodniach. 2 Badania konsumenckie, 90 kobiet, po 8 tygodniach.

Liftactiv

Zmarszczki?

Zespół Vichy

go to top