OK

OK Cancel

Thank you

Close

VICHY JEST PIONIEREM
W DZIEDZINIE
NAUKI O EKSPOZOMIE
OD PONAD 40 LAT

Zapewnienie skórze zdrowego wyglądu od zawsze było misją Vichy.
Nasza ekspertyza oparta jest na kompleksowych badaniach czynników, które wpływają na ewolucję skóry wraz z upływem czasu.

VICHY JEST PIONIEREM W DZIEDZINIENAUKI O EKSPOZOMIE OD PONAD 40 LAT

“Ekspozom odpowiada
w ponad
{}
za starzenie się skóry”

Dr Delphine Kerob

Dermatolog i Globalna Dyrektor Medyczna Vichy

delphine kerob

Nauka o ekspozomie:
W służbie zdrowemu wyglądowi skóry

Od zawsze poszukujemy sposobów na uzyskanie zdrowego wyglądu skóry. Aby stworzyć najlepsze rozwiązania dla Twojej skóry, rozwinęliśmy wiedzę opartą na kompleksowych badaniach czynników, które wpływają na jej ewolucję z upływem czasu.
Nazywa się je „ekspozomem”.

v_exposome.jpg
Koncepcja ekspozomu

Koncepcja ekspozomu

Koncepcja ekspozomu wywodzi się z badań nad rakiem. Po raz pierwszy ekspozom został zdefiniowany w 2005 roku przez profesora Christophera Wilda, byłego dyrektora Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem (IRAC), jako „skumulowana miara wpływów środowiska i powiązanych reakcji biologicznych, w tym narażenie środowiskowe, dieta, zachowanie i procesy endogenne” (1, 2).

Jeśli chodzi o skórę, nasze badania laboratoryjne wykazały, że ekspozom to połączenie wielu czynników: środowiskowych, behawioralnych i hormonalnych. Jednak przede wszystkim, to ich skumulowany efekt może wpływać na funkcje biologiczne skóry i przyspieszyć jej starzenie. W 2016 roku odkrycia te zamieniliśmy w naukę: "Skin Exposome Science" (Nauka o wpływie ekspozomu na skórę).

Koncepcja ekspozomu

Pionier nauki o ekspozomie

„Jako pionier w dziedzinie nauki o ekspozomie, Vichy powołało międzynarodową interdyscyplinarną radę medyczną w celu poszerzenia wiedzy o interakcjach oraz efektach kumulacji i synergii czynników ekspozomu.

Rada po raz pierwszy zgromadziła ośmiu ekspertów medycznych, posiadających specjalistyczną wiedzę na temat każdego z czynników ekspozomu, takich jak dermodietetyk, dermatolog endokrynolog, ekspert w dziedzinie wpływu promieniowania UV na skórę, specjalista w dziedzinie wpływu zanieczyszczeń na skórę, specjalista w dziedzinie biologii psychiatrycznej, specjalista ds. biologii środowiskowej i epidemiolog zajmujący się biostatystyką. Cieszę się, że mogę corocznie zapraszać tę komisję medyczną do prac nad ekspozomem”.

Dr Marion Nielsen

Farmaceutka i Globalna Dyrektor Naukowa Vichy

Marion Nielsen


Czynniki ekspozomu:
Wiele elementów wpływających na zdrowy wygląd skóry

Na zdrowy wygląd skóry wpływa wiele czynników ekspozomu, zarówno zewnętrznych jak i wewnętrznych, a ich skumulowany wpływ nasila negatywne działanie (15).

Czynniki środowiskowe

 • UV:
  UVA, UVB, IR, światło widzialne
 • Zanieczyszczenie:
  zanieczyszczenie chemiczne, mikrocząstki PM10/PM2,5, ultradrobne cząstki, ozon, środki owadobójcze itp.
 • "Zmiany klimatyczne: temperatura, wilgotność, wahania ciśnienia atmosferycznego"
Czynniki środowiskowe

Czynniki behawioralne

 • Dieta:
  odżywianie, tytoń, alkohol
 • Stres psychologiczny
 • Niedobór snu
 • Aktywność fizyczna
Czynniki behawioralne

Czynniki hormonalne

 • Wahania hormonów żeńskich:
  dojrzewanie, cykl menstruacyjny, ciąża, menopauza
Czynniki hormonalne

Badanie ekspozomu jest złożonym i ambitnym projektem.

„Zrozumienie ekspozomu oznacza wzięcie pod uwagę nieskończonej liczby zmiennych, czyli uwzględnienie wielu czynników, takich jak czynniki środowiskowe, behawioralne, hormonalne oraz nieskończona różnorodność biologiczna skóry. Stąd każda osoba ma swój własny profil ekspozomu. W rzeczywistości, dana osoba nie będzie narażona na te same czynniki ekspozomu, co jej sąsiad, ani też nie spowodują one tych samych biologicznych uszkodzeń skóry. Dlatego zrozumienie tych czynników i zbadanie ich skumulowanego i synergistycznego wpływu na skórę ma zasadnicze znaczenie, pozwalając zaproponować spersonalizowane rozwiązanie zwiększające potencjał skóry na każdym etapie życia. Na przykład dzienne światło w połączeniu z zanieczyszczeniami, zwanymi fotozanieczyszczeniami, może znacząco wpływać na zdrowy wygląd skóry orazi przyspieszać proces jej starzenia.”.

Luc Aguilar

Dyrektor ds. Badań Biologicznych i Klinicznych w L'Oréal

 luc aguilar

Wpływ ekspozomu:
efekty na skórze

Skóra jest największym organem ludzkiego ciała.

Cztery główne funkcje skóry:
FIZYCZNA BARIERA SKÓRNA - PIGMENTACJA SKÓRY - OCHRONA SKÓRNA - STRUKTURA SKÓRY
podlegają działaniu ekspozomu, który wpływa na zdrowy wygląd, integralność i jakość naszej skóry.

Promieniowanie UV

Promieniowanie UV jest odpowiedzialne za 80% widocznych oznak starzenia się twarzy. Niszczy włókna kolagenowe i elastynowe, prowadząc do powstawania oznak starzenia: zmarszczek, utraty jędrności, szorstkości i zaburzeń pigmentacji (3, 4).

uvs

Zanieczyszczenie

Zanieczyszczenie powoduje stres oksydacyjny. Udowodniono, że prowadzi do powstawania oznak starzenia się skóry, zwłaszcza przebarwień i zmarszczek (5, 6).

W połączeniu z promieniowaniem UV, nasila oznaki starzenia się skóry (7, 8).

pollution

Zmiany klimatu

Zmiany klimatu obejmujące temperaturę, wilgotność lub ciśnienie atmosferyczne, mogą wpływać na funkcję bariery skórnej. Niska temperatura wysusza skórę, a wysoka temperatura zwiększa nawilżenie skóry i wydzielanie potu/sebum, powodując wypryski, szczególnie w przypadku skóry tłustej (9, 10, 11, 12).

climate

Dieta

Odżywianie wpływa bezpośrednio na wygląd naszej skóry i jej odporność na czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenie, promienie UV i stres. Zła dieta może powodować przedwczesne starzenie się skóry, a także mieć potencjalny wpływ na trądzik i problemy skórne (trądzik różowaty, atopowe zapalenie skóry i łuszczyca) (13).

nutrition

Stres psychologiczny

Stres psychologiczny może oddziaływać na skórę zarówno w krótkim, jak i długim okresie. Na przykład kobiety, które są zestresowane, często mają upośledzoną funkcję bariery skórnej, co w krótkim czasie prowadzi do bardziej suchej i matowej cery (14).

stress

Niedobór snu

Brak snu upośledza funkcje ochronne skóry i przyspiesza ogólne starzenie się skóry. Skóra może wydawać się bardziej blada, z zaznaczonymi drobnymi liniami/zmarszczkami. Szczególnie dotknięta jest okolica oczu (15, 16, 17).

sleep

Wahania hormonów

Zmiany poziomu hormonów, zwłaszcza hormonów żeńskich (estrogeny i progesteron) mogą wpływać na strukturę i skład skóry przez całe życie, a zwłaszcza podczas cyklu miesiączkowego (niedoskonałości, wypryski, zwiększenie produkcji sebum), ciąży (niedoskonałości, wypryski, ostuda) i menopauzy (głębokie zmarszczki, suchość i wiotczenie skóry) (18, 19, 20, 21).

hormones
Wpływ ekspozomu:efekty na skórze

Nasze rozwiązania przeciw ekspozomowi

Aby wzmocnić skórę przed negatywnym czynnikom ekspozomu, oddaliśmy do Twojej dyspozycji technologię: dzięki spersonalizowanej diagnostyce na vichy.pl/SkinConsultAI, stworzonej przez dermatologów i ekspertów w dziedzinie zdrowia skóry, poznasz priorytety swojej skóry. Ta diagnoza pozwoli nam zaproponować kompleksową rutynę  pielęgnacyjną dostosowaną do specyficznych problemów Twojej skóry, przy zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa.

SKIN
CONSULTAI

Nasza diagnoza skóry oparta na sztucznej inteligencji do Twojej dyspozycji

Na zdrowie skóry znaczący wpływ ma wiele czynników zewnętrznych i wewnętrznych, pogarszających jej stan.

skinconsult

Naszą misją jest rozwój nauki o ekspozomie

Naszą codzienną misją jest rozwijanie wiedzy w dziedzinie zdrowia skóry i umożliwienie Ci dostępu do tej wiedzy. Od momentu powstania marki w 1931 roku Vichy jest w czołówce badań naukowych nad skórą, aby towarzyszyć kobietom na każdym etapie życia. Jako pionier w dziedzinie Skin Exposome Science (Nauki o wpływie ekspozomu na skórę) i sponsor naszego corocznego grantu badawczego, nadal finansujemy i wspieramy rozwój wiedzy naukowej dotyczącej zdrowego wyglądu skóry.

Naszą misją jest rozwój nauki o ekspozomie

Publikacje ekspertów Vichy na temat ekspozomu

Nasze badania zaowocowały publikacją w 2019 roku „Skin and Exposome” przez radę medyczną Vichy ds. ekspozomu. Był to pierwszy kompletny przegląd prezentujący biologiczny i kliniczny wpływ ekspozomu na skórę, najnowszą wiedzę na temat wpływu zanieczyszczeń poprzez monitorowanie włosów oraz perspektywy na przyszłość.

Aby upowszechniać wiedzę o ekspozomie, eksperci Vichy co roku publikują swoje badania w renomowanych czasopismach dermatologicznych (obecnie ponad 30 publikacji naukowych).