OK

OK Cancel

Thank you

Close

Co dziwny zapach skóry mówi o Twoim zdrowiu?

 • favoris

Nieprzyjemny zapach skóry może dotyczyć również osób, które regularnie dbają o higienę. Najczęściej jest to jednym z objawów choroby takiej jak cukrzyca, niewydolność wątroby czy nawet schizofrenia. Nie należy bagatelizować tego problemu, a w razie konieczności zgłosić się do lekarza, bo może okazać się, że dziwny zapach skóry świadczy o poważnym schorzeniu.

Rodzaje potu

Co dziwny zapach skóry mówi o Twoim zdrowiu?

Mimo że odczuwamy różnicę między potem wydzielającym się po wysiłku fizycznym a tym produkowanym w sytuacji stresowej, nie zastanawiamy się nadmiernie, dlaczego tak się dzieje. Warto uświadomić sobie, że spowodowane jest to tym, że wyróżniamy dwa rodzaje potu:
* pot apokrynowy,
* pot z gruczołów ekrynowych.

Ten pierwszy wydziela się głównie w momentach emocjonujących czy stresujących, ale może być również produkowany wskutek problemów endokrynologicznych lub zażywania niektórych leków. Wytwarzany jest przez apokrynowe gruczoły potowe, które zlokalizowane są w okolicach pach, w pachwinach, na zewnętrznych organach płciowych oraz na brodawkach sutkowych. Ten rodzaj potu zawiera dużą ilość białek i tłuszczy, co powoduje dziwny zapach skóry, a co więcej umożliwia bakteriom rozwój. Natomiast pot z gruczołów ekrynowych jest bardziej wodnisty, powstaje na skutek zbyt wysokiej temperatury czy wysiłku fizycznego, a jego zapach nie jest tak nieprzyjemny.

W walce z przykrym zapachem skóry i nadpotliwością pomocne okażą się leki oraz kosmetyki zawierające substancje blokujące lub zwężające gruczoły potowe, jak np. dezodorant przeciw intensywnemu poceniu się od Vichy, który gwarantuje ochronę i poczucie komfortu nawet do 48 godzin po użyciu.

Dziwny zapach ciała - oznaka choroby

Naukowcy i lekarze potwierdzają, że choroby mają wpływ na zapach naszej skóry. Co więcej, konkretny zapach potu świadczy o danej chorobie, dlatego coraz większą wagę przykłada się do badań nad tym problemem. O jakiej więc chorobie może świadczyć dziwny zapach skóry?

- cukrzyca
Chorzy na cukrzycę często wydzielają pot, który ma zapach acetonu czy gnijących owoców. Związane jest to z tzw. kwasicą ketonową, która spowodowana jest nadmiarem cukru we krwi i niedoborem insuliny, co prowadzi do tego, że organizm musi korzystać z innego źródła energii w postaci tłuszczów. Osoby, które odczuwają ten problem, koniecznie powinny skontaktować się z lekarzem, bo kwasica ketonowa jest stanem zagrażającym życiu.

- niewydolność wątroby
Nieprzyjemny zapach skóry może świadczyć o niewydolności wątroby. Przy tym problemie pojawiają się też bóle brzucha, odbijanie po jedzeniu czy wzdęcia. Choroba ta może doprowadzić do żółtaczki oraz do powiększenia wątroby.

* kandydoza
Dziwny zapach ciała może być spowodowany kandydozą, podczas której organizm jest zaatakowany przez drożdże. Najczęstszą przyczyną tej choroby jest długotrwałą antybiotykoterapia bądź zażywanie leków obniżających odporność.

Dieta a dziwny zapach ciała

Przykry zapach skóry może być skutkiem złej diety, palenia papierosów czy trawienia alkoholu. Diety niskowęglowodanowe takie jak dieta Dukana czy Atkinsa dostarczają organizmowi małą ilość węglowodanów, przez co energię trzeba wtedy czerpać z innego źródła - z tłuszczów i białek. Aby pozbyć się dziwnego zapachu skóry, należy wrócić do racjonalnego żywienia, czyli diety, która dostarczy tłuszcze, białka i węglowodany.

Przetestuj nasze sposoby na pozbycie się dziwnego zapachu ciała i czuj się komfortowo w każdej sytuacji.

Rekomendowane produkty

 • Antyperspirant w kulce 48H przeciw śladom na ubraniach
 • Najczęściej czytane

  Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

  Pielęgnacja ciała

  Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

  Mikrodermabrazja to zabieg, na który kobiety bardzo często zgłaszają się do gabinetów kosmetycznych lub lekarskich. Nic w tym dziwnego - ten nieinwazyjny, mechaniczny mikropeeling jest w stanie wyraźnie poprawić wygląd naszej skóry i pozbawić jej niedoskonałości. Podpowiadamy, na czym on polega!

  Przeczytaj artykuł

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Pielęgnacja ciała

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

  Przeczytaj artykuł

  Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

  Pielęgnacja ciała

  Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

  Kwas azelainowy jest dikarboksylowym kwasem o wielokierunkowym działaniu, który posiada szerokie zastosowanie w kosmetyce: działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, wybielająco i złuszczająco. Dlatego bardzo często wykorzystuje się go przy leczeniu trądziku oraz przy usuwaniu przebarwień.

  Przeczytaj artykuł

  5 przyczyn intensywnego zapachu potu

  Pielęgnacja ciała

  5 przyczyn intensywnego zapachu potu

  Wydzielanie przez skórę potu, który ma niezbyt przyjemny zapach to naturalne zjawisko. Problem pojawia się wówczas, gdy pot produkowany jest w nadmiarze i ma bardzo intensywny zapach. Poznaj 5 przyczyn brzydkiego zapachu potu oraz sposoby na nadmierną potliwość!

  Przeczytaj artykuł

  go to top