OK

OK Cancel

Thank you

Close

Menopauza i uderzenia gorąca: przyczyny, objawy i sposoby radzenia sobie z nimi

Jeden z wielu problematycznych objawów, jakie powoduje menopauza – uderzenia gorąca – jest możliwy do złagodzenia. W tym artykule Karolina Kopeć, nasza dermatolożka, wyjaśnia przyczyny powstawania tej dolegliwości i daje wskazówki, jak im przeciwdziałać.

Menopauza i uderzenia gorąca: przyczyny, objawy i sposoby radzenia sobie z nimi

Co powoduje uderzenia gorąca? Wysyłany przez mózg sygnał informuje ciało, że jest bardzo gorąco, kiedy tak naprawdę wcale tak nie jest. Sygnał ten wywołuje jednak reakcję organizmu – pocisz się, odczuwasz dyskomfort, bezsenność. Pozostaje dać organizmowi do zrozumienia, że temperatura jest niższa i się ochłodzić. Łatwo powiedzieć, prawda? Tak, rozumiemy Cię, przechodziliśmy przez to samo.

Uderzenia gorąca – jakie przyczyny i objawy mogą mieć wpływ na skórę?

Skóra przybiera czerwony odcień, jakbyś się rumieniła, i jednocześnie się poci. Mamy świadomość, że to dość wybuchowe połączenie.

Jak wspomniano powyżej, menopauza jest bardzo skomplikowanym procesem dotykających wielu aspektów ogólnego stanu zdrowia i życia na co dzień. Zapoznaj się z objawami menopauzy.

Co może wywoływać menopauza? Uderzenia gorąca są jedną z najbardziej dokuczliwych dolegliwości. Pojawiają się z powodu zmniejszenia produkcji estrogenów, powodując zaburzenia termoregulacyjne i naczyniowe. Jest to nagły przypływ uczucia rozgrzania o największej intensywności w górnej części ciała.

Kiedy natomiast uderzenie gorąca przemija, kobiety często doświadczają tachykardii i odczuwają drgawki. Mają one różną częstotliwość i intensywność.

Pocenie się w nocy może czasami powodować przewlekłą bezsenność. Zastanawiasz się pewnie, co to ma wspólnego ze skórą. Brak snu lub jego niedobór może mieć wpływ na naturalne procesy biologiczne, takie jak funkcjonowanie bariery ochronnej skóry, która nie będzie w stanie zapewnić odpowiedniego poziomu nawilżenia i regeneracji.

Takie zaburzenia biologiczne mogą mieć negatywny wpływ na jakość skóry, prowadząc do matowej, nierównomiernej cery, wywołując suchość, zaczerwienienie i nadwrażliwość skóry, a także spowodować pojawienie się drobnych zmarszczek i wiotczenia.

Dr Karolina Kopeć

Dlatego ważne jest, abyś odpowiednio zadbała o skórę przed pójściem spać, ponieważ pora nocna ma kluczowe znaczenie dla jej regeneracji!

Dowiedz się, jak pielęgnować skórę dojrzałą w okresie menopauzy.

Co może nasilać uderzenia gorąca? Przyczyny, na które masz wpływ to palenie tytoniu i otyłość

Aby ograniczyć uderzenia gorąca:
· ogranicz spożycie kawy, herbaty, alkoholu,
· rzuć palenie,
· dbaj o niską temperaturę pomieszczeń,
· jeśli czujesz napływające uczucie rozgrzania, spryskaj twarz chłodną wodą termalną lub użyj opakowania z zimnym żelem (dostępne w aptekach),
· noś luźne, lekkie ubrania bawełniane lub jedwabne (ma to swoją seksowną stronę, dlatego śmiało się na to skuś!),
· bierz chłodny prysznic lub kąpiele zamiast gorących.

Zmiany skórne w okresie menopauzy są tak samo zauważalne jak uderzenia gorąca i mogą wpłynąć na Twoją pewność siebie, dlatego warto, abyś temu zapobiegła.

Dr Karolina Kopeć

Menopauza, uderzenia gorąca – o czym należy pamiętać

1. Niektóre czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia uderzeń gorąca: palenie tytoniu, picie alkoholu, otyłość.
2. Niektóre objawy menopauzy mogą wywołać kolejne dolegliwości: na przykład uderzenia gorąca mogą powodować zaburzenia biologiczne (np. bezsenność), które powodują problemy ze skórą (np. suchość, wrażliwość skóry).

Powyższy tekst jest tylko jednym z cyklu artykułów o zdrowiu i pielęgnacji skóry na naszym blogu.

Korzystając z wiedzy lekarzy oraz najnowszych badań klinicznych, Vichy od ponad 100 lat rozwija ekspertyzę w zakresie zaawansowanej pielęgnacji twarzy oraz skóry głowy i włosów.

Dowiedz się więcej i przeczytaj o zmarszczkach i starzeniu się skórymenopauziesuchej skórze twarzy oraz trądziku.
Możesz także sprawdzić porady o pielęgnacji skóry głowy i włosów, a w szczególności łupieżu, doborze szamponu przeciwłupieżowegowypadaniu włosów czy zakolach.

Podpowiadamy również jak dobrać: krem do twarzykrem przeciwzmarszczkowykrem pod oczyserum do twarzykrem na trądzikkrem na nocampułki do twarzy czy krem z filtrem do twarzy oraz super nowość – booster.

Przeczytaj też o aktywnych składnikach dermatologicznych: Kwasie HialuronowymKolagenie czy Peptydach.

Jeśli spodobał Ci się nasz artykuł, to podziel się nim na swoich Social Mediach!

Najczęściej czytane

go to top