OK

OK Cancel

Thank you

Close

Nieprzyjemny zapach skóry mimo mycia. Sprawdź, jak sobie z nim radzić!

Na problem nieprzyjemnego zapachu skóry mimo mycia skarży się coraz większa liczba Polaków. Dotyczy on w takim samym stopniu kobiet, jak i mężczyzn. Wszyscy, którzy borykają się z przykrym zapachem skóry, odczuwają dyskomfort i wstydzą się przebywać w towarzystwie. Jednak oprócz skutków psychicznych, problem może mieć wpływ na zdrowie fizyczne, dlatego tym bardziej nie powinno się go bagatelizować.

Przyczyny brzydkiego zapachu ciała


1. Toksyny
Najczęstszym źródłem przykrego zapachu skóry jest zbyt duża ilość toksyn w organizmie. Gdy ich nadmiar występuje w jelicie grubym, oprócz brzydkiego zapachu ciała odczuwa się ospałość, problemy z koncentracją, wzdęcia czy łamliwe paznokcie. Toksyny przedostają się do organizmu poprzez zanieczyszczone środowisko, z wodą oraz pożywieniem. Dlatego szczególnie istotna w przypadku detoksykacji będzie odpowiednia dieta - pozbawiona tłustych dań i słodyczy, a bogata w produkty mleczne, owoce, warzywa, chude mięso oraz płyny.

2. Brak witaminy B12
Jedną z przyczyn brzydkiego zapachu ciała jest brak witaminy B12, która odpowiada m. in. za produkowanie czerwonych ciałek krwi. Jej niedobór skutkuje niedokrwistością, czyli anemią. Aby dostarczyć organizmowi odpowiednią dawkę witaminy B12, należy jeść produkty mięsne, jaja, mleko i jego przetwory oraz ryby.

3. Choroby tarczycy
Nieprzyjemny zapach skóry mimo mycia może oznaczać również problemy z tarczycą. Gdy cierpimy na jej nadczynność (tarczyca wytwarza zbyt dużą ilość hormonów), odczuwamy również stałe uczucie gorąca, kołatanie serca, drżenie rąk, nerwowość, spadek masy ciała czy duszności. Zauważając te objawy, koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza i przeprowadzić badanie na stężenie hormonu tyreotropowego.

4. Kandydoza
Za nieprzyjemnym zapachem skóry mimo dbania o higienę mogą stać drożdże, które atakują organizm, prowadząc do kandydozy. Choroba ta najczęściej pojawia się wskutek długotrwałej antybiotykoterapii oraz zażywania leków obniżających odporność.

5. Nadmierna praca apokrynowych gruczołów potowych

Nieprzyjemny zapach skóry mimo mycia - jak się go pozbyć?

Gdy zapach naszego ciała wydaje nam się nieprzyjemny nawet po kąpieli, należy zwiększyć działania pielęgnacyjne. W walce z nieprzyjemnym zapachem skóry mimo kąpieli pomocne będą poniższe rady:

* codziennie bierz kąpiel lub prysznic (w ciepłe dni nawet kilkakrotnie) i używaj do mycia żeli antybakteryjnych, które pomogą zwalczyć problem nadmiernej ilości potu apokrynowego
* do mycia okolic intymnych wybierz produkty z nieperfumowaną emulsją
* regularnie gol się pod pachami
stosuj dezodoranty i antyperspiranty hamujące wydzielanie potu jak np. Vichy Homme - antyperspirant w kulce, który zapewnia ochronę do 72 godzin po aplikacji. Stosowanie tego produktu pomoże zredukować nadmierne wydzielanie potu oraz zapewni uczucie odświeżenia i komfortu.
* zakładaj przewiewne ubrania z naturalnych tkanin
* pij dużo wody
* stosuj odpowiednią dietę - jedz szpinak, jarmuż, włoską kapustę i botwinę
* kilka razy dziennie przetrzyj skórę pod pachami wacikiem zmoczonym w occie winnym (ale nie po goleniu)
* na intensywnie pocące się miejsca nanieś sodę oczyszczoną lub mąkę kukurydzianą
* pij herbatkę lipową i napar z natki pietruszki

Zespół Vichy

go to top