OK

OK Cancel

Thank you

Close

Skąd się biorą czerwone kropki na ciele?

Plamy i przebarwienia na skórze przypominające czerwone kropki mogą wskazywać na różnego rodzaju schorzenia skóry, defekty lub uczulenia. Dowiedz się, czym są czerwone kropki na ciele i jakie są przyczyny ich obecności!

  • Czerwone kropki na skórze zwykle są objawem uczulenia.
  • Mogą też być związane z niewłaściwą pielęgnacją skóry i podrażnieniem jej w trakcie depilacji.
  • Czasami są też sygnałem choroby ogólnoustrojowej, dlatego nie wolno ich lekceważyć.

Kropki na ciele mogą mieć wiele przyczyn. Od uczulenia poprze zmiany pigmentacyjne aż po poważne choroby.

Czerwone kropki na ciele. Przyczyny plam na skórze

Jedną z najczęstszych przyczyn czerwonych plam na ciele jest nic innego jak uczulenie. Wówczas widoczne kropki stanowią reakcję obronną skóry na antygen, czyli ciało obce, które miało styczność ze skórą. Czynnikiem sprawczym może być zastosowanie nowego produktu lub kosmetyku zawierającego składnik będący alergenem. Czerwone kropki mogą pojawić się nie tylko w miejscu użycia danego produktu, ale też rozprzestrzenić się po całym ciele. Dodatkowo mogą one powodować świąd. Podobnie jak czerwone kropki na ciele będące rezultatem ukąszeń owadów.

Innym częstym powodem czerwonych kropek na ciele jest niewłaściwa depilacja skóry. Zmiany te pojawiają się wówczas wyłącznie w depilowanych miejscach – na nogach, pod pachami, w miejscach intymnym czy na rękach. Kropki te wskazują na podrażnienia skóry, które powstały na skutek nieodpowiedniej depilacji. Ważne jest, aby używać maszynki z niestępionym ostrzem, tak aby przy jednym pociągnięciu wyeliminować niechciane owłosienie. Drugą, równie istotną kwestią jest sposób zastosowania maszynki – należy golić się pod włos, jednocześnie pamiętając o dobrym nawilżeniu skóry i zmiękczeniu owłosienia. W tym celu wystarczy zastosować piankę do golenia lub inny tego rodzaju preparat (pomocny będzie nawet zwykły żel do mycia pod prysznicem). Czerwone kropki, które pojawiają się po niewłaściwej depilacji, sprawiają, że skóra jest obolała, piecze i swędzi. Nie wolno również zapominać o odpowiedniej pielęgnacji skóry po depilacji. Czerwone kropki mogą być objawem wrastania w skórę odrastających włosków – jeśli masz taką tendencję, po depilacji stosuj balsamy temu zapobiegające lub wykonaj trwałą depilację np. laserem.

Czerwone kropki na ciele mogą też być związane z zapaleniem mieszków włosowych – schorzenie to występuje częściej u mężczyzn niż kobiet. Może być wywołane zakażeniem bakteryjnym, grzybiczym bądź wirusowym, ale też przewlekłym podrażnianiem skóry (np. wskutek ocierania o ubranie), jej mechanicznym uszkodzeniem czy depilacją.  

Czerwone plamy na ciele mogą również wskazywać na zmiany naczyniowe i pęknięcia naczynek krwionośnych. Wówczas jednak czerwone zmiany na skórze nie przypominają kropek, ale zwykle przyjmują kształt tzw. niewielkich pajączków. Nie są bolesne, stanowią głównie defekt kosmetyczny. Osoby z naczynkami na ciele często mają tendencję do rozwoju trądziku różowatego. Taka skóra w okresie letnim wymaga wysokiej ochrony przeciwsłonecznej.

Czerwone kropki mogą też być objawem poważnych schorzeń i chorób skóry. Niestety, bardzo często są bagatelizowane. Wynika to przede wszystkim stąd, że wiele osób traktuje je jako zwykłą wysypkę na ciele. Tymczasem może się okazać, że mają związek z chorobami zagrażającymi zdrowiu czy życiu, takimi jak mięsak Kaposiego czy naczyniakomięsak krwionośny. U starszych osób czerwone kropki na ciele mogą świadczyć o problemach z wątrobą. Należy wziąć to pod uwagę i gdy tylko zaniepokoją cię jakieś zmiany na skórze, udać się do lekarza.

Czerwone kropki i nierówności w kolorycie skóry mogą też nasilać się wraz z wiekiem w procesie starzenia się skóry – wskutek zaburzeń pigmentacyjnych i naczyniowych.

Jak pozbyć się czerwonych plam na ciele?

W celu skutecznego i bezpiecznego usunięcia czerwonych kropek na ciele konieczne jest zdefiniowanie przyczyny ich powstania. Inne postępowanie należy zastosować w przypadku wysypki, uczulenia, a jeszcze inne gdy doszło do podrażnienia skóry po depilacji czy chorób skóry. Mimo że czerwone plamy bardzo często wyglądają nieszkodliwie i nie wpływają na dyskomfort w postaci świądu czy pieczenia, to mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia skóry. Z tego względu nie należy ich bagatelizować, a w razie wątpliwości skontaktować się z lekarzem, aby ocenić stan skóry i podjąć skuteczne oraz bezpieczne działanie eliminujące czerwone kropki. Czasem wystarczy regularnie nawilżać skórę, opanować zasady prawidłowej depilacji lub odstawić kosmetyk, który zawiera alergeny. Są również takie przypadki, podczas których nie obędzie się bez lekarstw i specjalistycznych kremów na przebarwienia skóry czy maści. Pamiętaj zatem, aby każdą niepokojącą zmianę na skórze skonsultować z dermatologiem. Wówczas będziesz mieć pewność, że prawidłowo dbasz o skórę, a potencjalne zagrożenie zostanie wyeliminowanie w odpowiednim czasie.

Zespół Vichy

go to top