OK

OK Cancel

Thank you

Close

Fibroblasty

Fibroblasty

Fibroblasty to komórki skóry właściwej, odpowiedzialne za produkcję kolagenu, elastyny i kwasu hialuronowego - substancji o kluczowym znaczeniu dla prawidłowej budowy skóry. Włókna kolagenowe i elastynowe tworzą rusztowanie, a obdarzony właściwościami nawilżającymi kwas hialuronowy spaja je, wykańczając tworzą elastyczną, rozciągliwą, wytrzymałą strukturę. Fibroblasty znajdują się w macierzy włóknistej, którą wytwarzają, połączone z siecią włókien.

Fibroblasty a starzenie się skóry

Z wiekiem, fibroblasty stają się mniej produktywne. Ich funkcje replikacyjne i metaboliczne zanikają, przez co osłabieniu ulega proces odnowy komórek. Włókna kolagenowe i elastynowe tracą swoje właściwości, ilość kwasu hialuronowego zmniejsza się, a struktura skóry ulega zniszczeniu. Tkanka staje się mniej gęsta i z czasem wiotczeje. Okres aktywnego funkcjonowania fibroblastów można przedłużyć dzięki zastosowaniu odpowiednich kosmetyków.

fibroblaste_GP

W centrum skóry właściwej

Skóra właściwa to tkanka łączna znajdująca się pod naskórkiem. Pod nią znajduje się tkanka podskórna. Składa się ona z licznych włókiem kolagenowych i elastynowych oraz innych cząstek strukturalnych. Znajdują się w niej naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe odpowiedzialne za zmysł dotyku, a także liczne torebki włosowe i wydzielnicze części gruczołów potowych i łojowych. Wydzielina tych ostatnich natłuszcza naskórek, chroniąc go przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Grubość skóry właściwej różni się w zależności od wieku - jest największa tuż po okresie dojrzewania, spada natomiast po 50 roku życia. Złożona jest z warstwy powierzchniowej oraz warstwy głębokiej. Odgrywa ona bardzo ważną rolę odżywczą dla tkanek oraz bierze udział w procesie termoregulacji, gojenia się ran i skaleczeń oraz usuwania z ciała odpadów przemiany materii.

fibroblaste_LP_box

Indeks dermatologiczny