OK

OK Cancel

Thank you

Close

Kolagen

Kolagen jest głównym białkiem podporowym skóry, decydującym o jej jędrności i młodym wyglądzie.

Kolagen jest głównym białkiem budulcowym skóry, stanowiące ok. 72% jej suchej masy. Jest produkowany przez fibroblasty w skórze właściwej. Przybiera formę potrójnej helisy i składa się z trzech łańcuchów około stu aminokwasów. Wraz z elastyną nadaje skórze niezwykle istotne właściwości fizyczne, takie jak napięcie, elastyczność, jędrność, sprężystość, odporność na uszkodzenia, rozciągliwość. Skórę buduje przede wszystkim kolagen typu I nazywany kolagenem młodości (w skórze właściwej znajduje się ok. 80% kolagenu typu I oraz 20% kolagenu typu III). Niestety, już od 25. roku ilość kolagenu w skórze zmniejsza się – średnio o ok. 1,5% rocznie, co powoduje utratę jędrności i gładkości skóry, jej wiotczenie i opadanie, pogłębianie się zmarszczek. Dodatkowo produkowane włókna kolagenowe są coraz gorszej jakości – stają się krótsze, bardziej skręcone i słabsze, a wpływ na ich degradację mają czynniki zewnętrzne, takie jak zanieczyszczenia czy promienie UV. Kolagen występuje również w kościach, zębach oraz ścięgnach. Swoją nazwę zawdzięcza greckiemu słowu „kolla” („klej”), ponieważ „skleja” komórki skóry, będąc głównym składnikiem macierzy pozakomórkowej. W ten sposób tworzy rusztowanie podtrzymujące tkanki.

Kolagen w kosmetykach
Kolagen pochodzenia zwierzęcego bądź roślinnego jest szeroko wykorzystywany w kosmetyce, będąc popularnym składnikiem preparatów przeciwstarzeniowych. Poprawia nawilżenie skóry, wzmacnia funkcje bariery ochronnej, zapobiega przesuszeniu, przywraca tkankom, witalność i elastyczność, a także wygładza drobne zmarszczki. Kolagen jest również powszechnie wykorzystywany w medycynie estetycznej jako wypełniacz zmarszczek czy ust, a także do rewitalizacji skóry w zabiegach mezoterapii. W kosmetologii stosowane są też preparaty mające na celu pobudzenie fibroblastów do produkcji naturalnego kolagenu w skórze – takie działanie mają przede wszystkim witamina C oraz retinol.

Zobacz też, jak powstają zmarszczki

Krem Vichy Collagen Specialist SPF 25 zawiera biopeptyd i witaminę C, które stymulując produkcję kolagenu w skórze. Dzięki zawartości filtrów UV krem jednocześnie chroni skórę przed utratą kolagenu wskutek szkodliwego działania słońca.

Kolagen jest głównym składnikiem skóry, nadającym jej jędrność

Indeks dermatologiczny