OK

OK Cancel

Thank you

Close

Kolagen

Kolagen jest dużym białkiem produkowanym przez fibroblasty, znajduje się w skórze właściwej. Przybiera formę potrójnej helisy i składa się z trzech łańcuchów około stu aminokwasów. Wraz z elastyną nadaje skórze niezwykle istotne fizyczne właściwości (napięcie, elastyczność), gdyż wykazuje bardzo wysoką odporność na rozciąganie. Występuje również w kościach, zębach oraz ścięgnach. Wraz z wiekiem włókna kolagenowe twardnieją i scalają się ze sobą, co powoduje utratę elastyczności skóry.

Kolagen jest szeroko wykorzystywany w kosmetyce i jest popularnym dodatkiem w preparatach przeciwstarzeniowych. Znacznie poprawia on nawilżenie skóry, przywraca jej witalność i elastyczność, a także wygładza drobne zmarszczki. Ponadto pomaga zwalczyć suchość skóry. Jest również wykorzystywany w chirurgii kosmetycznej jako wypełnienie zmarszczek oraz powiększania ust. Jest składnikiem hipoalergicznym, przez co znajduje szerokie zastosowanie w różnych dziedzinach.

collagene_GP

W centrum skóry właściwej

Skóra właściwa to tkanka łączna znajdująca się pod naskórkiem. Pod nią znajduje się tkanka podskórna. Składa się ona z licznych włókiem kolagenowych i elastynowych oraz innych cząstek strukturalnych. Znajdują się w niej naczynia krwionośne i zakończenia nerwowe odpowiedzialne za zmysł dotyku, a także liczne torebki włosowe i wydzielnicze części gruczołów potowych i łojowych. Wydzielina tych ostatnich natłuszcza naskórek, chroniąc go przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Grubość skóry właściwej różni się w zależności od wieku - jest największa tuż po okresie dojrzewania, spada natomiast po 50 roku życia. Złożona jest z warstwy powierzchniowej oraz warstwy głębokiej. Odgrywa ona bardzo ważną rolę odżywczą dla tkanek oraz bierze udział w procesie termoregulacji, gojenia się ran i skaleczeń oraz usuwania z ciała odpadów przemiany materii.

Collagene_LP_box

Indeks dermatologiczny