OK

OK Cancel

Thank you

Close

Previous

Wypadanie włosów
po ciąży

Wypadanie włosów po ciąży – poznaj przyczynę!

Niestety, w okresie poporodowym, wskutek spadku estrogenu zaczynają się problemy – włosy ulegają przerzedzeniu, stają się cieńsze i zaczynają wypadać. Mówimy wtedy o łysieniu poporodowym.

  • Ok. 3-4 miesięcy po urodzeniu dziecka wiele kobiet obserwuje osłabienie i przerzedzenie włosów. Jest to związane z nagłym spadkiem poziomu estrogenów.
  • Jest to normalna reakcja organizmu, która – jeśli nie występują inne przyczyny – samoistnie przeminie, a włosy odrosną.
  • Można wspomóc ten proces stosowaniem odpowiednich kosmetyków wzmacniających włosy i zbilansowaną dietę.

W trakcie ciąży wiele kobiet obserwuje poprawę jakości włosów – stają się one gęstsze, bardziej błyszczące, szybciej rosną, łatwo się układają. Związane to jest z wysokim poziomem estrogenu – hormon ten jest odpowiedzialny za wydłużenie fazy wzrostu włosa (fazy anagenu) w ciąży. Po porodzie skraca się – a to oznacza, że prędzej czy później włosy „zatrzymane” przez estrogeny w tej fazie wypadną – zwykle proces ten rozpoczyna się ok. 3-4 miesięcy po porodzie  (to czas odpowiadający długości fazy spoczynkowej wzrostu włosów, czyli fazy telogenu) i wiele młodych mam obserwuje wtedy u siebie nadmierne wypadanie włosów.1

Łysienie poporodowe

Łysienie poporodowe (alopecia postpartalis) związane jest ze spadkiem poziomu estrogenu – ten gwałtowny proces zachodzący po urodzeniu dziecka umożliwia rozpoczęcie laktacji, ale jednocześnie powoduje nasilone wypadanie włosów. Na problem ten cierpi ok. 90% młodych mam2. Nie powinnaś się jednak niepokoić – to normalny i przejściowy proces, będący naturalnym skutkiem zmian hormonalnych zachodzących w kobiecym organizmie po urodzeniu dziecka. Zwykle wypadanie włosów po ciąży trwa ok. 6–12 miesięcy i ustępuje samoistnie – tyle bowiem czasu potrzeba, aby doszło do unormowania cyklu życia włosa i „pozbycia się” z opóźnieniem włosów, które nie wypadły w czasie ciąży. U kobiet karmiących piersią czas ten może się wydłużyć – ma to związek z podwyższonym poziomem prolaktyny (hiperprolaktynemią) w czasie laktacji. Łysienie poporodowe jest rodzajem łysienia telogenowego, typowego dla kobiet (u mężczyzn dominuje łysienie androgenowe).

Dowiedz się więcej o innych przyczynach wypadania włosów.

Wypadanie włosów – objawy

Zwykle łysienie poporodowe ma charakter rozlany i obejmuje ok. 20-30% włosów – jednocześnie wypadają te włosy, które zostały w czasie ciąży „zatrzymane” w fazie wzrostu, jak i te, które powinny wypaść w normalnym, unormowanym cyklu życia włosa. Nigdy nie dochodzi do całkowitego wyłysienia. Zwykle młode mamy obserwują „wychodzenie” włosów podczas czesania czy mycia, rzadko kiedy widoczne są wyraźnie odcinające się ogniska wyłysienia. Po unormowaniu cyklu życia włosa u większości kobiet następuje całkowity odrost włosów. Wzmożonemu wypadaniu włosów zwykle towarzyszy też pogorszenie kondycji paznokci i skóry.

Dieta eliminacyjna a kondycja włosów

Wypadanie włosów po ciąży może się też nasilić na skutek niedoborów składników odżywczych w diecie – o co łatwo w trakcie pierwszych miesięcy po porodzie, zwłaszcza gdy młoda mama, w trosce o dziecko, stosuje dietę eliminacyjną. Dlatego karmiące matki powinny szczególnie dbać o codzienne menu, wzbogacając je w produkty bogate w żelazo (anemia nasila wypadanie włosów), cynk, zdrowe kwasy tłuszczowe oraz witaminy z grupy B, które są niezbędne do prawidłowego wzrostu włosa.

Suplementy na włosy po ciąży

Niektóre suplementy witaminowe wspomagające odrost gęstych włosów mogą być bezpiecznie stosowane przez młode mamy w czasie karmienia dziecka piersią. Czytaj dokładnie informacje zawarte na opakowaniu, a w razie wątpliwości zasięgnij porady lekarza, aby mieć pewność, że dany preparat nie zaszkodzi dziecku. Najlepiej szukać suplementów przeznaczonych dla kobiet po ciąży – znajdziesz je w aptekach.

Wypadanie włosów po ciąży – leczenie

Łysienie poporodowe ma charakter przejściowy i zwykle samo ustępuje, gdy tylko unormuje się gospodarka hormonalna po ciąży, a nowe włosy odrosną w miejscu tych nadmiernie wypadających (z opóźnieniem). Można jednak wspomóc ten naturalny proces przede wszystkim poprzez:

  • Stosowanie odpowiednio zbilansowanej diety – bogatej w składniki odżywcze sprzyjające mocnym i gęstym włosom: biotynę (wątróbka, orzechy, sardynki, migdały), witaminy z grupy B (jajka, pełnoziarniste pieczywo, banany, ciemny ryż, otręby, ser, mleko), witaminę E (oliwa z oliwek, natka pietruszki, szpinak), witaminę A (marchew, ciemnozielone warzywa, produkty mleczne, podroby, ryby), witaminę C (cytrusy, czarne i czerwone owoce, papryka, kapusta), krzem (chleb razowy), magnez (pestki dyni, orzechy, kasza gryczana, migdały, gorzka czekolada), miedź (wody mineralne, gorzkie kakao, orzechy, ryby, pieczywo pełnoziarniste), żelazo (czerwone mięso, ciemnozielone warzywa), siarkę (cebula, brokuły, rzodkiewka), zdrowe kwasy tłuszczowe (oleje ze słonecznika, lnu, wiesiołka);
  • Stosowanie na skórę głowy miejscowych kuracji – szukaj łagodnych dermokosmetyków na bazie składników wspomagających odrost włosów i hamujących ich wypadanie, np. Dercos z Aminexilem; uważaj na preparaty z minoksydylem – może przenikać do mleka matki i nie powinien być stosowany przez kobiety w ciąży i karmiące;
  • Odpowiednią pielęgnację włosów na co dzień – stosuj łagodne kosmetyki do pielęgnacji i stylizacji, aby dodatkowo nie obciążać osłabionych włosów, unikaj mocnego rozjaśniania włosów, a także częstych zabiegów fryzjerskich z użyciem wysokiej temperatury (np. prostowania, kręcenia). Wybieraj łagodne farby bez amoniaku.

Stres nie sprzyja pięknym włosom

Oprócz zmian hormonalnych zachodzących w kobiecym organizmie w okresie poporodowym, do nadmiernej utraty włosów przyczyniają się stres i brak snu, stanowiące nierzadko nową rzeczywistość młodych mam. Mogą one prowadzić do zatrzymania wzrostu włosa, uszkodzenia jego struktury, a nawet wywołania stanu zapalnego wokół mieszka włosowego, co w efekcie prowadzi do nasilenia problemu wypadania włosów. Dlatego tak ważne jest, aby kobieta w okresie poporodowym dbała o swój stan psychiczny i emocjonalny. Pomocne mogą być techniki relaksacyjne lub ćwiczenia oddechowe. Nie należy również lekceważyć objawów depresji poporodowej i w razie potrzeby zwrócić się po pomoc do specjalisty – uważa się, że w dużym stopniu są za nią odpowiedzialne te same zmiany hormonalne, które prowadzą do łysienia poporodowego, związane z gwałtownym spadkiem poziomu estrogenów, natomiast inne czynniki (takie jak zmęczenie, przeciążenie nowymi obowiązkami, obawa o dziecko, niezadowolenie z własnego wyglądu po ciąży i inne) mogą być bodźcem wyzwalającym i nasilającym objawy.

Co powinno Cię zaniepokoić?

Jeśli nie widać poprawy po upływie roku od porodu (bądź/i zaprzestaniu karmienia piersią) albo nadmiernemu wypadaniu włosów towarzyszą inne objawy, np. świąd bądź uporczywy łupież – zwróć się do dermatologa, aby wykluczył bądź potwierdził inne przeczyny łysienia i zalecił ci odpowiednią terapię. Utrzymująca się bądź postępująca nadmierna utrata włosów może świadczyć m.in. o zaburzeniach tarczycy bądź niedoborach witamin i minerałów. Specjalista ustali przyczynę długotrwałego łysienia i zaleci odpowie leczenie lub suplementację.

Źródła:
1 S. Gizlenti  T.R. Ekmekci. The changes in the hair cycle during gestation and the post‐partum period. PMID: 23682615  DOI: 10.1111/jdv.12188
2 Bencel E. Schiff, MD, Arthur B. Kern, MD. Study of Postpartum Alopecia.
https://jamanetwork.com/journals/jamadermatology/article-abstract/527997

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6709511/
https://www.em-consulte.com/en/article/154423

W czasie ciąży wiele kobiet cieszy się gęstymi, mocnymi i zdrowymi włosami – to zasługa podwyższonego poziomu estrogenów.

Wypadanie wlosów po ciąży - kobieta karmiąca dziecko piersią