OK

OK Cancel

Thank you

Close

5 przyczyn intensywnego zapachu potu

Wydzielanie przez skórę potu jest zjawiskiem fizjologicznym. Problem pojawia się wówczas, gdy pot produkowany jest w nadmiarze albo ma bardzo intensywny zapach. Poznaj 5 przyczyn brzydkiego zapachu potu oraz sposoby na nadmierną potliwość!

 • Pot jest pożywką dla bakterii – i to właśnie one są odpowiedzialne za jego nieprzyjemny zapach.
 • Najczęściej jest związany z nieodpowiednią higieną ciała, ale może też mieć inne przyczyny.
 • Zwykle do zmniejszenia nieprzyjemnej woni potu wystarczy stosowanie dezodorantów i antyperspirantów.

Pot wydzielany podczas wysiłku fizycznego może mieć nieprzyjemny zapach

Od czego zależy intensywny zapach potu?

Pot jest wydzielany przez gruczoły potowe, które są rozmieszczone na powierzchni skóry całego ciała, a szczególnie na twarzy, dłoniach, stopach, pachach, pachwinach czy skórze głowy. Wyróżnia się dwa rodzaje gruczołów, odpowiedzialnych za produkcję potu: gruczoły ekrynowe i apokrynowe. Pierwsze z nich stanowią samodzielny przydatek skóry, z kolei drugi ich rodzaj współistnieje wraz z gruczołami łojowymi i aparatem włosowym. Przewaga danych gruczołów potowych jest niezwykle istotna w kontekście zapachu potu, a nawet kluczowa. W zależności od tego, których gruczołów w naszym ciele jest więcej, nasz pot ma inną konsystencję i zapach.

 • Pot produkowany przez gruczoły potowe ekrynowe jest bezwonny i bezbarwny. Składa się on z wody, chlorku sodu, elektrolitów i zbędnych produktów przemiany materii.
 • Z kolei pot wydzielany przez gruczoły potowe apokrynowe ma bardzo intensywny zapach. Jest on ostry i nieprzyjemny. Zapach ten powstaje podczas metabolizowania potu (który sam w sobie jest bezwonny) przez bakterie – ze względu na dużą zawartość protein pot produkowany przez gruczoły apokrynowe jest bowiem dla nich doskonałą pożywką. Dodatkowo pot ten ma żółty kolor, a gdy w ciele przeważa ten typ gruczołów, bardzo często doskwiera problem nadmiernego pocenia.

Nieprzyjemny zapach potu – przyczyny

Nieodpowiednia higiena ciała jest jedną z najczęstszych przyczyn brzydkiego zapachu potu. Brak systematycznego i dokładnego mycia skóry ciała (zwłaszcza miejsc, w których znajdują się gruczoły potowe) prowadzi do gromadzenia się potu – a ciemne i wilgotne miejsca stwarzają idealne warunki do bytowania bakterii odpowiedzialnych za jego nieprzyjemny zapach. Tak dzieje się podczas upałów, wysiłku fizycznego, w czasie silnych emocji i stresu. Przyczyną intensywnego zapachu ciała może być stosowanie nieodpowiednich środków hamujących wydzielanie potu. Mowa tutaj o dezodorantach, antyperspirantach czy tzw. blokerach. Warto sięgać po sprawdzone produkty, które skutecznie ograniczają wydzielanie potu, minimalizują jego brzydki zapach, a także sprzyjają długotrwałej świeżości.

 • Antyperspiranty – ograniczają wydzielanie potu, zapobiegając nieprzyjemnemu zapachowi i mokrym plamom pod pachami. Klasyczne antyperspiranty zawierają sole aluminium (najskuteczniejsza substancja hamująca pocenie). Polecamy m.in. Vichy Antyperspirant w kulce 48H przeciw śladom na ubraniach.
 • Dezodoranty – nie hamują wydzielania potu, a jedynie maskują nieprzyjemny zapach, jaki powstaje pod wpływem rozkładania potu przez bakterie bytujące na naszej skórze, zapobiegają też ich rozwojowi. Najbardziej delikatne dla skóry. Polecamy Vichy Deozodorant mineralny Optimal Tolerance – bez alkoholu etylowego, perfum i soli aluminium, w opakowaniu nadającym się do recyklingu. To pierwszy hipoalergiczny dezodorant o 48-godzinnej skuteczności, polecany także do skóry wrażliwej i nadreaktywnej.
 • Blokery – intensywnie i długotrwale hamują pocenie, zawierają sole aluminium oraz inne substancje przeciwpotne, które głębiej wnikają w gruczoły łojowe; czasami są dostępne w formie kremu, zapewniają ochronę przed poceniem nawet na przez 72 godziny. Takie działanie ma Antyperspirant w kulce – ochrona do 72 h z linii dla mężczyzn Vichy Homme na bazie ultrachłonnych minerałów i oligocynku, skutecznie reguluje proces wydzielania potu i przykrego zapachu.

Na brzydki zapach potu ma też wpływ zaburzenie gospodarki hormonalnej organizmu, co wpływa na pracę gruczołów potowych. Wskutek tego dochodzi do wzmożonej produkcji potu, który dodatkowo jest żółty i pozostawia plamy na ubraniach.

Problem ten mają też osoby cierpiące na nadpotliwość. Mówimy o niej wtedy, gdy pocimy się bardziej intensywnie niż normalnie (za normę uważa się utratę ok. 800-1000 ml potu dziennie), także w codziennych sytuacjach. Objawia się to pojawianiem się mokrych plam np. w pracy czy podczas spotkań towarzyskich, czasami pot dosłownie kapie. Wiele osób cierpi też z powodu wzmożonego pocenia się w sytuacjach stresowych (stres pobudza pracę gruczołów apokrynowych) – wtedy pomocna może być Intensywna kuracja przeciw poceniu się pod wpływem stresu Vichy Stress Resist 72H.

Zapach wydzielanego potu jest też zależny od diety. Niewystarczająca ilość wody, wysoko przetworzone pożywienie, posiłki typu fast food, dużo soli i ostrych przypraw w jedzeniu sprawia, że pot ma ostry i nieprzyjemny zapach. Sprzyja mu też spożywanie dużych ilości czerwonego mięsa, cebuli, czosnku, szparagów czy warzyw kapustnych.

Brzydki zapach potu może także wskazywać na różnego rodzaju choroby. Co ciekawe można je zdefiniować kierując się zapachem potu. Otóż pot o zapachu acetonu może być powiązany z cukrzycą, zaś woń amoniaku zazwyczaj świadczy o problemach z nerkami.

Sprawdź, co dziwny zapach skóry mówi o Twoim zdrowiu

Sprawdzone sposoby na intensywny zapach potu

Analizując wyżej wymienione przyczyny nieprzyjemnego zapachu potu, można zdefiniować kilka działań, które pomogą go zniwelować:

 • Przede wszystkim należy zadbać o higienę i czystość. Miejsca narażone na pocenie się należy myć przynajmniej dwa razy dziennie, a w razie konieczności nawet częściej.
 • Antyperspiranty i dezodoranty nakładaj na umytą, suchą skórę.
 • Depiluj pachy – to nie tylko kwestia estetyki, ale też higieny. Pot gromadzący się na włoskach jest dobrą pożywką dla bakterii – to właśnie wtedy powstaje jego nieprzyjemny zapach.
 • Dbaj o częstą zmianę ubrań – tkaniny łatwo przenikają zapachem potu.
 • Zadbaj o zbilansowaną dietę, unikaj nadmiaru ostrych dań i przypraw, zwłaszcza latem, gdy więcej się pocisz.
 • Ze względu na zmiany zachodzące w gospodarce hormonalnej pot może mieć bardziej nieprzyjemny zapach w okresie dojrzewania (to wtedy właśnie uaktywniają się gruczoły apokrynowe, pot małych dzieci jest bezwonny) czy menopauzy. Zwróć wtedy szczególną uwagę na higienę i dobór odpowiednich antyperspirantów.
 • Jeśli zmiana zapachu potu nastąpi gwałtownie i nieoczekiwanie lub bez wyraźnej przyczyny, skonsultuj się z lekarzem – może bowiem być związana ze stanem twojego zdrowia.

Zespół Vichy

go to top