OK

OK Cancel

Thank you

Close

5 przyczyn intensywnego zapachu potu

 • favoris

Wydzielanie przez skórę potu, który ma niezbyt przyjemny zapach to naturalne zjawisko. Problem pojawia się wówczas, gdy pot produkowany jest w nadmiarze i ma bardzo intensywny zapach. Poznaj 5 przyczyn brzydkiego zapachu potu oraz sposoby na nadmierną potliwość!

Od czego zależy intensywny zapach potu?

Pot jest wydzielany przez gruczoły potowe, które są rozmieszczone na powierzchni skóry całego ciała, a szczególnie na twarzy, dłoniach, stopach, pachach, pachwinach czy skórze głowy. Wyróżnia się dwa rodzaje gruczołów, odpowiedzialnych za produkcję potu. Mianowicie gruczoły ekrynowe i apokrynowe. Pierwsze z nich stanowią samodzielny przydatek skóry, z kolei drugi ich rodzaj współistnieje wraz z gruczołami łojowymi i aparatem włosowym. Przewaga danych gruczołów potowych jest niezwykle istotna w kontekście zapachu potu, a nawet kluczowa. W zależności od tego, których gruczołów w naszym ciele jest więcej, nasz pot ma inną konsystencję i zapach.

Otóż pot produkowany przez gruczoły potowe ekrynowe jest bezwonny i bezbarwny. Składa się on z wody, chlorku sodu, elektrolitów i zbędnych produktów przemiany materii.
Z kolei, pot wydzielany przez gruczoły potowe apokrynowe ma bardzo intensywny zapach. Jest on ostry i nieprzyjemny. Dodatkowo pot ma żółty kolor, a gdy w ciele przeważa ten typ gruczołów, bardzo często doskwiera problem nadmiernego pocenia.

Nieprzyjemny zapach potu - przyczyny

Nieodpowiednia higiena ciała jest jedną z najczęstszych przyczyn brzydkiego zapachu potu. Brak systematycznego i dokładnego mycia skóry ciała (zwłaszcza miejsc, w których znajdują się gruczoły potowe) prowadzi do gromadzenia się potu i jego utleniania. Nawet, gdy na ciele przeważają gruczoły ekrynowe, produkujące bezwonny i bezbarwny pot, to wskutek nieprawidłowej higieny, może on cechować się ostrym zapachem i żółtym kolorem.

Inną przyczyną intensywnego zapachu potu może być stosowanie nieodpowiednich środków hamujących wydzielanie potu. Mowa tutaj o dezodorantach, antyperspirantach czy też blokerach. Warto sięgać po sprawdzone produkty, które skutecznie ograniczają wydzielanie potu, minimalizują jego brzydki zapach, a także sprzyjają długotrwałej świeżości. Przykładem tego rodzaju produktu, który może okazać się pomocny w walce z intensywnym zapachem potu jest Antyperspirant w sprayu 48H przeciw śladom na ubraniach Vichy.

Na brzydki zapach potu ma też wpływ zaburzenie gospodarki hormonalnej organizmu, co ściśle łączy się i wpływa na pracę gruczołów potowych. Wskutek tego dochodzi do wzmożonej produkcji potu, który dodatkowo jest żółty i pozostawia plamy na ubraniach. Problem nadpotliwości często łączy się z nieprzyjemnym zapachem ciała.

Jedną z przyczyn ostrego zapachu potu jest nieodpowiednia dieta. Niewystarczająca ilość wody, wysoko przetworzone pożywienie, posiłki typu fast food czy dużo soli w jedzeniu sprawia, że pot ma zwyczajnie ostry i nieprzyjemny zapach. Wystarczy do diety włączyć warzywa, owoce, spożywać około 2l wody i zrezygnować z posiłków o wysokim stopniu przetworzenia, aby pot ponownie był bezwonny lub nie miał tak przykrego zapachu.

Brzydki zapach potu może także wskazywać na różnego rodzaju choroby. Co ciekawe można je zdefiniować kierując się zapachem potu. Otóż pot o zapachu acetonu może wskazywać na cukrzycę zaś o woni amoniaku zazwyczaj świadczy o problemach z nerkami.

Sprawdzone sposoby na intensywny zapach potu

Analizując wyżej wymienione przyczyny nieprzyjemnego zapachu potu, można zdefiniować kilka działań, które zniwelują brzydki zapach potu. Przede wszystkim należy zadbać o higienę i czystość. Konieczne jest, aby regularnie zmieniać ubrania oraz depilować pachy, ponieważ obecność włosów sprzyja temu, że nawet gdy produkowany pot jest bezzapachowy to pod wpływem aparatu włosowego zmienia swoją woń na nieprzyjemną. Innymi ważnymi aspektami, które warto uwzględnić w walce o  zniwelowaniu brzydkiego zapachu potu są zmiana diety na zbilansowaną i zdrową, regulacja gospodarki hormonalnej oraz troska o zdrowie całego organizmu pod kątem wyżej wymienionych chorób, które wywołują określony zapach potu.

Rekomendowane produkty

 • Antyperspirant w kulce 48H przeciw śladom na ubraniach
 • Najczęściej czytane

  Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

  Pielęgnacja ciała

  Mikrodermabrazja - na czym polega zabieg?

  Mikrodermabrazja to zabieg, na który kobiety bardzo często zgłaszają się do gabinetów kosmetycznych lub lekarskich. Nic w tym dziwnego - ten nieinwazyjny, mechaniczny mikropeeling jest w stanie wyraźnie poprawić wygląd naszej skóry i pozbawić jej niedoskonałości. Podpowiadamy, na czym on polega!

  Przeczytaj artykuł

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Pielęgnacja ciała

  Benzyl alcohol - w jakich produktach możesz go znaleźć?

  Benzyl alcohol to składnik, który dla wielu osób jest całkowicie nieznany i obcy. Tymczasem alkohol benzylowy to składnik znacznej ilości kosmetyków, stosowanych przez nas każdego dnia. Z tego względu warto wiedzieć, czym jest benzyl alcohol i jakie ma zastosowanie w kosmetykach!

  Przeczytaj artykuł

  Co dziwny zapach skóry mówi o Twoim zdrowiu?

  Pielęgnacja ciała

  Co dziwny zapach skóry mówi o Twoim zdrowiu?

  Nieprzyjemny zapach skóry może dotyczyć również osób, które regularnie dbają o higienę. Najczęściej jest to jednym z objawów choroby takiej jak cukrzyca, niewydolność wątroby czy nawet schizofrenia. Nie należy bagatelizować tego problemu, a w razie konieczności zgłosić się do lekarza, bo może okazać się, że dziwny zapach skóry świadczy o poważnym schorzeniu.

  Przeczytaj artykuł

  Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

  Pielęgnacja ciała

  Kwas azelainowy - czy pomaga w leczeniu trądziku?

  Kwas azelainowy jest dikarboksylowym kwasem o wielokierunkowym działaniu, który posiada szerokie zastosowanie w kosmetyce: działa przeciwzapalnie, przeciwbakteryjnie, wybielająco i złuszczająco. Dlatego bardzo często wykorzystuje się go przy leczeniu trądziku oraz przy usuwaniu przebarwień.

  Przeczytaj artykuł

  go to top