OK

OK Cancel

Thank you

Close

Estrogen a wypadanie włosów — czyli cała prawda o hormonach

Okrutna prawda o współczesnym świecie jest taka, że nadmierne wypadanie włosów dotyka coraz częściej nie tylko mężczyzn, ale także kobiety. Na wypadanie włosów może składać się wiele czynników, jednak wszystkie te czynniki spotęgowane są współczesnym sposobem życia. Ciągły stres, żywność faszerowana hormonami, przepisywanie tabletek antykoncepcyjnych bez precyzyjnych badań, zła dieta, papierosy, wszystko to sprawia, że wypadanie włosów staje się coraz większym problemem. We wszystko to wplątany jest dodatkowo tajemniczy estrogen, odpowiedzialny za dobrą kondycję włosów. Co zrobić, kiedy włosy lecą z głowy w zbyt dużych ilościach? Czy same tabletki na wypadanie włosów pomogą? Sprawdźmy, jak poziom estrogenu wpływa na włosy oraz co zrobić z ich nadmiernym wypadaniem!

przyczyny wypadania włosów

Estrogen a wypadanie włosów

Estrogen stanowi swoistą ochronę kobiecych włosów. Ma on wpływ na cykl ich rozwoju. Dzięki nim włosy stają się gęstsze, co widoczne jest szczególnie u kobiet w ciąży, u których poziom estrogenów we krwi naturalnie wzrasta. Niestety, spadek tych hormonów, spowodowany często porodem lub odstawieniem tabletek antykoncepcyjnych (szczególnie tych dwuskładnikowych). Organizm nastawiony wcześniej na wzrost włosów, nagle przechodzi w fazę spoczynku, co kończy się wypadaniem włosów.

Wypadanie włosów a hormony

Bardzo ważne jest, byś zanim zaczniesz panikować, wiedziała, że codzienna utrata włosów to stan naturalny. Standardowa dzienna utrata to ok. 100 włosów. Jeżeli jednak widzisz, że wypadanie jest zdecydowanie nadmierne, koniecznie wybierz się do lekarza. Lekarz w pierwszej kolejności powinien sprawdzić poziom żeńskich hormonów, ale także i męskich. Bywa, że wyniki żeńskich hormonów są dobre, w tym także estrogen, a wypadanie włosów wciąż jest niepokojące. Dzieje się tak często dlatego, że przyczyną wypadania jest nadmiar męskich hormonów, z grupy testosteronu. Bardzo ważne jest przeprowadzenie badania na wypadanie włosów i poznanie przyczyny takiego stanu.

Wypadanie włosów — przyczyny

Jak już wspomnieliśmy, wypadanie włosów może być spowodowane zaburzeniami hormonalnymi. Należy jednak brać pod uwagę inne czynniki takie jak:

  • stresskóra głowy jest mocno unerwiona, dlatego włosy tak silnie reagują na nadmiar nerwów. Najczęściej przyczyną nadmiernej utraty włosów jest długotrwały stres, zdarzają się jednak przypadki, kiedy w wyniku ogromnego stresu (np. wypadku, nieszczęśliwego zdarzenia) człowiek zaczyna łysieć po jednym dniu.
  • uszkodzenia mechaniczne — nie można się oszukiwać, wiele zabiegów wykonywanych na włosach każdego dnia, potrafi bardzo osłabić włosy oraz cebulki. Codzienne suszenie, prostowanie, stylizowanie za pomocą ciężkich lakierów, regularna koloryzacja, mogą sprawić, że włosy staną się osłabione i zaczną wypadać.
  • zła dieta — niedobór witamin, w szczególności witaminy A, E, C, D, witamin z grupy B, oraz niedobór cynku, żelaza, magnezu, mogą sprawić, że włosy będą wypadać bardzo intensywnie.

Co na wypadanie włosów?

Przede wszystkim, wypadanie włosów może być oznaką dużych zawirowań i nieprawidłowości w organizmie, dlatego wizyta u lekarza jest nieunikniona. Możesz na pewno wspierać walkę o zdrowe włosy jedząc produkty zawierające wymienione wyżej witaminy i mikroelementy, starać się panować nad stresem oraz jak najrzadziej poddawać włosy męczącym zabiegom.

Dodatkowo sięgaj po kosmetyki przeznaczone dla włosów ze skłonnością do wypadania. Zapytani o radę specjaliści Vichy, mówią o innowacyjnym szamponie Dercos Aminexil, który nadaje się do codziennej pielęgnacji.

Zespół Vichy

go to top