OK

OK Cancel

Thank you

Close

Jak chronić skórę przed słońcem? 7 sprawdzonych sposobów!

Niekorzystny wpływ słońca na skórę jest większości z nas bardzo dobrze znany. Intensywne i długotrwałe opalanie się na słońcu wysusza skórę, przyspiesza jej starzenie i zwiększa ryzyko chorób nowotworowych skóry. Jednak promienie UV mogą działać na skórę w sposób szkodliwy nie tylko podczas opalania, ale też w trakcie wielu codziennych sytuacji. Jak zatem chronić skórę przed słońcem? Podpowiadamy, na czym powinno polegać bezpieczne opalanie i skuteczna ochrona przeciwsłoneczna!

Jak chronić skórę przed słońcem

1. Jak chronić skórę przed słońcem podczas opalania?

Największym niebezpieczeństwem dla skóry jest bezpośrednia ekspozycja na słońce bez uprzedniego zastosowania odpowiednich kosmetyków przeciwsłonecznych. Stosowane przez nas kremy przeciwsłoneczne powinny mieć jak możliwie najwyższe filtry UV, abyśmy mogli skutecznie ochronić skórę przed niszczącym ją działaniem słońca. Na naszym ciele powinien znaleźć się krem z filtrem minimum SPF 30, podczas gdy na twarz warto wybierać wyższy faktor — SPF 50, który znajdziemy m.in. w matującym kremie przeciwsłonecznym Vichy Idéal Soleil. Dzięki temu uchronimy swoją twarz przed uszkodzeniami słonecznymi, przebarwieniami słonecznymi, a przy tym uzyskamy naturalną i atrakcyjną opaleniznę. Bardzo ważne jest też to, by wybranym przez nas preparacie znalazły się filtry ochronne przed promieniowaniem UVA i UVB — to dwa różne rodzaje promieniowania, które są odpowiedzialne za różne uszkodzenia na skórze.

2. Odpowiednia aplikacja kosmetyków do ochrony przeciwsłonecznej

Kosmetyki z filtrami przeciwsłonecznymi powinny znaleźć się na naszej skórze na około 30 min przed wyjściem na słońce. Jest to niezbędna ilość czasu do tego, aby składniki aktywne zawarte w balsamie czy kremie do opalania mogły wchłonąć się w skórę, a tym samym móc przeciwdziałać szkodliwemu wpływowi promieni słonecznych. Pamiętajmy też o tym, że jednorazowe nałożenie kosmetyku na skórę nie ochroni nas skutecznie przed słońcem przez cały dzień — aplikację preparatu należy powtarzać co ok. 1,5-2 godziny, a dodatkowo za każdym razem po wyjściu z wody.

3. Wodoodporne kosmetyki przeciwsłoneczne

Jeżeli chętnie korzystamy z kąpieli słonecznych, nie możemy zapomnieć o zabraniu ze sobą na wakacje kosmetyków przeciwsłonecznych o właściwościach wodoodpornych. Warto uświadomić sobie to, że na głębokość jednego metra wody może docierać nawet 50% promieniowania UVB i 77% promieniowania UVA. Po kąpieli należy też jak najszybciej osuszyć ciało, bowiem schnięcie na słońcu grozi poparzeniem!

4. Unikanie słońca podczas jego największej aktywności

Jeżeli zastanawiamy się nad tym, jak chronić skórę przed słońcem podczas wakacji, musimy wiedzieć, że najlepszym wyjściem jest unikanie słońca w chwilach jego największej aktywności — to znaczy między godz. 11.00 a 15.00. To właśnie w tych godzinach bezpośrednia ekspozycja na słońce może wyrządzić naszej skórze i zdrowiu najwięcej szkód.

5. Okulary i krem przeciwsłoneczny pod oczy

Cienka, delikatna i wrażliwa skóra wokół oczu jest szczególnie podatna na niekorzystne działanie promieni UV, które z łatwością rzeźbią na jej powierzchni nieestetyczne zmarszczki. Dlatego nie możemy zapominać o odpowiedniej ochronie tego obszaru na twarzy — nie tylko podczas opalania, ale też na co dzień. W związku z tym w naszym posiadaniu powinien znaleźć się odpowiedni krem pod oczy z filtrami UV, a także dobre okulary przeciwsłoneczne, które będą ograniczały przepuszczalność niekorzystnych promieni ultrafioletowych.

6. Filtry przeciwsłoneczne w kremie do twarzy

Wybierając krem do twarzy do stosowania na dzień, należy pamiętać o tym, by również zawierał on odpowiednie filtry przeciwsłoneczne. Warto uświadomić sobie, że wystarczy jedynie 15-20 min ekspozycja na słońce, by uruchomić enzymy, które przez kolejne 72 godziny będą niszczyć fibroblasty, włókna kolagenu i elastyny, a tym samym przyspieszać proces starzenia się naszej skóry. Filtr przeciwsłoneczny w kremie do twarzy, nie musi być jednak tak wysoki, jak w kremie do opalania — w tym przypadku wystarczy SPF 15-20.

7. Osłona przeciwsłoneczna do samochodu

Trzeba zaznaczyć, że promieniowanie UVA, które posiada wyjątkowo szkodliwy wpływ na naszą skórę, działa przez cały rok i zajmuje 95% całego promieniowania słonecznego. Co więcej, działa niekorzystnie na skórę nawet wtedy, gdy słońce jest zachmurzone, a do tego jest w stanie przenikać przez ubrania i szyby. Jeśli więc zależy nam na skutecznej ochronie przeciwsłonecznej również podczas codziennych podróży do pracy, warto wyposażyć się w specjalną osłonę przeciwsłoneczną do samochodu.

Zespół Vichy

go to top