OK

OK Cancel

Thank you

Close

Jak radzić sobie ze schorzeniem, jakim jest: fotodermatoza?

Fotodermatoza to wspólna nazwa dla różnych chorób skóry wywołanych szkodliwym działaniem światła. Obejmuje fotouczulenia, fotoalergie, skutki oddziaływania substancji fototoksycznych, czy na przykład bardzo popularną osutkę świetlną, którą boryka się aż 10% populacji. Dowiedz się więcej o fotodermatozie. Sprawdź, jak sobie radzić z tym schorzeniem!

Fotodermatoza to różne choroby skóry

Jak radzić sobie ze schorzeniem, jakim jest: fotodermatoza?

Fotodermatoza jest wspólna nazwą dla szeregu chorób skóry, powstających pod wpływem szkodliwego wpływu światła - nie tylko promieniowania UV emitowanego przez słońce czy lampy solaryjne, ale także promieniowania podczerwonego wysyłanego przez fale elektromagnetyczne. Oprócz czynnika wywoławczego wspólny mianownik to także objawy tej specyficznej nadwrażliwości na światło. Typowe symptomy to zmiany skórne na odsłoniętych miejscach ciała, charakterystyczne dla oparzenia słonecznego.
Przyczyny fotodermatozy nie są do końca jasne. Wiadomo, że duży wpływ mają tu uwarunkowania genetyczne, praca układu immunologicznego oraz czynniki egzogenne. W ostatnim czasie bardzo dużo w środowisku naukowym mówi się o działaniu fototoksycznym kosmetyków, leków, a nawet niektórych substancji spożywczych. Dermatolodzy, farmakolodzy i lekarze wciąż uzupełniają długą listę składników, zwiększających wrażliwość komórek na światło. Wśród nich można znaleźć zioła (dziegieć, dziurawiec zwyczajny), antybiotyki (tetracykliny, chinolony), tabletki przeciwbólowe, leki na cukrzycę, krążenie, problemy neurologiczne, substancje spożywcze (eozynę, cyklamat) i kosmetyczne (retinole [por. kremy z retinolem], kwasy AHA i BHA, czy na przykład niektóre barwniki i aromaty).

Fotodermatozy dzielą się na:
- fotodermatozy idiopatyczne o nieznanym podłożu: osutki świetlne, świerzbiączka letnia, pokrzywka słoneczna, przewlekłe posłoneczne zapalenie skóry,
- fotodermatozy egzogenne, wywołane czynnikami pozaustrojowymi: wypryski fototoksyczne i fotoalergiczne,
- fotodermatozy endogenne, wywołane przez czynniki wewnątrzustrojowe: pelagra, porfiria skórna późna, protoporfiria erytropoetyczna,
- choroby, których objawy wzmaga światło: toczeń rumieniowy, zapalenia skórno-mięśniowe, choroba Dariera, pemfigus, pemfigoid,
- genodermatozy: skóra pergaminowa, skóra barwnikowa, zespół Blooma, choroba Louis-Bara.


Leczenie fotodermatozy zależy od rodzaju choroby

Jak radzić sobie ze schorzeniem, jakim jest: fotodermatoza?

Objawy uczulenia na słońce bądź światło są bardzo często bagatelizowane. I chociaż fotodermatozy dotyczą tysięcy Polaków, niewiele osób tak naprawdę uświadamia sobie, że zmiany skórne pojawiające się na ich ciele, związane są z nadwrażliwością na promieniowanie. W wielu przypadkach zamiast zgłosić się do dermatologa, czeka się na (niejednokrotnie samoistne) ustąpienie symptomów. To poważny błąd, biorąc pod uwagę mnogość fotodermatoz, a także często ich nawrotowy i ciężki charakter.
To, jak leczyć fotodermatozy, w głównej mierze zależy od rodzaju choroby skóry. O ile przy tych trudniejszych, o bardziej nasilonych objawach, konieczne jest leczenie specjalistyczne, o tyle przy mniej groźnych alergiach na słońce wystarczy odpowiednie działanie. Przede wszystkim należy złagodzić podrażnienia naskórka, poparzenia czy stany zapalne, oczywiście stosując środki zalecone przez dermatologa. Bardzo ważne jest także chronienie skóry przed drażniącym ją czynnikiem, a więc stosowanie preparatów z filtrem ochronnym. Tym, dla których promieniowanie ultrafioletowe jest zbyt silne, poleca się stosowanie kosmetyków przeciwsłonecznych do twarzy i ciała z SPF 50, jak Ideal Soleil Vichy, zasłanianie ciała w miarę możliwości odzieżą, unikanie dużego nasłonecznienia. Ponadto koniecznie należy sprawdzić, czy nie doszło do fotodermatozy egzogennej, wywołanej substancją fotouczujającą.

Na zakończenie warto jeszcze raz podkreślić, że fotodermatozy często nie są zwykłym uczuleniem na słońce, a poważna chorobą skóry, która wymaga konsultacji z lekarzem, postawienia odpowiedniej diagnozy oraz wprowadzenia określonego leczenia. Bagatelizowanie objawów może prowadzić nie tylko do dłuższego leczenia jego znamion, ale także ich nasilenia, a nawet poważnych problemów zdrowotnych.

Rekomendowane produkty

 • Ochronne mleczko SPF 50, VICHY, IDEAL SOLEIL
 • Najczęściej czytane

  Jaki jest Twój fototyp skóry?

  Słońce

  Jaki jest Twój fototyp skóry?

  Fototyp skóry jest dla wielu z nas terminem nieco zagadkowym i mało znanym, a prawda jest taka, że znajomość tego pojęcia może nam bardzo pomóc w określeniu poziomu wrażliwości naszej skóry. Dzięki fotypowi skóry jesteśmy w stanie określić zdolność naszej skóry do opalania, jej możliwą reakcję na działanie promieni ultrafioletowych, a nawet skuteczność działania depilacji laserowej. Jakie zatem fototypy skóry możemy wyróżnić? I z czym dokładnie się to wiąże?

  Przeczytaj artykuł

  Opalanie się w solarium - jak dbać o skórę?

  Słońce

  Opalanie się w solarium - jak dbać o skórę?

  Opalanie się w solarium jest dla wielu osób metodą na przygotowanie skóry do sezonu letniego, utrzymanie opalenizny po wakacjach, jak również nadanie skórze promiennego kolorytu podczas długiej zimy. Często jednak nie zdajemy sobie sprawy z tego, że solarium posiada równie niekorzystny wpływ na naszą skórę, co naturalnie promienie słoneczne, dlatego przed opalaniem w solarium należy odpowiednio zabezpieczyć swoją skórę właściwymi kosmetykami. Podpowiadamy zatem, jak dbać o skórę, by zapewnić sobie bezpieczne opalanie na solarium!

  Przeczytaj artykuł

  Oparzenia słoneczne - jak zniwelować pieczenie skóry?

  Słońce

  Oparzenia słoneczne - jak zniwelować pieczenie skóry?

  Oparzenia słoneczne to dolegliwość typowa dla sezonu wakacyjnego. Wynika ona przede wszystkim z długotrwałego i intensywnego opalania się, a przy tym niewystarczającej ochrony przed promieniami UVB. Jak skutecznie leczyć oparzenia słoneczne? Domowymi sposobami czy przy pomocy specjalistycznych preparatów? Podpowiadamy, co stosować na oparzenia po słońcu!

  Przeczytaj artykuł

  Czy krem może zredukować przebarwienia skóry?

  Pielęgnacja twarzy

  Czy krem może zredukować przebarwienia skóry?

  Nieskazitelnie gładka skóra o równomiernym kolorycie występuje niebywale rzadko. Piegi, plamy i przebarwienia to dziś problem wielu osób. Czy istnieje skuteczny sposób na wyeliminowanie tych niedoskonałości cery? Czy krem redukujący przebarwienia faktycznie działa? A może pozostaje nam tylko maskowanie nieestetycznych plam?

  Przeczytaj artykuł

  go to top