OK

OK Cancel

Thank you

Close

Jak radzić sobie ze schorzeniem, jakim jest: fotodermatoza?

Fotodermatoza to wspólna nazwa dla różnych chorób skóry wywołanych szkodliwym działaniem światła. Obejmuje fotouczulenia, fotoalergie, skutki oddziaływania substancji fototoksycznych, czy na przykład bardzo popularną osutkę świetlną, którą boryka się aż 10% populacji. Dowiedz się więcej o fotodermatozie. Sprawdź, jak sobie radzić z tym schorzeniem!

Fotodermatoza to różne choroby skóry

Fotodermatoza to różne choroby skóry

Fotodermatoza jest wspólna nazwą dla szeregu chorób skóry, powstających pod wpływem szkodliwego wpływu światła - nie tylko promieniowania UV emitowanego przez słońce czy lampy solaryjne, ale także promieniowania podczerwonego wysyłanego przez fale elektromagnetyczne. Oprócz czynnika wywoławczego wspólny mianownik to także objawy tej specyficznej nadwrażliwości na światło. Typowe symptomy to zmiany skórne na odsłoniętych miejscach ciała, charakterystyczne dla oparzenia słonecznego.
Przyczyny fotodermatozy nie są do końca jasne. Wiadomo, że duży wpływ mają tu uwarunkowania genetyczne, praca układu immunologicznego oraz czynniki egzogenne. W ostatnim czasie bardzo dużo w środowisku naukowym mówi się o działaniu fototoksycznym kosmetyków, leków, a nawet niektórych substancji spożywczych. Dermatolodzy, farmakolodzy i lekarze wciąż uzupełniają długą listę składników, zwiększających wrażliwość komórek na światło. Wśród nich można znaleźć zioła (dziegieć, dziurawiec zwyczajny), antybiotyki (tetracykliny, chinolony), tabletki przeciwbólowe, leki na cukrzycę, krążenie, problemy neurologiczne, substancje spożywcze (eozynę, cyklamat) i kosmetyczne (retinole [por. kremy z retinolem], kwasy AHA i BHA, czy na przykład niektóre barwniki i aromaty).

Fotodermatozy dzielą się na:

  • fotodermatozy idiopatyczne o nieznanym podłożu: osutki świetlne, świerzbiączka letnia, pokrzywka słoneczna, przewlekłe posłoneczne zapalenie skóry,
  • fotodermatozy egzogenne, wywołane czynnikami pozaustrojowymi: wypryski fototoksyczne i fotoalergiczne,
  • fotodermatozy endogenne, wywołane przez czynniki wewnątrzustrojowe: pelagra, porfiria skórna późna, protoporfiria erytropoetyczna,
  • choroby, których objawy wzmaga światło: toczeń rumieniowy, zapalenia skórno-mięśniowe, choroba Dariera, pemfigus, pemfigoid,
  • genodermatozy: skóra pergaminowa, skóra barwnikowa, zespół Blooma, choroba Louis-Bara.

Leczenie fotodermatozy zależy od rodzaju choroby

Objawy uczulenia na słońce bądź światło są bardzo często bagatelizowane. I chociaż fotodermatozy dotyczą tysięcy Polaków, niewiele osób tak naprawdę uświadamia sobie, że zmiany skórne pojawiające się na ich ciele, związane są z nadwrażliwością na promieniowanie. W wielu przypadkach zamiast zgłosić się do dermatologa, czeka się na (niejednokrotnie samoistne) ustąpienie symptomów. To poważny błąd, biorąc pod uwagę mnogość fotodermatoz, a także często ich nawrotowy i ciężki charakter.
To, jak leczyć fotodermatozy, w głównej mierze zależy od rodzaju choroby skóry. O ile przy tych trudniejszych, o bardziej nasilonych objawach, konieczne jest leczenie specjalistyczne, o tyle przy mniej groźnych alergiach na słońce wystarczy odpowiednie działanie. Przede wszystkim należy złagodzić podrażnienia naskórka, poparzenia czy stany zapalne, oczywiście stosując środki zalecone przez dermatologa. Bardzo ważne jest także chronienie skóry przed drażniącym ją czynnikiem, a więc stosowanie preparatów z filtrem ochronnym. Tym, dla których promieniowanie ultrafioletowe jest zbyt silne, poleca się stosowanie kosmetyków przeciwsłonecznych do twarzy i ciała z SPF 50, jak Ideal Soleil Vichy, zasłanianie ciała w miarę możliwości odzieżą, unikanie dużego nasłonecznienia. Ponadto koniecznie należy sprawdzić, czy nie doszło do fotodermatozy egzogennej, wywołanej substancją fotouczujającą.

Na zakończenie warto jeszcze raz podkreślić, że fotodermatozy często nie są zwykłym uczuleniem na słońce, a poważna chorobą skóry, która wymaga konsultacji z lekarzem, postawienia odpowiedniej diagnozy oraz wprowadzenia określonego leczenia. Bagatelizowanie objawów może prowadzić nie tylko do dłuższego leczenia jego znamion, ale także ich nasilenia, a nawet poważnych problemów zdrowotnych.

Zespół Vichy

go to top