OK

OK Cancel

Thank you

Close

Jak zlikwidować zmarszczki na czole? Czy sam krem przeciwzmarszczkowy wystarczy?

Zmarszczki na czole to poziome linie będące skutkiem wrodzonej mimiki – dlatego często są problemem nawet młodych osób. Z wiekiem pogłębiają się i utrwalają, nadając twarzy zdziwiony bądź zmartwiony wygląd. Czy można się ich pozbyć stosując odpowiedni krem przeciwzmarszczkowy? Wyjaśniamy!

 • Zmarszczki na czole to typowe zmarszczki mimiczne, które z wiekiem się pogłębiają i utrwalają.
 • Mogą powodować, że nawet pogodna osoba jest odbierana jako zmartwiona i smutna.
 • Najlepszą metodą zapobiegania im jest stosowanie produktów przeciwzmarszczkowych oraz ochrona skóry przed fotostarzeniem.
 • Pomocne mogą też być ćwiczenia (joga twarzy) i masaże, które pomogą rozluźnić mięśnie odpowiedzialne za powstawanie zmarszczek na czole.
 • Jeśli są utrwalone, jedyną metodą ich pozbycia się jest zabieg z zastosowaniem toksyny botulinowej w gabinecie medycyny estetycznej.

Zmarszczki na czole są typowe dla osób często marszczących czoło

Skąd się biorą zmarszczki?

Zmarszczki to nic innego jak wynik utraty jędrności tkanek i ich „podparcia” – skóra zaczyna się stopniowo załamywać, co powoduje powstawanie charakterystycznych odgnieceń,  załamań, linii czy w pewnych miejscach głębokich bruzd. Dochodzi do tego w wyniku wielu różnych procesów zachodzących w tkankach wraz z wiekiem:

 • fibroblasty, a więc komórki odpowiedzialne za produkcję przede wszystkim głównych białek podporowych skóry, tj. kolagenu i elastyny, stają się mniej produktywne – w skórze zaczyna ubywać kolagenu już od ok. 25. roku życia, co oznacza stopniowy spadek jędrności skóry, proces ten szczególnie szybko zachodzi w okresie menopauzy, co jest związane ze spadkiem poziomu estrogenów,
 • procesy degeneracyjne nasilają się pod wpływem czynników zewnętrznych, takich jak przede wszystkim promienie UV czy zanieczyszczenia, które wywołują w skórze silny stres oksydacyjny,
 • zmarszczki są też związane z przesuszeniem skóry – za gładkość młodej skóry odpowiada kwas hialuronowy, odpowiedzialny za wiązanie wody w tkankach; wraz z wiekiem go ubywa, co sprzyja tworzeniu siateczki zmarszczek (najszybciej w okolicy oczu, która jest cieńsza i bardziej sucha niż w pozostałych obszarach twarzy, nie występują też na niej gruczoły łojowe),
 • z wiekiem osłabieniu ulega też bariera hyrdolipidowa skóry, zwłaszcza gdy narażamy ją na szkodliwy wpływ ekspozomu – to też prowadzi do przesuszenia i szybszego marszczenia się skóry.

Sposób układania się zmarszczek, ich głębokość i intensywność są zależne od wielu czynników: genetyki, stylu życia, mimiki, codziennej pielęgnacji, a nawet pozycji, w jakiej śpimy. Istnieje wiele rodzajów zmarszczek: mimiczne, grawitacyjne, posłoneczne, atroficzne i inne, które dodatkowo w zależności od umiejscowienia można podzielić na przykład na: kurze łapki, zmarszczki palacza, bruzdy nosowo-wargowe czy zmarszczki poziome czoła.

Zobacz, jakie są rodzaje zmarszczek


Zmarszczki?

Odkryj bestsellerowy krem przeciw
zmarszczkom Liftactiv Collagen Specialist

Liftactiv krem przeciw
zmarszczkom.

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Liftactiv - skuteczność Liftactiv - skuteczność potwierdzona klinicznie
Sprawdź

1Badanie kliniczne, 58 kobiet, po 8 tygodniach. 2Badania kliniczne, 40 kobiet (40-65 lat), po 4 godzinach.

Liftactiv

Zmarszczki?

Zmarszczki na czole

Zmarszczki na czole to najczęściej poziome linie związane z ekspresywną mimiką i taką a nie inną pracą mięśni w tym miejscu. Młoda zmarszczka ma zdolność wygładzania się – gdy twarz jest spokojna, statyczna, linie są niewidoczne. Niestety, wskutek wielokrotnego powtarzania tych samych ruchów i osłabienia tkanek podporowych, z wiekiem dochodzi do pogłębienia i utrwalenia zmarszczek, które nie chcą się już „wyprostować”. Poziome linie na czole nadają całej twarzy zdziwiony i zasępiony wygląd. Z czasem wiotka skóra na czole i tworzące się w tym miejscu fałdki mogą wskutek grawitacji powodować też opadanie brwi, a nawet górnych powiek, co potęguje wrażenie smutnej i zmęczonej twarzy. Innym problemem może też być tzw. lwia bruzda (to dwie poziome linie występujące pomiędzy brwiami, nad nasadą nosa), która nadaje twarzy groźny wygląd i powoduje, że nawet pogodna osoba jest odbierana negatywnie. Problem zmarszczek na czole często dotyczy też mężczyzn, co może być problematyczne np. w kontaktach biznesowych.

Jak zapobiegać zmarszczkom na czole?

Przede wszystkim bardzo ważna jest odpowiednia profilaktyka, aby nie doprowadzić do silnego utrwalenia i pogłębienia zmarszczek:

 • Jeśli widzisz, że masz tendencję do zmarszczek na czole, stosuj regularnie preparaty przeciwzmarszczkowe – warto sięgnąć po dermokosmetyki o przebadanym i bezpiecznym składzie oraz wysokiej skuteczności, bogate w takie składniki, jak kwas hialuronowy, witamina C czy peptydy;
 • Warto też włączyć do pielęgnacji bardziej intensywne produkty w formie serum np. z kwasem hialuronowym, który poprawia nawilżenie skóry i ma działanie wypełniające zmarszczki (serum przeciwzmarszczkowe możesz nakładać tylko na okolicę czoła);
 • Wprowadź też do codziennej pielęgnacji masaż czoła – zaciśnij dłonie w pięści i masuj zmarszczki delikatnie knykciami od środka czoła na boki, aby zrelaksować mięśnie i rozprężyć powstające wskutek ich pracy linie mimiczne; do masażu możesz też wykorzystać specjalnym dermoroller lub masażer do twarzy.

Jeśli natomiast zmarszczki są już głębokie i utrwalone, konieczne może być zastosowanie zabiegów medycyny estetycznej, które działają bardziej intensywnie niż kremy – za najszybszą metodę wygładzenia linii mimicznych uważa się toksynę botulinową (popularny botox), która w pewnym sensie „paraliżuje” mięśnie, blokując impulsy między nerwem a mięśniem odpowiedzialnym za powstawanie zmarszczki mimicznej. To powoduje, że skóra wygładza się w tym miejscu na ok. 4-5 miesięcy. Dobrze wykonany zabieg nie może jednak unieruchamiać mimiki – twarz powinna nadal wyglądać naturalnie.

Pielęgnacja przeciwzmarszczkowa

Pamiętaj jednak, że podstawą jest odpowiednia pielęgnacja przeciwzmarszczkowa dobrana zarówno do wieku, jak i potrzeb skóry.

 • Młoda skóra 25+ potrzebuje przede wszystkim nawilżania. To podstawowe działanie przeciwstarzeniowe – dobrze nawilżona skóra wolniej się starzeje, zmarszczki wolniej się na niej pojawiają. Jeśli masz silną mimikę czoła, przy aplikacji kremu staraj się wykonać masaż rozluźniający mięśnie odpowiedzialne za zmarszczki mimiczne. Pij dużo wody, aby nawodnić skórę od środka. Staraj się też świadomie kontrolować marszczenie czoła, jeśli masz taką tendencję.
 • Skóra w wieku 35+ potrzebuje już bardziej intensywnej pielęgnacji przeciwzmarszczkowej. Niezbędne staje się stosowanie serum np. na bazie kwasu hialuronowego – najlepiej rano i wieczorem. Warto też włączyć do pielęgnacji kremy pobudzające w skórze produkcję kolagenu, aby spowolnić proces wiotczenia i opadania tkanek, co dodatkowo pogłębia zmarszczki.
 • Wiek 45+ to już moment, w którym skóra wchodzi w wiek tzw. dojrzały. Zmarszczki stają się głębsze, te mimiczne nie chcą się rozprostować nawet wtedy, gdy nie marszczymy czoła. Wrażenie smutnej, zmęczonej, chorej twarzy nasilają opadające powieki i brwi, worki pod oczami, utrwalona lwia bruzda, tzw. chomiki. Do codziennej pielęgnacji o silnym działaniu przeciwzmarszczkowym warto dołączyć profesjonalne masaże i ewentualnie zabiegi medycyny estetycznej. W okresie menopauzy idealnie jest sięgnąć po kremy stworzone specjalnie na potrzeby skóry z objawami starzenia wynikającymi z utraty estrogenów – takie jak te z gamy Neovadiol, które pomagają odbudować skórę poprzez jej zagęszczenie i ujędrnienie, intensywnie nawilżają i wzmacniają barierę hydrolipidową.

Niezależnie od wieku i rodzaju skóry pamiętaj też, że to styl życia ma największy wpływ na tempo i sposób starzenia się skóry, a więc też pojawianie się zmarszczek. Dlatego:

 • codziennie pamiętaj o dokładnym demakijażu i oczyszczaniu skóry,
 • chroń skórę przed promieniami UV stosując w ciągu kremy z filtrami SPF,
 • zadbaj o barierę hydrolipidową skóry, chroniąc ją przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych,
 • wzmocnij właściwości antyoksydacyjne skóry, stosując kremy ze składnikami neutralizującymi wolne rodniki (np. bajkaliną czy witaminą C), unikaj palenia i słońca,
 • dużo pij – aby nawodnić skórę od środka.


Zmarszczki?

Odkryj bestsellerowy krem przeciw
zmarszczkom Liftactiv Collagen Specialist

Liftactiv krem przeciw
zmarszczkom.

SKUTECZNOŚĆ
POTWIERDZONA KLINICZNIE

Liftactiv - skuteczność Liftactiv - skuteczność potwierdzona klinicznie
Sprawdź

1 Badanie kliniczne, 58 kobiet, po 8 tygodniach. 2 Badania konsumenckie, 90 kobiet, po 8 tygodniach.

Liftactiv

Zmarszczki?

Zespół Vichy

go to top