OK

OK Cancel

Thank you

Close

Segment :

Kilka słów o SLS (Sodium Lauryl Sulfate) - skład szamponów do włosów

  • favoris

Szampon to podstawowy kosmetyk do pielęgnacji włosów i skóry owłosionej głowy, dlatego nie bez znaczenia jest to, co znajduje się w jego składzie.

W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się na temat szkodliwości substancji SLS (Sodium Lauryl Sulfate) w szamponach do włosów, jednak jak się okazuje, wiele z nas nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, jaki wpływ ma ten składnik na ogólną kondycję naszych włosów. Dlaczego należy unikać produktów z SLS (Sodium Lauryl Sulfate) w składzie? I jak wybrać dobry szampon do włosów?

Czym jest SLS?

SLS (Sodium Lauryl Sulfate) to mówiąc najprościej detergenty wchodzące w skład większości drogeryjnych szamponów do włosów, żeli czy płynów do kąpieli. SLS (Sodium Lauryl Sulfate) jest substancją myjącą, pozwalającą na szybkie i obfite pienienie się produktów, które ją zawierają. Warto zaznaczyć, że SLS (Sodium Lauryl Sulfate) to składnik, który na masową skalę jest wykorzystywany w przemyśle jako substancja czyszcząca, a jej właściwości bardzo silnie oddziałują na delikatną skórę głowy, zaburzając funkcjonowanie jej bariery ochronnej.

Jak SLS wpływa na skórę głowy?

Wysokie stężenie SLS (Sodium Lauryl Sulfate) w szamponach do włosów jest bardzo często odpowiedzialne za podrażnienia na skórze głowy, a także nadmierne przesuszanie lub przetłuszczanie się włosów. Ich działanie szczególnie niekorzystnie odbija się na osobach, które na co dzień zmagają się z wrażliwą i suchą skórą głowy, a także dzieciach i ich delikatnej skórze ciała. Trzeba też podkreślić, że szampony, które zawierają w swoim składzie SLS (Sodium Lauryl Sulfate) tylko pozornie czyszczą skórę, bowiem w rzeczywistości osłabiają tylko naturalną warstwę lipidową naskórka, wzmagając jej tendencje do przesuszania lub przetłuszczania. Szampony z SLS (Sodium Lauryl Sulfate) bardzo niekorzystnie wpływają też na same włosy, powodując trudności w ich rozczesywaniu i układaniu.

Szampon bez SLS - dla skóry z problemami

Na szampon do włosów bez SLS (Sodium Lauryl Sulfate) powinny zdecydować się osoby, które poza nadwrażliwością mają również problem z różnymi chorobami skóry głowy. Skład szamponu bazujący na substancji SLS (Sodium Lauryl Sulfate) może przyczynić się do dalszego rozwoju takich chorób, jak: łojotokowe zapalenie skóry, atopowe zapalenie skóry głowy, łuszczyca czy łupież. W szamponach do włosów bez SLS (Sodium Lauryl Sulfate) znajdziemy łagodniejsze dla skóry głowy oraz włosów składniki myjące, które być może nie będą pienić się tak dobrze, ale zapewnią skuteczną, a co najważniejsze bezpieczną pielęgnację.

Szampony bez SLS - gdzie jest znaleźć?

Szampony bez SLS (Sodium Lauryl Sulfate) najszybciej znajdziemy w sklepach z profesjonalnymi kosmetykami do pielęgnacji włosów lub po prostu w aptece. Produkty do włosów bez dodatku SLS (Sodium Lauryl Sulfate) znajdują się m. in. w ofercie marki Vichy np. szampon przeciwłupieżowy do skóry wrażliwej Vichy Dercos, który nie zawiera nie tylko SLS, ale też sztucznych barwników. Przy wyborze odpowiedniego szamponu do mycia włosów warto zwrócić uwagę nie tylko na zawartość SLS, ale też jej pochodnych  substancji: SLES (Sodium Laureth Sulfates), ALS (Ammonium Lauryl Sulfate), SCS (Sodium Coco Sulfate) i MLS (Magnesium Laureth Sulfate), które należą do tej samej grupy substancji chemicznych i wykazują równie niekorzystne działanie na skórę głowy oraz nasze włosy.

Najczęściej czytane

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Woda termalna

Woda termalna – zastosowanie, sposób użycia, działanie

Wody termalne to szczególny rodzaj wód podziemnych, których temperatura w momencie wydobycia jest wyższa niż średnia roczna temperatura powietrza w okolicy, przy czym nie może to być mniej niż 20 Celsjusza. Są to krystalicznie czyste wody zawierające unikalne, właściwe dla danego rejonu kompozycje składników mineralnych i pierwiastków śladowych powstające w wyniku powolnej wędrówki z głębokich warstw ziemi ku powierzchni. Charakteryzują się szerokim zastosowaniem w lecznictwie, a od niedawna również w przemyśle kosmetycznym.

Przeczytaj artykuł

Arbutyna - czy faktycznie jest toksyczna?

Składniki

Arbutyna - czy faktycznie jest toksyczna?

Arbutyna jest naturalnym składnikiem grupy dermokosmetyków, mających zwalczyć problem plam posłonecznych, przebarwień, trądziku czy na przykład pękających naczynek krwionośnych. Chociaż to substancja bardzo skuteczna w działaniu, Unia Europejska uznała ją za “potencjalnie niebezpieczną”. Jednak na czym w istocie polega jej toksyczność? I dlaczego krem z arbutyną jest tak bardzo popularny w Azji, a maść z hydrochinonem łatwo dostępna w Stanach Zjednoczonych?

Przeczytaj artykuł

Wosk pszczeli w kosmetyce - do czego jest wykorzystywany?

Składniki

Wosk pszczeli w kosmetyce - do czego jest wykorzystywany?

Już od dłuższego czasu zauważyć można tendencję wzrostową do wykorzystania wosku pszczelego w kosmetyce. Również coraz więcej osób zdecydowanie sięga po produkty z jego dodatkiem i chwali sobie ich działanie. Poznaj właściwości wosku pszczelego i dowiedz się, dlaczego warto używać kosmetyków na jego bazie!

Przeczytaj artykuł

Peptydy - jak działają na naszą skórę?

Składniki

Peptydy - jak działają na naszą skórę?

Nasza skóra zmienia się w skutek upływającego czasu oraz niepożądanych czynników wewnętrznych i zewnętrznych. Z wiekiem tkanki tracą objętość, zmniejsza się ilość kwasu hialuronowego i kolagenu, a skóra traci jędrność i elastyczność. Na szczęście w pogotowiu znajdują się peptydy, czyli bioaktywne aminokwasy, które pomogą w walce o młodszy wygląd!

Przeczytaj artykuł

go to top